Dva krát Asus pre Core i3

V prvej časti série recenzií základných dosiek pre nové Intel procesory s integrovaným grafickým jadrom sa pozrieme na dva modely od výrobcu Asus – z najnižšej cenovej kategórie nám do redakcie dorazila doska P7H55M-Pro a z high-end ponuky zas model P7H57D-V Evo. Aký je rozdiel vo výkone, výbave a funkciách medzi týmito dvoma súrodencami sa pozrieme v dnešnom článku.

Asus P7H55M-Pro – príslušenstvo, funkcie, softvér

Asus P7H55M-Pro (kto v Asus-e vymyslel tie nezapamätateľné názvy?!) je základná doska z najnižšej cenovej kategórie Asus-u. S cenou okolo 90€ sa úplne ideálne hodí ako kombinácia s procesormi Core i3 530 či Pentium G6950, tvoriac tak aktuálny „low-end“ od Intel-u. Low-end v uvodzovkách preto, lebo ceny sú stále pomerne vysoké oproti dožívajúcej platforme LGA775, teda nemôžem ani s istotou povedať, že je to úplná náhrada za staré Core 2 procesory a dosky.

Výrobca vsadil na lacnejší (o 4$) čip Intel H55, ktorý oproti drahšiemu H57 má o dva USB porty menej, nepodporuje zapojenia diskov do RAID polí a tiež má ukrojených pár PCIexpress liniek pre pripojenie ďalších čipov či rozhraní.Asus P7H55M-Pro dorazila iba ako predrodukčná vzorka, preto vám neukážem žiadne fotografie príslušenstva. Veriť budeme musieť stránkam výrobcu, ktoré udávajú ako príslušentvo manuál, inštalačné DVD, krytku konektorov, jeden P-ATA kábel a dva S-ATA káble. Absolútne minimum, ale vzhľadom na redukciu ceny sa to dá pochopiť.

Čo je trocha viac smutné je fakt, že funkčne je doska tiež okresaná až na úplné minimum – nenájdeme tu žiadne eS-ATA, žiadne FireWire či prídavný radič s aspoň symbolickou podporou RAID 0, 1 pre dva disky. Pozitívom je použitý audikodek od firmy Realtek – ALC889, ktorý patrí k tým lepším integrovaným riešeniam. Okrem analógových výstupov je na zadnom paneli aj optický S/PDIF.Nečakajte ani žiadne tradičné Asus-ácke vychytávky, jediný originálny prvok sú sloty pre RAM pamäte, do ktorých sa moduly jednou stranou zasúvajú a iba na druhej aj zacvakávajú. Tieto si vymyslel sám Asus a vyzerá to tak, že ich bude osádzať už ako štandard. Apoň malý plus bodík.

Na pribalenom DVD nájdeme už staré známe, roky nezmenené, aplikácie na sledovanie stavu systému (PCProbe II), šetrenie energie (Asus EPU 6) a centrálny ovládací prvok AI Suite (odkiaľ sa dajú spúšťať ostatné aplikácie, pokiaľ sú nainštalované). Doplnok na zmenu regulačnej krivky otáčok ventilátorov som opäť nedokázal korektne rozbehať, ako sa hovorí – chyba medzi klávesnicou a stoličkou. Veľmi pekne je spracovaný nástroj na pretaktovanie z prostredia Windows – TurboV. Okrem ladenia procesora sa dá doinštalovať aj modul pre taktovanie integrovaného grafického jadra. Viac ako screenshoty myslím povie krátke video.

Pridať nový komentár
TOPlist