EC01 a RVS02 - USB 3.0 výbava od SilverStone

V krátkom teste sa zoznámime s prídavnou PCIexpress kartou poskytujúcou jedno z najrýchlejších USB 3.0 riešení na trhu a šikovným boxom na 2,5“ pevné disky.


SilverStone SST-EC01 – PCIexpress karta pre predný panel s USB 3.0

S pomaly rozbiehajúcim sa trhom USB 3.0 doplnkov, ako sú Flash kľúče či externé disky, sa s novým štandardnom stotožňujú aj výrobcovia počítačových skriniek. Stále častejšie sa objavujú nové modely, ktoré už majú na prednom paneli, popri klasických USB 2.0 portoch a konektoroch pre slúchadlá, aj malý modrý konektor. Dnes už má väčšina moderných základných dosiek aspoň jeden prídavný radič, ktorý pridá funkcionalitu USB 3.0 rozhrania. Bez neho sa už predávajú len tie najlacnejšie.


USB 3.0 konektory na prednom paneli skrinky SilverStone TJ08-E

Bohužiaľ, konektor pre predný USB 3.0 konektor na skrinke je stále výsada len niektorých, väčšinou drahších základných dosiek. V prípade že vlastníte jednu z chudobnejšie vybavených dosiek a radi by ste využili rýchle USB porty na skrinke, príde vhod karta do PCIexpress slotu, akú ponúka aj SilverStone.


Konektor pre predné USB 3.0 porty ešte stále nie je u všetkých základných dosiek samozrejmosťou, treba si priplatiť.

Jeho SST-EC01 je osadená známym a časom overeným radičom Renesas (NEC) D720200F1, ktorý poznáme už zo základných dosiek. Jedná sa o v podstate bezproblémový čip, čo sa napríklad nedá povedať o USB 3.0 radiči od spoločnosti Etron, ktorý niekedy príde do konfliktu s určitými externými diskami (s USB 3.0 -> S-ATA radičom JMicron).

Karta SilverStone SST-EC01 je balená v priesvitnom tvrdom plaste, ktorý ju chráni aj pred nárazmi. Vo vnútri nájdeme 8cm CD s potrebnými ovládačmi pre radič a vymeniteľnú krytku do skrinky s nízkym profilom, čo poteší majiteľov HTPC systémov.

Samotná karta má veľmi malé rozmery, doska nesie len radič, kryštalický oscilátor, 512kBit CMOS pamäť, Radič Renesas, niekoľko pasívnych súčiastok a dva konektory. Jeden z nich je pre USB 3.0 kábel z predného panela skrinky, druhý slúži na pripojenie štvorpinového Molex konektora z napájacieho zdroja. Táto karta vyžaduje prídavné napájanie, inak nebude fungovať.

Inštalácia je veľmi jednoduchá – stačí kartu zasunúť do akéhokoľvek voľného PCIexpress slotu, pripojiť kábel zo skrinky a napájací kábel zo zdroja, po zapnutí počítača potom už len nainštalovať ovládače.


Grafické rozhranie pre inštaláciu ovládačov spustené po vložení pribaleného CD

 

Komentáre (5)
BurnerTom
Pri prilezitosti tejto recky musim znova prezentovat svoje presvedcenie, ze na dnesnych zakladnych doskach su USB 3.0 porty implementovane absolutne bez rozmyslu, standardne na zadny panel, kde mi maju byt akoze na co? - aby som si tam pripojil klavesnicu, mys, skener atd? - ved USB 3.0 je prave na USB flashdisky, externe USB disky atd. a tie chcem pripajat spredu. Samozrejme su case, ktore USB 3.0 porty nemaju vyvedene dopredu a takych case bude aktualne prevazna vacsina - pre tento pripad by stacilo k doske pribalit zaslepku PCI(e) portu s prislusnymi konektormi a bolo by to idealne.
lachdadan
Zdravim. Vsimol som si, ze hodnoty v AS SSD teste v tomto clanku su podstatne nizsie ako pri testoch pouziteho SSD vid http://pc.zoznam.sk/rychly-test-crucial-m4-256gb-s-novym-firmverom-0009?page=1 pricom testovacie zostavy su dost podobne - vedel by mi to niekto vysvetlit resp. upozornit na nejaky fakt, ktory som si nevsimil ze su tam take rozdieli. Vdaka
Gudas
Pravdepodobne je to externým boxom, ktorý bude mať v útrobách radič S-ATA II 3Gbps -> USB 3.0. Pre "plné" rýchlosti by bol nutný radič S-ATA III 6Gbps -> USB 3.0, neviem ale či taký vôbec niekto používa v týchto zariadeniach.
lachdadan
jaj, jasne, vsak tam mali sata 3... no ked niekto nerozmysla...
ramoneo
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli je možné připojit kartu SST-EC01 do jakéhokoliv PCIe slotu, třeba i do PCIe x16? Na fotce to tak máte zřejmě zapojené, ale nejsem si jistý, jestli to bude fungovat, když je to určené pro PCIe 2.0 x1. Mám však tento slot zakrytý grafickou kartou, takže jediný volný je PCIe x16...
Pridať nový komentár
TOPlist