EN

Denon AH-D501 a Skullcandy Hesh black/gray

Po minulotýždňovej recenzii slúchadiel AKG K512 sme sa rozhodli zverejniť dve recenzie našich čitateľov z rovnakej oblasti. Predstavíme nimi slúchadlá Denon AH-D501 a Skullcandy Hesh black/gray spod rúk našich čitateľov J@nika a Broslowského.


Denon AH-D501

Kedže už mám tieto sluchátka dlhšie a mám trošku času, tak som chcel niečo urobiť. A tak vypúšťam do sveta moju prvú recenziu. Urobil som ju aj kvôli ľudom, ktorí si vždy vyberajú zlé modely do 70EUR. A ja si myslím, že toto je jeden model, ktorý stojí zato. Ja som ich vymenil za Sennheisery HD555, ktoré mi nesadli.
 Parametre slúchadiel: mušle - uzavreté, priemer 35mm
náušníky- circumaural, koženka
kmitočtový rozsah : 10 - 24.000 Hz
citlivosť - 103 dB SPL/V
impedancia - 28 ohmov
hmotnosť - 180 g
kábel - 1,3 m + 1,7 m prídavný
konektor- 3,5 Jack

1. Balenie

Slúchatka sú balené v klasicky plastickom transparentnom boxe. V boxe nájdete okrem samotných slúchatok aj predlžovací kábel a redukciu na 6.3mm jack. Ak by som mal povedať svoj názor, tak ide o najlacnejšiu alternatívu a nedá sa porovnať s krabicou od Sennheiser HD555.

2. Konštrukcia

D501-tky sú takmer celé z plastu okrem náušníkov, ktoré sú zo syntetickej kože. Plastový vzhľad pôsobí, že toho veľa nevydrží, preto odporúčam dávať na ne pozor a zbytočne ich nehádzať o zem keď vás priateľka/manželka naštve :-D . D501-tky sú pohodlné a ľahké, ale uloženie na hlave je dosť voľné a môžu sa pošmyknúť pri chôdzi resp. nejakom pohybe. Na rozdiel od svojho drahšieho bračeka (AH-D1001) majú D501-tky plastovú “self-nastaviteľnú” čelenku v štyle AKG-čiek (k701 …). Izolácia je na veľmi dobrej úrovni aj napriek voľnému uloženiu na hlave.

3. Zvuk

Zvuk by som charakterizoval jedným slovom ako zábavný. V ďalších riadkoch budem D501 porovnávať s AKG K430. Zdrojom je apple iphone 3G, ktorý vie obidve slúchatka dostatočne vybudiť a je to celkom slušný prenosný prehravač.
 Pink Floyd: Signs of Life – Schválne som vybral túto pesničku kvôli priestoru. V tomto majú navrch Denony, napriek uzavrenej konštrukcii je tam priestor. AKG skôr hrajú do hlavy, alebo neviem ako inak to vyjadriť. Naproti tomu Denony tlačia prednes pred vás.

Matrix and Futurebound: Coast to Coast – Kedže som chcel zahrnúť do tejto recenzie rôzne žánre hudby opýtal som sa kolegu, ktorý počúva DnB čo odporúča a bola to táto skladba. Aj napriek tomu, že tento štýl nejako nepočúvam, Futurebound ma chytili po tejto skladbe. Ako sa s ňou popasovali sluchátka. Tento song disponuje rôznymi zaujimavými zvukmi, ktoré robili problémy obidvom sluchátkam. Vyjadril by som to takto. Denon hrajú nádherné hľbky počujete krásne dlhý hlboký bass, ale je to na úkor výšok. Naproti tomu AKG na vás vyvalia lepšie výšky ale nie bass. Bass by som charakterizoval ako nepevný, necelý, krátky. Detaily hrajú obidve sluchátka na rovnakej úrovni, by som povedal.

Mark Knopfler: What it is – Kto ma rád gitaru musí poznať knopflerovskú hru na jeho obľubenom Stratocastere. Je to nádherná dynamicka pesnička s nádhernými sólami pána Knopflera. Sluchátka hrali ako sa dalo, čo už keď ich tak vyrobili :-)) . Obidve sluchátka nehrajú tak ako si predstavujem, preto napíšem čo mi chýba. Začnem Denonami, chýba detail, výšky. No musím pochváliť celkový prednes, ktorý je celkom prirodzený a dá sa to počúvať aj keď ja chcem detailnejšie počuť gitarové “tóniky”. A čo AKG-čka - chýba mi taká pohoda mäkkosť hebkosť je tam viac výšok, ale sú ostré príliš kričia. Gitara zneje krajšie, detailnejšie, ale by som povedal umelo.

