Define Mini - výberové ticho od Fractal Design

micro-ATX je čoraz obľúbenejším formátom základných dosiek, čomu sa snažia prispôsobovať aj výrobcovia skriniek (aj keď ponuka je stále slabá). Po SilverStone TJ08-E prinášame očakávanú recenziu už legendárnej Define vo verzii Mini.


Fractal Design Define Mini - Úvod, Balenie, Špecifikácie

Veľkého ATX brata sme mali tú česť otestovať začiatkom roka a je pravdou, že s Define sme boli, až na zopár detailov, výsostne spokojní. Logicky sme tak mali veľké očakávania aj od Define Mini, ktorá síce bola ohlásená už dávnejšie, no v obchodoch by ste ju hľadali márne. Dnes je ale situácia iná a Define Mini je bežne dostupná za pultovú cenu o približne 10EUR nižšiu, než štandardná Define R3.

V poslednom teste sme SilveStone TJ08-E ovenčili ocenením tip redakcie a nakoľko sa tiež jedná o mATX skriňu, boli sme zvedaví, ako dopadne aj tento súboj.

 

Balenie, Príslušenstvo

Škatuľa je decentného razenia v pre výrobcu typických ponurých farbách. Skrinka je statne zabezpečená masívnymi polysterénovými výliskami a z rozmerov balenia by len málokto hádal, že pôjde o micro-ATX skrinku.

 

V štýlovej čiernej krabičke nájdete desiatky skrutiek (ich presné počty sú znázornené zadnej strane škatuľky), dve sťahovacie pásky, analógový regulátor na 3 ventilátory s 3pin konektorom a plastovú redukciu z 5,25" na 3,5" zariadenie. V manuáli čaká len kopa textu, bez obrázkov.

 

Špecifikácie - Define Mini vs Define R3

Zo špecifikácií a porovnávacej tabuľky je zrejmé, že s výnimkou podpory základných dosiek oklieštenej na mATX a mITX sa žiadne veľké obmedzenia nekonajú.

 
Fractal Design Define MiniFractal Design Define R3
Materiál
oceľ, plast
oceľ, plast
Základná doska
micro-ATX, mini-ITX
ATX, micro-ATX, mini-ITX
Pozície pre mechaniky/disky
Externé:
2x 5,25" (1x redukcia na 3,5")
Interné:
6x 3,5"/2,5"
Externé:
2x 5,25" (1x redukcia na 3,5")
Interné:
8x 3,5"/2,5"
Chladenie
Štandardne dodávané ventilátory (2):
1x 120mm Fractal Design 1200RPM (vpredu, in-take)
1x 120mm Fractal Design 1200RPM (vzadu, out-take)
Voliteľné (4):
1x 120mm (vpredu, in-take)
1x 120/140mm (hore, out-take)
1x 120mm (dolu, in-take)
1x 120/140mm (bočnica, in-take)
Štandardne dodávané ventilátory (2):
1x 120mm Fractal Design 1350RPM (vpredu, in-take)
1x 120mm Fractal Design 1350RPM (vzadu, out-take)
Voliteľné (5):
1x 120mm (vpredu, in-take)
2x 120/140mm (hore, out-take)
1x 120/140mm (dolu, in-take)
1x 120/140mm (bočnica, in-take)
Predný I/O panel
2x USB 2.0
1x USB 3.0 (spätne kompatibilné s 2.0)
1x audio in / out
On/Off tlačidlo
1x LED indikátor
2x USB 2.0
1x audio in / out
On/Off tlačidlo
1x LED indikátor
Rozmery
395mm (výška)
210mm (šírka)
490mm (hĺbka)
442mm (výška)
207,4mm (šírka)
521,2mm (hĺbka)
Hmotnosť
9,5kg
12,5kg
Poznámky
Maximálna výška chladiča procesora - 160mm
Maximálna dĺžka grafickej karty - 260/400mm (400mm po vymontovaní diskového koša)
Odporúčaná dĺžka zdroja - 170mm (ak chcete využiť spodnú ventilátorovú pozíciu)
Maximálna výška chladiča procesora - 165mm
Maximálna dĺžka grafickej karty - 290
Odporúčaná dĺžka zdroja - 170mm (ak chcete využiť spodnú ventilátorovú pozíciu)
Orientačná cena
~94EUR s DPH (priemerná cena, október 2011)~105EUR s DPH (priemerná cena, október 2011)

