Denon Envaya

Denon vyrába hi-fi a domáce audio od roku 1970. Medzičasom však začal vyrábať aj slúchadlá presnejšie od roku 1990. V posledných rokoch sa spoločnosť začala venovať vyvíjaniu a výrobe bluetooth reproduktorov. Aj v tejto kategórii spotrebnej elektroniky napriek veľkej konkurencii si vybudovala celkom dobrú povesť. Denon Envaya je jedným z aktuálnych prenosných bezdrôtových reproduktorov. Cena tohto reproduktoru je v rovnakej hladine ako veľmi obľúbený a celosvetovo úspešný reproduktor Bose Soundlink Mini. Envaya je aj napriek tejto konkurencii zaujímavý produkt. Čo ponúka? Ako je na tom zvukovo? Oplatí sa jej nákup? V tomto článku sa dozviete viac.

ČO SA NACHÁDZA V KRABICI?

Pocit z váhy krabice evokuje, že výrobca nabalil Envaya veľkým množstvom príslušenstva. Samotný reproduktor je však tiež celkom ťažký. Po otvorení krabice vás milo prekvapí pekné usporiadané balenie. Reproduktor je hneď navrchu vnútornej časti balenia. V balení sa nachádzajú sokety na rôzne zásuvky pre použitie v zahraničí. Taktiež sa tam nachádzajú tri predné krytky na výmenu. Tieto krytky sú rôznej farby a dizajnu. No a nakoniec v balení nájdete aj nabíjačku a návod.

KVALITA SPRACOVANIA A DIZAJN

Envaya sa vyrába v dvoch farebných variantach. Ja som dostal na recenziu čierny variant. K dispozícii je ešte biela varianta, ktorá sa mi osobne páči viac. Farby v ktorých sú pribalené krytky sú Lunar (sivá), Indigo (modrá), Sunset (oranžová) a Fandango (ružová). 

Čo sa týka veľkosti reproduktora tak je pomerne veľký. Rozmery sú 256x141x48 (mm). Je to ťažšie zariadenie, váži približne 1,28kg. Envaya má zaoblený tvar. V zadnej časti jevstavaný stojan, ktorý umožnuje reproduktor oprieť. Reproduktor je veľmi robustný a evokuje pocit kvality. Veľmi dobre spracovaná ozvučnica zlepšuje prenos zvuku v miestnosti.

Prehľad funkcií
- Dvojica 52mm širokopásmový meničov a 100mm pasívny radiator, ktorý dodáva hlbšie basy. Súčasťou balenia sú vymeniteľné mriežky, ktoré sádnú každému vkusu.
- AptX nízka latencia pre Bluetooth poskytuje CD kvalitu cez Bluetooth a zároveň minimalizuje latenciu a „lip-sync“ problémy.
- NFC párovanie: neuveriteľne rýchle a jednoduché párovanie.
- Integrovaný stojan: stabilné umiestnenie na akomkoľvek povrchu.
- Taška: chráni váš DSB200 pri jeho prenášaní.
- Bluetooth multi-párovanie: až 8 zariadení Bluetooth možno spárovať s DSB200; ideálne pre rodiny s viacerými zariadeniami s Bluetooth.
- Multi-point Bluetooth: 3 použivatelia môžu spárovať svoje zariadenie s Bluetooth k DSB200 pre čo najlepšiu „ultimate party experience“.

KONEKTIVITA

Spárovanie s Denon Envaya je jednoduché a existuje niekoľko spôsobov ako to urobiť. Najjednoduchšie je spárovať sa pomocou technológie NFC – jednoducho kliknite na svoje NFC zariadenie – NFC logo sa nachádza v strede hornej časti reproduktora. Ak nemáte NFC zariadenie je tu možnosť použiť starý spôsob spárovania. Po zapnutí reproduktora prvýkrát automaticky prepne do režimu párovania Envaya, takže je to len na vás, ktoré zariadenie chcete spárovať ako prvé.

Rozsah konektivity je štandardne 10m a počas testovania som zistil, že pohybovať sa v tomto rozsahu nespôsobuje žiadne rozpady alebo prerušenia signálu. Dokonca ani zopár múrov medzi telefónom a reproduktorom nespôsobilo žiaden problem. Samozrejme, vždy môžete použiť AUX IN port na pripojenie audio zariadenia cez kábel ak nechcete použiť bezdrôtový prenos.

Denon Envaya poskytuje dostatok kontroly nad zariadením aj napriek riedkemu rozloženiu tlačidiel na hornej strane reproduktora. Horna časť reproduktorá je ovládacia časť, kde sa nachádzajú všetky ovládacie prvky. Na bočnej strane reproduktora sa nachádza napájanie, AUX, reset a USB konektor na nabíjanie iných zariadení. Ak ste zvedaví prečo tam nie je tlačidlo prijať alebo ukončiť hovor, existuje jednoduchá odpoveď: Bohužiaľ, Envaya nedisponuje hlasitým odposluchom a nemá mikrofón.

