Crucial v4 128GB - najlepšia cena za GB, výkon druhoradý

Crucial pridáva k populárnym SSD m4 novinku v4 s ešte nižšou cenou, avšak radičom Phison. Či je nižšia cena adekvátna k papierovo nízkemu výkonu SSD sa pokúsime zodpovedať v dnešnej recenzii 128 GB modelu.


Crucial v4 128 GB - Úvod

Ubehol už viac ako rok od uvedenia Crucial m4, ktorý vtedy kolega Peter Vavro vo svojej recenzii zhodnotil ako jeden z najlepších SSD na trhu, ktorý v podstate nemá slabé stránky. Kolegov záver je aj po roku stále aktuálny, Crucial m4 právom patrí medzi najobľúbenejšie SSD. Aj napriek tomu, že aktuálna cena SSD m4 je od doby ich uvedenia polovičná, spoločnosť Crucial chcela osloviť záujemcov o SSD s ešte nižším rozpočtom. Keďže Crucial je retail značkou Micron Technology, výber NAND a prípadnej Cache bol jasný, otázny ostával už iba radič. Pri výbere radiča z ponuky spoločnosti PHISON sa vychádzalo z údaju, že prevažná väčšina PC má stále iba SATA 3Gb/s radič, takže voľba staršieho SATA II radiča PS3105 sa zdá byť celkom logická.

Pozícia SSD v4 a m4 je jasná - ak ste svoje PC kúpili pred rokom 2011, teda pred uvedením platformy Huron River a teda PCH Cougar Point, u ktorých sa na platforme Intel po prvýkrát objavil natívny SATA 6Gb/s (SATA III) radič, berte SSD zo série v4. Ak hľadáte najvýkonnejšie SSD z produkcie Crucial, berte SSD zo série m4. V priamom porovnaní oboch sérii SSD je maximálna rýchlosť sekvenčného čítania v4ky oproti m4ke menej ako polovičná, pritom PHISON udáva ako maximum svojho radiča 250 MB/s a reálne dosiahnuteľné maximum SATA 3Gb/s radiča je cca. 280 MB/s. Taktiež počet IOPS počas náhodného čítania / zápisu 4K blokov dát je výrazne nižší oproti minuloročnému modelu. Voči aktuálnej špičke ako napr. OCZ Vertex 4 s 95K / 85K alebo Plextor M5 Pro s 94K / 86K IOPS vyznieva Crucial v4 s 10K /4K IOPS až smiešne. Bude rozhodne zaujímavé sledovať ako obstojí lacná v4ka s výkonom SSD z roku 2009 voči niekedy aj výrazne drahšej konkurencii.

 

Komentáre (6)
kramer
No v hneď v úvode je cena 44,99$ ale stále tu spomínate cenu cca 75€ prečo?
BurnerTom
V recenzii ani raz nespominam cenu cca. 75€, takze otazka znie skor kde ste na nu dosli vy! Pri SSD v4 je uvedene "Starting At $44.99" - k tomu nie je viac co dodat.
kramer
V závere sú aj tabuľky s cenami v $ aj sa tam spomína cena za BG a sú aj v texte, dobre nepostrehol to "Starting At"
bhawk
Neviem ci mi niekto odpovie, ale je mozne pouzit toto SSD do Asus EEEPC s Atomom? Zda sa, ze mi tam odchadza SATA2 5400ot 160GB Hdd a rad by som ho nahradil uz niecim rychlejsim, v tomto pripade cena/vykon sa mi zda postacujuca.
misog
presne preto som ho kúpil i ja do starého booku co ma 3roky nakoľko nepodporuje SATA3 je podla mňa zbytočne tam davat taky SSD avšak ak sa milým prosím opravte ma. Takáto informácia by v teste mohla byt zohladnena.
BurnerTom
Hned v uvode pisem: Pozícia SSD v4 a m4 je jasná - ak ste svoje PC kúpili pred rokom 2011, ... , berte SSD zo série v4. Ak hľadáte najvýkonnejšie SSD z produkcie Crucial, berte SSD zo série m4. To ze je v4 urceny pre starsie PC som v recenzii neustale zohladnoval - inak by si tento disk odniesol velmi zle hodnotenie.
Pridať nový komentár
TOPlist