Crash Bandicoot N.Sane Trilogy alebo keď je Crash späť

Hrali sme najnovšieho – remastrovaného Crasha Bandicoon N.SANE TRILOGY. Je tak dobrý ako starý?

Úvod

Crash Bandicoot je hra, kvôli ktorej sa kupovala konzola PlayStation 1 (PSX/One). Hra sa tak stala symbolom celej konzoly od SONY. Na PS4 pritom žiadna zo série nebola vydaná. Štúdio Naughty Dog sa totiž sústredí na sériu Uncharted. Remaster verziu má na starosti štúdio Vicarious Visions a vydavateľ je Activion. Pôvodná hra je z roku 1996, dnes recenzovaný remaster vychádza po 21 rokoch a obsahuje prvé tri, najúspešnejšie hry série. 6 mesiacov nás vydavateľ lákal na novinku, aká teda je?

Zvuk je úplne nový ale znie tak dobre ako pôvodný. Vylepšením si prešla grafická časť, a to poriadne. Grafická časť je úchvatná, hoci na rok 2017 by ste čakali niečo viac. Ide o klasicky kreslenú hru, žiadny fotorealistický titul. Po pár minútach nebudete vedieť rozoznať originál od remastru, samozrejme s novými textúrami (musel som si pustiť videá z PS1). Pripomínam, že N.SANE Trilogy je naprogramovaný úplne od nuly a štúdio Vicarious Vision nemalo k dispozícii pôvodné zdrojové kódy. Pridané sú zvuky prostredia, najvýraznejší je zvuk trávy, no vylepšenia sa dočkali aj zvuky pri rozbíjaní krabíc... Neskôr si uvedomíte, že hra dostala antialiasing či supersampling (dostupný iba na PS4 Pro a FHD monitore). Okrem toho sa scény renderujú v 4K rozlíšení. Prepracované boli objekty (pridané nové textúry) či nepriateľské NPC - tie sú v mnohých prípadoch úplne nové. Hru dobre dotvára tesalácia objektov, predovšetkým NPC. Musím zdôrazniť, že framelimit 30 FPS necítiť ani pri rýchlych scénach, za to môže predovšetkým jemne rozmazávanie obrazu, ktoré je viac než primerané.

Chválim programátorov, že príliš nevymýšľali a hru prakticky aj teraz prejdete po pamäti a neraz využijete niektoré bugy, ktoré boli aj v pôvodných hrách. Na druhej strane je nepochopiteľná nevyrovnanosť obtiažnosti. Niektoré levely sú príliš jednoduché, pritom sa v niektorých častiach zaseknete natoľko, že vám nebude stačiť ani 20 životov (platí predovšetkým pre prvý a druhý diel). Za problematické považujem predovšetkým skoky, ktoré sa naprieč hrami líšia. To je síce v poriadku, pretože Crash Bandicoot 1 a 2 majú dvojskok a od „trojky“ - Warped je odlišný, avšak zvyknúť si na to je problém. V mojom prípade, som zvolil ako prvú hru trojku, pretože je mi najbližšia a je aj najjednoduchšia. Keď sa ale vraciam k prvým dvom, mal som problém zvyknúť si na iné ovládanie. Osobne si myslím, že tu mali programátori zvoliť kompromis a unifikovať ovládanie.

Zaujímavou novinkou je možnosť hrať takmer všetky levely so sekundárnou postavou – hrdinkou Coco. Aby ste ale mohli využiť obe postavy musíte odohrať pár levelov a druhú postavu odomknúť. Obe postavy majú niektoré zručnosti unikátne - dvojskok či otočka. Crash Bandicoot 1 je rovnako náročný ako pred 20 rokmi. Osobne si myslím, že s jeho prejdením strávite najviac času. Ak prejdete celú hlavnú dejovú líniu, stále vás čaká pár hodín, ak nie desiatok hodín hrania. Hra rovnako ako v prípade originálu umožňuje prejsť levely na čas a tým zbierať relikvie. Tie vám následne odomknú ďalšie levely. Okrem známeho kryštálu, ktorý vás posúva v deji ďalej, sa môžete vydať cestou zbierania krabíc a jabĺčok a získať tak diamant. Spomeniem, že Warped (tretí diel) som bez bonusových misií prešiel pod 7 hodín a nebol to teda žiaden „speedrun“. Na záver spomeniem, že poteší aj cena, pretože za približne 35€ získate trojicu skvelých priam legendárnych plnohodnotných titulov.

Záver

Crash Bandicoot N.SANE Trilogy je skrátka konzolová klasika, ktorú spolu s Ratchet&Clank pre PS4 musíte mať. Nová grafika, vylepšená hudba a nový dabing hru posúva do modernej podoby, ktorej bude dnes konkurovať len máloktorý titul. Osobne dúfam, že N.SANE Trilogy nie je posledný titul pre PS4, a dočkáme sa aj výbornej „štvorky“. Už teraz sa spomína, že Crash Bandicoot bude najlepšie predávajúci sa titul pre PS4 od vydania samotnej konzoly, predaje v tejto chvíli prekonali dvojku predaja - Horizon Zero Dawn. Škoda je, že SONY si značku nepostrážilo a je možné, že sa Crasha dočkáme aj na PC či konzole XBOX.

Jediné mínusy v hre sú mierna nevyváženosť levelov hlavne v prvom diele a nepodarené skákanie. Niekedy máte totiž pocit, že niektoré objekty by mali byť k sebe o pár pixelov bližšie. Crash Bandicoot N.SANE TRILOGY je ako pôvodný titul. Žiadne nové prvky či pridané levely. Remaster je takmer do bodky identický ako pôvodná hra. Pribudla ale funkcia autosave a mierne sa upravila uvítacia obrazovka.

Crash je skrátka Crash.

Pridať nový komentár
TOPlist