John Legend: Save Room - Tento song mám fakt veľmi rád, každé ráno keď sa pripravujem do roboty mi hraje v kúpelni :-)) . Krásna melódia a príjemný hlas pána Legenda robia z tohto songu fakt optimistický štart do dňa. Tu sa žiada, aby sluchátka hrali čo najprirodzenejšie, žiadne umelé odohranie tónov chcem zábavu, optimizmus. Denony sa vás snažia presvedčiť, že basom sa dá zahrať všetko, ale my vieme, že to takto nie je. Teda Denoniky - veľa bassov niekedy pocit prebasovania. Celkový dojem však dosť presvedčivý. Je tam mäkkosť, teplo, hlas speváka zneje príjemne. AKG-čka hrajú sviežo, detailnejšie, výšky sú pekné. Tu však chýbajú celé prekreslené bassy, ktoré by podľa mňa dali pocit mäkkosti.

Avantasia: The Seven Angels - Tak prichádzame k tažkému oriešku môjmu veľmi obľubenému žánru, skupine /projektu/ a pesničke. Charakterizoval by som túto pesničku týmito slovami - rýchlosť, nádherna melódia, dráma, vynikajúca gitara, vysoké vyšky, hlboké bubny, zvučné vokály, revolúciu :-)) . Každý vieme, že metal je dosť nemilosrdný k slúchatkam a to sa týka všetkých cenových relácii aj k tomu “mega super high endu ;-)“, platí to pre všetky druhy metalu. Ako si poradili slúchatka s touto tažkou pesničkou? Začnem AKG, ktoré mám práve na hlave a počúvam. Zvuk je podchytený hlavne vyškami, sú ostré a presné také mám rád v tejto pesničke preto vokály a hlas speváka zneju fakt dobre, zreteľne. Čo sa týka rýchleho úderného bassu ten tam je fakt len minimálne a takmer vôbec by som povedal. Celkový prednes dosť svetlý na metal. Teraz si dáme Denony, hneď vás zaujme priestor, ktorý sa zväčšil, ale výšky nie su také ostré, citeľné. Úderný bass sa snaží byť vždy presne prekreslený, nechce sa vlievať do iných častí pesničky niekedy sa mu to darí niekedy nie. Ale snaha sa cení :-)) . Celkový dojem fakt dobrý a môj subjektívny názor je, že tieto denoniky zahrajú metal lepšie ako modnuté HD555 čo mi nikto nevyvráti, lebo som ich preto predal.

A čo ďalej mohol by som použiť klasickú hudbu a dalšie, ale to si nechám na dalšiu recenziu a lepšie slúchatka. (UE 4PRO Custom)
 4. Záver

Pre mňa je víťazom Denon AH-D501, ktorý zvukom prehraje AKG K430 v rovnakej cenovej triede. Ale musím uznať, že AKG sa nezaprie svojimi krásnymi keramickymi výškami, ktoré zneju aj v low end triede dobre a výrazne.

Plusy: + Zvuk
+ Izolácia
+ Pohodlie
+ Priestor napriek uzavretej konštrukcii
+ Napriek koženkovým naušnikom nepotia sa uši
+ Cena

Mínusy:
- Viac bassov (pre niekoho)
- Plasticky vzhľad (jemný)
- Priliš voľný tlak, riziko pádu pri chôdzi alebo pohybe


Autor: Ján Kurej aka J@nik
 

Komentáre (10)
rottenkiwi
Ako hovorí klasik, štýl je opakovanie tých istých chýb. Tak až, na ten štýl, že diakritika pochodom vchod na svoje miesta, alebo dĺžne, čiarky rozíďte sa v mene zákona, je to na začiatok výborné. Keď pc.sk nahradí Quark, PC-xxxx, Watt dokopy, tak treba rozmýšľať nad odmenou autora. :)
Ján Kurej
Ak mas nejake konkretne napady (oprava chyb, styl atd.) kludne si dam poradit, ale napis mi SS na nick J@nik. Diky
Broslowski
..ja sa pripajam kludne napis aj sem, moc som nepochopil komentaru tvojmu
M1ch4l
ze su v clanku chyby, skuste si to pisat aspon vo worde....ten podciarkne tvrdky a pod.
Broslowski
No prave ze ja som si to daval narocky frajerke opravovat a viac ako 1 chybu v slove rammstein tam nevidim :-D preto sa pytam
AmOK
Chybaju tam ciarky...obcas prehodeny slovosled... Mne je to ukradnute, aj ja tak pisem, nie som slovencinar... A znacka Denon je moja srdcovka, takze vdaka za recku, na prvy pokus parada! ;) napr:"chýba mi taká pohoda mäkkosť hebkosť je tam viac výšok"..."Tento song mam fakt veľmi rád každé ráno keď sa pripravujem do roboty mi hraje v kúpelni"
Ján Kurej
Ked to moze niekto tak nech to opravi. Inak ja mam iba firemny notebook kde nemozem nic instalovat, pridavat.
Ján Kurej
opravy :-)))
Broslowski
...to snad nemyslis vazne...opraví..sloveso...preboha!
Ján Kurej
Som cakal kto sa chyti :-)))
Pridať nový komentár
TOPlist