Graf ceny produktu Fractal Design Define Mini poskytuje server Heureka.sk

Komentáre (5)
davison
Vďaka za recenziu, bol som na túto case veľmi zvedavý. Teší ma, že si vo Fractal berú k srdcu výhrady zákazníkov a tak ako pri prekopaní detailov z R2 na R3, aj tu sa našlo pár pozitívnych zmien. Hlavne poteší USB 3.0 port na prednom paneli /zišlo by sa podobným štýlom zrevidovať aj R3-ku/. Takisto malý ale veľmi praktický detail v podobe dlhšieho prachového filtra na spodnej časti case. Čistenie spodnej pozície ventilárota u mojej R3 veru dosť lezie na nervy. :) Ale nedá mi jedna vec, neviem prečo sa výrobcovia orientujú na vyberanie prachových filtrov zo zadnej časti case /to zďaleka nie je len prípad Fractalu/, omnoho praktickejšie by to bolo z čelnej strany, keďže zadok skrine je vo vačšine prípadov oproti stene, nehovoriac ak sa case nachádza zabednená v PC stole. Z konštrukčného ani dizajnového hľadiska to nemôže byť problém, len by si to pýtalo trochu viac materiálu, keďže takýto systém by musel pokryť celý spodný panel case, aby bol filter z prednej časti ľahko dostupný. Väčšie otvory na vedenie kabeláže som si vlastne na prvý pohľad ani nevšimol, so zmenou tvaru som aj ja dúfal v pevnejší materiál priechodiek, ale ten sa ako čítam nekonal, snáď nabudúce. :) Tiež sa mi pozdáva vyberateľný kôš na disky, čím vlastne Mini prekonáva v kompatibilite VGA aj R3, to by tiež mohli najbližšie preniesť aj do segmentu mid-toweru. Celkovo je mi case sympatická. Nesnaží sa za každú cenu priniesť niečo nové, skôr je to evolúcia osvedčeného konceptu, čo len vítam. Byť to klasický mid-tower, bola by to plnohodnotná evolúcia R3-ky. Snáď aj na to dôjde. Dvierka sa zdajú byť problém, ale musím povedať, že pri R3 mi vôbec nevadia. Kto má PC na zemi, resp. pod stolom, toho to neobmedzí. Horšie je to ak je case umiestnená na stole napravo, tam už otvorené dvierka určite výrazne zhoršujú manipuláciu, vzhľadom na svoju orientáciu. Neviem či je na mieste porovnanie práve so Silverstone TJ08-E, tam je zjavne zameranie na čo najmenší rozmer pri zachovaní čo najväčších možností vnútorného usporiadania. A práve rozdiel vo vonkajších rozmeroch asi určuje rozdielnu cieľovú skupinu zákazníkov. Silverstone by som videl ako ideál pre stavbu relatívne výkonného HTPC do obývačky s minimálnymi nárokmi na priestor, Define Mini skôr ako klasické PC /či už herné alebo pracovné/ tam, kde je potreba trochu šetriť priestorom a kde sa neplánuje väčší počet externých kariet ani SLI/CF. Na záver ešte jedna otázka, nie sú nejaké zvesti o revízii R3? Prípadne plnohodnotnom nástupcovi? Pýtam sa čisto len zo zvedavosti. Ďakujem. :)
Odar
Hlucnost ste mohli porovnat priamo s R3jkou. Skoda, ze v dobe, ked som kupoval skrinku Define Mini nebola este na trhu. Zobral by som radsej mensiu skrinku pre HTPC. Mam R3jku.
GABO
Čo sa týka R3 teraz nám ako SK distribútorovi majú prísť verzie už s USB 3.0. Čo sa týka Define Mini, už keď som s ňou pracoval prvý krát som zhodnotil, že je lepšia ako R3, ako po stránke kvality tak po stránke zlepšení oproti R3. Nový nástupca R3 sa zatiaľ nechystá ... nestíhajú vyrábať a dodávať aj tie pôvodné R3 ;-)...
davison
Dík za info. USB 3.0 už začína byť štandard, takže fajn, že na to reagujú. Pravda R3 sa predáva jak teplé rožky, takže by to asi nemalo na teraz zmysel. :)
Mrs
da sa kupit usb3 toolkit na upgrade, maju to na svojej stranke, takze ak mate starsiu verziu neni problem... jedine co ma na fractale rozculuje (pretoze rad by som siel do R3) ze ma len 2 velke pozicie. By som si chcel dat mechaniku, regulator a disky v boxoch tak som v keli.
Pridať nový komentár
TOPlist