VÝDRŽ BATÉRIE

Denon tvrdí, že životnosť Envaya je asi 10 hodín. Počas testovania som sa dostal celkom blízko k tomuto číslu. Dostal som sa na hodnotu 9,5 hodín. Podotýkam, že testovanie zahŕňalo párovanie s viacerými zariadeniami, časté zmeny hlasitosti a ďalších batériu vyčerpávajúcich aktivít. Tieto aktivíty sa určite neobjavia v skutočnom resp. bežnom používaní, takže tých 10hodín podľa výrobcu bude reálnych.

Výrobca uvádza dobu nabíjania približne 2 - 2,5hodín s použitím priloženej nabíjačky. Keď už hovoríme o dodanej nabíjačke, tak je to jediný spôsob ako nabiť reproduktor – USB nabíjanie nie je podporované. Aj keď to je trochu sklamaním, Denon to vynahradil pridaním veľkého portu USB na pravej strane, čo vám umožní nabíjať mobilné zariadenia s Envaya. Je to super funkcia, ak ste niekde mimo elektrického prúdu a potrebujete narýchlo nabiť telefón.

KVALITA ZVUKU

Denon Envaya pumpuje zvuk z dvoch 52mm meničov a tiež z pasívneho radiatora, ktorý posilňuje basovú zložku. Vzhľadom k tomu, že veľa ľudí bude používať tento reproduktor cez Bluetooth tak aj ja som používal túto možnosť pri testovaní. Raz som vyskúšal pripojiť Envaya k počítaču pomocou stereo kábla a konektora aux in.

Po preskúmaní tohto a ďalších zariadení podobného typu som si uvedomil, že musím inak pristupovať ku hodnoteniu zvuku. Zistil som, že je dôležité skúšať a presúvať zariadenie na rôzne miesta. Blízke steny a rôzne povrchy majú veľký vplyv na výsledný zvuk. Všeobecne je najlepší zvuk v blízkom poli. Reproduktor je potrebné umiestniť tak, aby zvuk zaplnil celú miestnosť. Umiestnenie prístroja príliš dozadu na stole má tendenciu zakrývať niektoré z výšok. Umiestnenie v strede miestnosti má tendenciu znížiť basy a zvuk je tenký.

Basy

Použitie pasívneho radiatora sa zdá byť správne rozhodnutie Denonu. Zvuk je rozhodne väčší napriek veľkosti, reproduktora. Na rozdiel od niektorých reproduktorov od Bose a ďalších spoločností, necítil som, že basy sú falošné alebo prehnané. 

Stredy

Tendencia k nižším stredom je evidentná ako je to často prítomné u reproduktoroch Bluetooth. Všeobecne platí, že stredy sú dobre zastúpené, aj keď pre niektorých bude Envaya nie veľmi vyrovnaná v tomto pásme.

Výšky

Na výšky sa výrobca asi najmenej sústredil ale v žiadnom prípade nechýbajú. Nie sú nepríjemné ale nie až tak detailné. Žial treba si uvedomiť, že ide o univerzálny reproduktor.

ZÁVER

Denon Envaya je kombináciou kvalitného zvuku, funkcií a rozumnej ceny naozaj skvelý produkt. Je vhodným konkurentom nielen pre Bose Soundlink Mini ale aj Bose Soundlink 3. Prst hore si zaslúži výborné jednoduché ovládanie. Vymeniteľné krytky využijú ľudia, ktorí majú radi zmenu, najmä ak sú fanúšici jasných farieb. Envaya je skvelý produkt od známeho výrobcu a rozhodne vám odporúčam zaradiť ho do úzkeho výberu, ak uvažujete o kúpe Bluetooth reproduktora.

 

PlusyMínusy

- Veľmi plný zvuk v kompatnom tele

- Nabíja ostatné zariadenia

- Kvalitné spracovanie a použité prijemné na dotyk materialy

- Neobsahuje mikrofón (no hands free)

- Nedá sa nabíjať cez USB

 

Za zapožičanie slúchadiel ďakujeme firme Bisaudio, ktorá je hlavným distribútorom značky Denon na Slovensku.

 Prehľad

Dátum vydania: 18. Apríla 2014

Cena: 199€

Rozmery: 256x141x48

Váha: 1,28kg

Model: DSB-200BK

Vodeodolný: Nie

Komentáre (5)
audio maniak
toto su vsetko take chrastitka, o kvalitnom zvuku to ma brut daleko, reprak musi mat objem, takze ak si chcete hudbu maximalne vychutnat tak jedina cesta je kvalitna aparatura a stlpovky napr. B&W, JBL a pod.
Joo
Zober si tie tvoje super bedne niekam na deku k jazeru :-))).
Ján Kurej
audio maniak: vies si zobrat tu tvoju spominanu kvalitnu aparaturu "na deku k jazeru"?
Zajac
audio maniak k jazeru nechodi, jazero chodi k nemu...
d315
envaya mini hra lepsie ako toto a je o polovicu lacnejsi :)
Pridať nový komentár
TOPlist