Crucial m4 256GB – veľmi dobré SSD

Do rúk sa nám dostalo ďalšie SSD-čko využívajúce najnovšie rozhranie S-ATA III. Ako si poradí s konkurenciou od Intel-u a OCZ?


Úvod, špecifikácie

Na úvod si len pripomeňme, kto je Crucial a odkiaľ prichádza. Crucial je značka, pod ktorou predáva Micron svoje produkty na bežnom trhu pre koncových zákazníkov. V portfóliu má už tradične RAM pamäte a po novom už aj SSD. NAND Flash pamäte pre SSD vyrába v spoločnom podniku s Intelom – IMFT, pričom Micron má 51% z produkcie (pre vlastné použitie aj ďalší predaj) a Intelu ostáva 49%.

Minulý rok mala firma v ponuke veľmi zaujímavý SSD – Crucial C300. Stal sa veľmi obľúbený, keďže mal jednu z najnižších cien vo svojej kapacitnej kategórii a ako prvý disponoval rozhraním S-ATA III 6Gbps. Pri čítaní sa toto rýchlejšie rozhranie skutočne aj využilo, keď hodnoty dosahovali okolo 355MB/s. Firma sa starala aj o aktualizácie firmvéru, posledná verzia 007 napríklad opravovala používateľmi hlásené občasné problémy so „zasekávaním“ a vylepšovala spoľahlivosť. Dobré vedieť že Crucial nestrká hlavu do piesku.

Na tento rok má Micron pripraveného nástupcu – Crucial m4. Pod povrchom riadi činnosť v podstate totožný radič, akurát v novej revízii. Aké zmeny sa udiali je neznáme, už podľa špecifikácií však je jasné, že veľa sa udialo na strane firmware. M4-ka je jasne viac optimalizovaná na sekvenčné úlohy:


Crucial m4

Zaujímavé bude sledovať výkon v testoch voči Intel 510 Series, ktoré majú totožný radič, no firmware je plne pod taktovkou Intel-u. Ako je známe, u tejto série sa Intel sústredil predovšetkým na sekvenčné čítanie a zápis, v tomto parametri jasne predbieha dnes testovanú m4. Hodnoty IOPS však vyzerajú oproti Crucial m4 doslova smiešne:

V dokumentácii k novým SSD uvádza Crucial aj parameter Drive Endurance (životnosť). Predstavený je počtom gigabajtov dát, ktoré môžete denne zapísať  v priebehu piatich rokov, pričom výrobca zaručí funkčnosť. 64GB model má 20GB/deň v priebehu piatich rokov (celkovo 36TB zápisov do pamäte), ostatné kapacity dvojnásobok – 40GB/deň v priebehu piatich rokov (celkovo 72TB zápisov). Záručná doba od výrobcu sú tri roky.

Komentáre (1)
petrisimo
http://www.tomshardware.com/reviews/m4-ssd-capacity-comparison,2957.html
Pridať nový komentár
TOPlist