Corsair Flash Voyager GT 2GB

Firma Corsair Memory uviedla 28. februára 2007 na trh zrýchlenú verziu populárnych USB kľúčov nazvanú Flash Voyager GT, ktorá je určená užívateľom požadujúcim najvyšší výkon. Kľúč má dosahovať rýchlosť čítania 34MB/s a 28MB/s pri zápise. Či je tomu skutočne tak a ako obstál v súboji s rýchlostným víťazom z minulého testu Kingston DataTraveler II Plus Migo, ktorému dnes navyše asistoval PQI U339 Pro sa dozviete v dnešnom teste.


Úvod

Review in english language: Corsair Flash Voyager GT 2GB
 

Firma Corsair Memory sa stala lídrom v návrhu a výrobe pamätí vyznačujúcich sa vysokou rýchlosťou od roku 1994. Ich cieľom bola podpora kriticky dôležitých serverov, high-end pracovných staníc rovnako ako požiadaviek extrémnych hráčov. Corsair Memory sa ako aktívny člen asociácie JEDEC podieľa na vývoji budúcich štandardov v oblasti pamätí. Toľko na úvod z PR oddelenia tejto firmy pre tých, ktorý o značke Corsair nikdy nepočuli. V dnešnom teste sa na štartovné pole postavili nasledovné kľúče:

Corsair Flash VoyagerTM GT 2GB

Kľúč je zabalený v pomerne veľkom priehľadnom plastovom boxe, ktorý informuje kupujúceho o všetkých dôležitých vlastnostiach tohto produktu a to:

  • True Plug and Play - podporuje operačné systémy Microsoft Windows Vista, XP, 2000, ME, Linux 2.4 a novší, Mac OS 9, X a novší
  • Data Security - s pomocou softvéru TrueCrypt je možné vytvoriť zakódovanú virtuálnu partíciu pomocou 256 bitovej šifry AES
  • Fast and Easy data Transfer - rýchly a jednoduchý prenos dát
  • Water Resistant - vode odolný
  • Anti-Shock - odoláva nárazom
  • Durable Rubber Construction - odolná gumená konštrukcia
  • GT Series - Accelerated Read/Write Speed - zrýchlené čítanie/zápis
  • 10 Year Warranty - 10 ročná záruka

 

O čom balenie neinformuje je podpora Windows ReadyBoost a pribalenom príslušenstve, ktoré tvorí krátky tienený USB predlžovací kábel a štýlová "šnúrka" s potlačou a kovovou skobou na pripnutie kľúča - o tej je zmienka na zadnej strane balenia. Čo sa samotnej záruky týka, tu musím spomenúť napríklad AGEM Computers, ktorý neposkytuje výrobcom deklarovanú 10 ročnú záruku ale iba tri roky!

Zadná strana balenia informuje o už spomínanej pribalenej "šnúrke". Tak isto je tu v prehľadnej tabuľke uvedené približné množstvo fotiek, mp3 skladieb, dĺžka videoklipov vo formáte MPEG-2 poprípade MPEG-4, ktoré je možné na jednotlivé verzie kľúčov uložiť.

Kľúč samotný je mierne väčších rozmerov ako je štandard, čo je spôsobené práve gumeným telom, ktoré ho chráni voči nárazom a vode. Flash Voyager GT je 75mm dlhý, 24mm široký 12mm hrubý. Je oválneho tvaru, takže po položení na rovnú plochu sa vždy preváži na jednu stranu. Prednej strane jasne dominuje žltý nápis Flash Voyager s červeným GT. Rovnakej červenej farby je "klobúčik" na vrchnáku USB konektoru ako aj bočné strany kľúča. Na prednej strane vrchnáku USB konektoru sa nachádza biele logo značky Corsair. Čo je menej viditeľné, je priesvitná bublinka, ktorá v sebe skrýva modrú diódu signalizujúcu prácu kľúča, na ktorej je nevýrazný nápis 2 G, čiže ide o 2GB verziu.

