Crucial m4 128GB a Apacer AS602 120GB v teste

Do redakcie dorazili dva zaujímavé SSD – jeden z najlepších 128GB modelov ktoré dnes môžete kúpiť a 120 gigový Apacer s nezvyčajne dlhou zárukou.


Úvod, bližší pohľad, špecifikácie

Dávnejšie, keď sme testovali Crucial m4 256GB, páčil sa nám jeho poctivý výkon v každej oblasti, nízka cena vzhľadom na kapacitu a v podstate aj absencia problémov, s ktorými bojuje moderných SSD. Neskôr prišla aktualizácia firmware, ktorá dosť výrazne pridala na rýchlosti, čo spravilo  m4-ky ešte lákavejšie. Otázne však stále bolo, ako na tom sú cenovo zaujímavejšie modely s nižšou kapacitou. Čoraz viac entuziastov sa už dnes obzerá po 120 - 128GB SSD, preto nám ponuka distribútora Agem Computers na test 128GB Crucial m4 prišla veľmi vhod.

Spolu s ním dorazil aj zástupca predošlej generácie SSD s S-ATA II a prvým radičom od SandForce. Apacer Turbo II AS602 120GB je jedným z viacerých SSD, ktoré sa pýši rýchlosťami saturujúcimi 3Gbps rozhranie - 285MB/s pri čítaní, resp. 275MB/s pri zápise. Toto ako už vieme platí len v ideálnom prípade, kedy sa pracuje s údajmi veľmi dobre komprimovateľnými. Vtedy radič nahradí zapisované dáta menším počtom bitov a dokáže tak výrazne šetriť NAND pamäte s obmedzenou životnosťou.
V grafoch výkonu bude dobre reprezentovať SSD s jedným z najlepších radičov pre pomalšie S-ATA II.

Apacer Turbo II AS602 - 120GB

Po rozbalení škatuľky vypadne len samotné SSD a malá príručka s inštrukciami inštalácie. Žiadne ďalšie príslušenstvo nenájdeme. Býva dobrým zvykom prihodiť aspoň jednoduchý montážny kit, prostredníctvom ktorého sa dá 2,5" SSD umiestniť do pozície pre 3,5" disky, Apacer však nie je sám, čo tak nerobí.

Celé telo SSD je kovové, s matnou až mierne drsnou povrchovou úpravou. Výrobca zvolil štýl dizajnu akýchsi kovových plátov, čo spolu s na dotyk chladným materiálom a vyššou váhou pôsobí robustne.

"Pod kapotou" žiadne prekvapenie - celkom šestnásť 8GiB veľkých NAND pamäťových čipov typu MLC, vyrábaných 25nm postupom u spoločnosti Micron. Radič SandForce SF-1222 k svojej činnosti nepotrebuje žiadnu externé vyrovnávaciu pamäť, okrem neho a NAND čipov teda na modrom PCB nenájdeme už nič výnimočné. Zaujímvé sú snáď len dve LED diódy pri konektore S-ATA, indikujúce aktivitu a pripojenie SSD. Ich svetlo vidno aj spod krytu.

Crucial m4 128GB

Crucial je na tom s výbavou podobne ako Apacer - len SSD a papierik s inštrukciami. Kto si pamätá na recenziu 256GB modelu vie, že sme v balení našli aj CD so softvérom a kábel s USB -> S-ATA konektormi pre zálohovaie či klonovanie diskov. V cenníkoch sú však dve verzie Crucial m4 - s označením Transfer kit a bez neho. Za kábel a softvér si priplatíte pár Eur navyše, komu ho však netreba, môže spokojne siahnuť aj po "osekanej" verzii. Práve takou je aj dnes testovaná 128GB m4-ka:

Po stránke dizajnu sa voči 256GB modelu nič nemení. Zaujímavým detailom je, že Crucial uvádza na štítku aj verziu firmvéru, s ktorým SSD dostanete do rúk. V našom prípade to bola staršia 0002, testovaniu teda predchádzala aktualizácia na v. 0009.

Srdcom SSD je známy radič od spoločnosti Marvell s označením 88SS9174. Nami testovaný m4 256GB mal síce staršiu revíziu BKK2, rozdielov voči novšej BLD2 u m4 128GB by však malo byť minimum. Pamäťové čipy sú opäť značky Micron, vyrobené 25nm postupom (presné označenie 29F64G08CFACB). Radič má k dispozícii 128MiB DRAM pamäť, samozrejme taktiež s logom Micron.

Pri pohľade na špecifikácie udrie do očí pomerne nízka rýchlosť čítania Crucial m4 128GB voči konkurencii, avšak ako vieme, posledný firmvér toto napravil a SSD dosahuje 500MB/s. Oficiálne čísla však zatiaľ prepísané neboli, preto ich aj tak uvádzame v tabuľke. Apacer je papierovo jasne v nevýhode, kým ešte minulý rok by sa jednalo o jedno z najrýchlejších SSD, dnes je to "len šedý priemer".

Kapacitne je na tom v kategórii 120~128GB SSD najlep3ie Crucial m4, s takmer 120GB dostupným miestom pre používateľa. Apacer má naopak najnižšiu kapacitu.

 

Komentáre (7)
bladejac
Crucial m4 128GB , aj mňa celkom prekvapil, škoda že v balený nie je redukcia z 3,5 na 2,5, inak výborné SSD...
Jan Bára
Dobrý den, v brzké době by se v nabídce měl objevit Crucial 3.5" bracket. Bude se prodávat samostatně, lze dodávat i Crucial SSD rovnou s bracketem v balení, nicméně hodně uživatelů redukci nechce a raději ušetří nějaké to €. Přišlo mi tedy vhodnější prodávat bracket samostatně a dát zákazníkům na výběr. Hezký den Jan Bára -AGEM.cz, produktový manažer Crucial
Ethos
redukciu si kupis hocjaku na ebay ja mam crucial m4 128GB za £110 A je to super SSD oni dobre vedia ze je zbytocne mat seq zapis 500MB/s lebo v realnosti to uplne taka rychlost nikdy nebude tak crucial nastavil seq write na 170- 200 mne nameralo 200MB/s v real worlde ani to nedosiahne aj na SATA III
Ghost
mimochodom preco crucial nedostal ziadne ocenenie? ;-)
Gudas
Jedno už dostal...ale je pravda, že by si ho zaslúžil znova :)
bufes
Cim si vysvetlujete tak vyrazne vyssiu rychlost nahodneho citania (64thrd) M4 128 GB oproti 256? Nie je to nahodou nejaka chyba pri predchadzajucom merani? Napr. na thessdreview.com namerali 223MB/s (voci vasim 280 MB/s) a v inych cislach pri AS SSD sa to lisi, niekde aj o dost viac. Pre zaujemcov o Crucial M4 odporucam pozriet si trim analyzu: http://www.anandtech.com/show/4253/the-crucial-m4-micron-c400-ssd-review/2 Po tazkej zatazi sa tento disk velmi dlho a tazko spamatava, dokonca sa ani nemusi celkom spamatat!
Gudas
Vysvetlenie je v článku - týka sa to testovacích 4kB blokov. Výkon sa medzi recenziami nedá porovnávať, nakoľko máme inú základnú dosku, ovládače atď. ako napr. thessdreview.
Pridať nový komentár
TOPlist