Denon Envaya Mini

Denon Envaya Mini je relatívne nový reproduktor na konkurenčnom trhu bluetooth reproduktorov. Je cena 100 euro adekvátna? Denon tvrdí, že Envaya Mini sa môže pochváliť značným množstvom technológii. Do akej miery to ovplyvnilo výsledný zvuk sa dozviete v tomto článku.

Dizajn

Pokiaľ ide o dizajn, Envaya Mini je nádherná. My sme testovali čiernu variantu. Okrem tejto je v ponuke biela verzia. Súčasťou balenia je pekné púzdro a usb kábel pomocou, ktorého sa Envaya Mini nabíja. Dizajn je riešený veľmi premyslene. Tvar je valcovitý a boky sú použité na umiestnenie ovládacích prvkov na jednej strane a na druhej konektory, ktoré sú skryté krytkou. Ovládanie je vymedzené na štyri tlačídla: Plus a Mínus ovládanie hlasitosti, Play/Pauza, On/Off. Tieto boky sú pogumované a vystupujú, čím chránia tú časť “valca” kde je umiestnená mriežka pod, ktorou sa nachádza elektronika a reproduktory. Vo vnútri sa nachádzajú dva meniče, ktoré by mali byť podľa všetkého širokouhlé. Podarilo sa mi nájsť video, na ktorom jeden užívateľ rozobral komplet tento reproduktor. Pekne je vidno akú elektroniku skrýva Envaya Mini “pod kapotou”.

Čo sa týka dizajnu páči sa mi spojenie funkčného dizajnu s estetikou a tiež úplne využitý vnútorný priestor reproduktoru. Týmto Denon zaručil výbornú prenosnosť. Možno posledná vec, na ktorú by som upriamil pozornosť je led dioda, ktorá indikuje životnosť batérie.

Envaya Mini je na svoju veľkosť vcelku tažký reproduktor. Dôvod je jasný, použitie kvalitných reproduktorov s väčšími magnetmi. Boli sme veľmi prekvapení, keď sme ju držali prvýkrát v rukách. Rozmery Envaya Mini sú: 209 x 54 x 51 mm a váži 558g. Váha reproduktora prispieva k jeho solídnosti. Envaya Mini je vode odolná takže si nemusíte robiť ťažkú hlavu pokiaľ ju ošpliechate.

Konektivita

K dispozícii sú: Bluetooth 4.0 a Aux-in. Okrem týchto dvoch základných foriem prepojenia s reproduktorom Envaya Mini disponuje NFC. Takže stačí umiestniť telefón k miestu kde je vyobrazené NFC logo a po krátkej chvíľke ste prepojený.

Postup pre Bluetooth nastavenie nie je dlhý. Je len potrebné aby ste podržali tlačidlo Play / Pause po dobu niekoľkých sekúnd, než sa objaví Envaya Mini na vašom zozname zariadení v menu Bluetooth telefónu.

Rozsah Bluetooth je vcelku pôsobivý a do 5m aj vo vedľajšej miestnosti nie je problem s konektivitou. Envaya Mini tiež podporuje možnosť pripojenia k viac ako jednému zariadeniu súčasne.

Zvuk

Envaya Mini naozaj vyniká vo zvuku. Kvalita zvuku predčila naše očakávania. Bluetooth reproduktory okolo 100 euro majú tendenciu mať extrémne basy s nevyrovnaným zvukom alebo zvuk je vyrovnaný a bas slabý. To nie je prípad Envaya Mini, ktorý sa môže pochváliť dvojicou 40mm širokouhlých meničov s 40 x 83 mm pasívnym radiátorom, ktorý produkuje čistý zvuk a pôsobivé basy.

Prečo znie Envaya Mini lepšia ako iné reproduktory vo svojej kategórii? Existujú rôzne faktory, ktoré pomáhajú produkovať skvelú kvalitu zvuku. Jedným z nich je skutočnosť, že Denon použil väčšie meniče ako konkurenčné reproduktory. Ďalším faktorom je použitie pasívneho basového radiátora pre dobru rovnováhu a basy.

Denon tiež použil pokročilé technológie napríklad MaxxAudio. Je to spôsob spracovania zvuku v štúdiovej kvalite. Bluetooth aptX pripojenie má pozitívny vplyv na kvalitu zvuku. Envaya Mini nie je najhlasnejší reproduktor aký sme počuli ale v tej správnej hlasitosti exceluje v ramci svojej kategórie.

Je tu však jeden problém, ktorým trpia aj ostatné Bluetooth reproduktory. Envaya Mini znie najlepšie ak ste v tzv. “sweet spot”. Ak ste mimo tak zvuk je dobrý ale slabší. Preto chcem odporučiť aby ste sa trocha pohrali s umiestnením aby ste počuli naplno čo Envaya Mini dokáže.

Batéria

Denon tvrdí, že Envaya Mini by mala vydržať na jedno nabitie 10 hodín prehrávania. Naše výsledky sa líšia s papierovými. Aj napriek rôznym faktorom nikdy sme sa sa nedostali na 10 hodinovú životnosť. My sme dostali z Envaya Mini okolo 6-7 hodinovú životnosť. Nabíjanie je úplne jednoduché prostredníctvom Micro-USB kábla.

Záver

Za cenu 100 euro Denon Envaya Mini odfúkne všetky Bluetooth reproduktory v danej cene. Konštrukcia Envaya Mini prispieva k jej prémiovému vzhľadu a pocitu z nej. Aj bez nastavenia robí skvelú prácu aby naplnila miestnosť plným zvukom.

Za zapožičanie reproduktora ďakujeme firme Bisaudio, ktorá je hlavným distribútorom značky Denon na Slovensku.

 

 

Komentáre (1)
dusso
tento reprak mam a naozaj hra velmi dobre urcite je to lepsia volba ako preequalizovany bose. v tejto cene nema asi konkurenciu co sa tyka kvality reprodukcie.
Pridať nový komentár
TOPlist