Zadná strana je pomerne nevýrazná, avšak marketingové oddelenie firmy Corsair Memory zapracovalo aj tu a URL odkaz na stránku firmy Corsair našiel svoje uplatnenie. Na tomto mieste musím spomenúť to, čo z obrázkov nie je vidieť. V prvom rade ma prekvapilo, že približne 1/3 kľúča, ktorá nasleduje bezprostredne za USB konektorom sa dá stlačiť cca 2mm z každej strany. Zo skúseností používateľov staršej verzie tohto kľúča usudzujem, že odlepenie gumeného tela od PCB pri nešetrnejšom zaobchádzaní na seba nenechá dlho čakať. Ďalšia výhrada sa týka očka na konci kľúča, určeného na zavesenie na pribalenú "šnúrku" - toto nemá žiadnu výstuhu, takže si viem predstaviť, že po istom čase by mohla nastať úľava materiálu a gumené očko sa môže pretrhnúť. Posledná výhrada sa týka červenej čiapočky :-) na vrchnáku USB konektoru - z rôznych fór som sa dočítal, že ide tiež o pomerne problematickú záležitosť, resp. že zvykne po určitom čase odpadnúť. Aby tých výhrad nebolo priveľa, musím oceniť snahu návrhárov vo firme Corsair riešiť vyšúchanie vnútra klobúčika a jeho následnú stratu pridaním drážok, ktoré by mali túto udalosť minimálne oddialiť. Z uvedeného vyplýva, že gumené telo je síce na jednu stranu prínosom, kedy sa nemusíte báť o svoje dáta, ak Vám kľúč spadne aj z veľkej výšky na zem poprípade do vody, na druhej strane si za to pýta daň vo forme vyšších nárokov na manipuláciu s kľúčom, ktorá aj tak nezaručuje Vášmu kľúču zdravý život bez ujmy na zdraví :-).

Kingston DataTraveler II Plus - Migo Edition

Jednoznačný víťaz môjho minulého testu nazvaného Kingston 1GB Flash Disk Minitest je Kingston DataTraveler II Plus - Migo Edition, ktorý výrazne prekonal svoju špecifikáciu v oblasti čítania a mierne v oblasti zápisu, tu nebudem extra predstavovať. Čitateľom webu Pretaktovanie.sk by mal byť už známy. Pre úplnosť však uvediem, že okrem päťročnej záruky za svoje peniaze dostanete kľúč, ktorého dáta viete ochrániť firemným softvérom SecureTraveler poprípade zosynchronizovať viacero počítačov medzi sebou pomocou taktiež firemného softvéru migo.

PQI U339 Pro

Firma PQI má na poli pamätí svoje pevné miesto aj keď rozhodne nejde o tak známu firmu ako je Kingston poprípade Corsair Memory. Do testu som zaradil ich najvýkonnejší kľúč, teda U339 Pro, ktorý Vám je mnohým určite známy. Ide však o už takmer dvojročný model, ktorý samozrejme dnešnej horúcej novinke - Flash Voyager GT nemá šancu konkurovať v rýchlosti. Za adekvátne nižšiu cenu však stále ide o veľmi rýchly kľúč s udávanou rýchlosťou čítania 25MB/sec. a zápisu 17MB/sec. Má hliníkové telo a nie príliš podarenú aplikáciu nazvanú USB Notebook. Ide o akúsi obdobu U3 Launchpad ale od jeho kvalít má riadne ďaleko. Novšia verzia tohto kľúča zrejme podporuje funkciu Windows Vista ReadyBoost, aj keď môj kľúč označila Vista za nevyhovujúci. Záruka je štandardná, teda dva roky.Komentáre (7)
crazyman
strasne mi vadi ten kryt na tom, mam s touto gumou zle skusenosti.. ani nie po polroku sa ten kryt USBcka samovolne strhava.. tu ako alternativu vidim skor ten kingston alebo a-data pd7
technoboy
dobrá recenzia/test ale chýba mi am tento krásavec ! link: http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=9500124
BurnerTom
Dík za pochvalu :-). K tomu A-DATA PD7: kľúče Kingston mi zapožičal Kristián z kvservis.sk, Corsair aj PQI sú moje. K tomu A-Data som sa nemal ako dostať :-(.
gabriel
Výborná recenzia a test..k tomu netreba snáď ani komentár :).
Marian2
Dal by sa tento disk použiť aj ako virtuálna pamäť na SWAP pre win. XP?
BurnerTom
Principiálne áno. Je to disk ako hocijaký iný, vo windowse si len manuálne zmeníš cestu na swap a pôjde to. Či to ale dačomu pomôže, to neviem.
marian2
Tak pomôcť by to mohlo v tom keď sa k tým dátam pristupuje klasický disk má o dosť väčšiu prístupovú dobu a to nehovorím keď disk pracuje na niečom inom a tam je už veľký nárast doby prístupu k dátam.
Pridať nový komentár
TOPlist