Dospel už Android na PC? Veľký test Androidu

Viacerým z vás možno napadlo, prečo má Windows takú dominanciu a či existujú aj iné alternatívy ako je Linux alebo kúpa Macu. Do úvahy príde Chrome OS či Android – dve riešenia od Google. Aby sme vám uľahčili dilemu, dnes sa pozrieme predovšetkým na druhý menovaný systém. Dospel už Android na PC?

Na začiatku vzniká problematika, či je možné Android na PC 100% funkčne inštalovať a logicky aj používať. Áno (čiastočne) je, avšak ak chcete používať len niektoré aplikácie, ktoré nie sú dostupné vo Windows Store pre W10 alebo pre Linux, existujú veľmi slušné emulátory pre Windows či Mac OS. Pozrieme sa aj na tie.

Ako prvý si pozrieme klasický Android x86, pre lepšiu ukážku používam VirtualBox od Oracle ale používanie je totožné aj bez emulátora.


Inštalujeme Android x86

Ak Android nechceme inštalovať použijeme typické tzv. „LIVE“ spúšťanie.  V prípade, že áno, vytvoríme novú partíciu pomocou integrovaného „mini“ programu cgdisk 1.0.0. V tomto prípade stačí vybrať „new“ a stlačiť 4x ENTER, pokiaľ sa nám nevytvorí oddiel. Následne vyberieme „write“ a potvrdíme heslom „yes“. Odídeme z aplikácie „quit“ a vrátime sa k výbere partícii. Vyberieme si partíciu a formátujeme ju do ext3/4. Nainštalujeme bootloader GRUB ako aj EFI GRUB2 (ak neprejde inštalácia proces zopakujte a dajte „skip“). Následne potvrďte 2× yes. Sprievodca sa opýta na nutnosť vytvorenia „data.img“, odporúčam dať veľkosť minimálne 2047MB. Pozor! Data.img určuje veľkosť zložky pre inštalovanie aplikácii, je nutné dať čo najvyššie možné číslo. Ak sa vám nepodarí nainštalovať Android na partíciu formátovanú do ext3, ďalšie používanie nemá zmysel, pretože budete obmedzený na maximálne 2GB dátového priestoru pre aplikácie.

Sprievodca nás následne upozorní, či bola inštalácia úspešná. Po reštarte sa ukáže logo Android. Po nabehnutí dokončíme inštaláciu – teda výberom jazyka (Slovenčina nechýba), Google účet atď. Ak sa nás systém opýta na vloženie SIM, jednoducho dáme preskočiť. Po niekoľkých minútach sa nám zobrazí plocha Androidu. Tu sa stretávame hneď s prvým problémom, Android nie je príliš vhodný na vysoké rozlíšenia a je pravdepodobné, že používa rastrovú grafiku. No musíme sa s tým nejako vysporiadať. Nakoľko štandardne nie je možné meniť rozlíšenie systému, môžeme si aspoň optimalizovať veľkosť písma. Vojdite preto do nastavení -> zobrazenie -> veľkosť písma -> malé.Odporúčam ďalej zablokovať otáčanie obrazovky, pretože sa Android nepochopiteľne občas snaží otočiť obrazovku. V nastaveniach ešte odporúčam prejsť do položky „Apps compatibility“ a aktivovať podporu ARMu. Po tejto možnosti sa mi zdala lepšia kompatibilita x86 CPU s aplikáciami. 

Komentáre (5)
Karol500
Dakujem za clanok. Skusam instalovat android na lenovo netbook.po vytvoreni instalacneho usb klca a restarte vypisuje,ze usb nie je bootovatelne.skusim druhy usb kluc
Ján Kisty
Dobry den, aku distribuciu? Odkial? Google ma na stranke priamo USB instalator.
Toman
mam rad ANDY Emulator
Ján Kisty
ano v zavere je spomenuty :)
kuko61
Ja používam emulátor - nakoniec som zostal pri Genymotion - bol najstabilnejší a bežali na ňom skoro všetky aplikácie, ktoré som skúšal. Je určený skôr pre vývojárov, ale pre osobné použitie je zadarmo (s niekoľkými obmedzeniami, ktoré sú však pre bežného užívateľa nepodstatné). Beží vo Virtualboxe (je súčasťou inštalácie) a dá sa vytvoriť emulácia androidu od v2.3.7 až po v6.
Pridať nový komentár
TOPlist