Corsair AX760i – skvelý v každom smere

K testovanému poľu zdrojov sa pridáva aj veľmi skúsený výrobca počítačových zdrojov, Corsair. Hneď na prvú recenziu kuriér priniesol skutočnú chuťovku. Dnes sa bude testovať digitálne riadený zdroj Corsair AX760i.


Corsair AX760i - Technické parametre

Digitálne riadenie umožní presnejšiu reguláciu napätí a nižšie zvlnenie na jednotlivých vetvách. Navyše možno tieto parametre sledovať za pomoci pribalenej redukcie.  

V tejto sekcii si predstavíme zdroj po technickej stránke. To, čo je úloha zdroja v PC, nemusím snáď vysvetľovať, no opakovanie je matkou múdrosti.

Počítačový zdroj slúži na transformáciu sieťového napätia (u nás 230V) na napätia používané na napájanie komponentov v PC. Nedochádza len k transformácii samotného napätia, ale aj k premene striedavého napätia a prúdu na jednosmerné veličiny za pomoci usmerňovacích prvkov. Pre získanie maximálne lineárneho výstupu sa do zdroja zaraďujú rôzne filtračné prvky, ktoré sa starajú o čo možno najhladší priebeh napätia a prúdu na výstupe.

AX760i vyniká aj ďalšou, pre napájací zdroj podstatnou, vecou. Tou je, samozrejme, efektivita, ktorá sa v tomto prípade dočkala certifikácie platinum. V našom teste teda ide o prvý platinový zdroj. Uvidíme, ako veľmi sa bude odlišovať od zlatých kolegov.

Rozsah vstupného napätia je skutočne široký. Na vstup možno pripojiť napätie v rozsahu 90 – 264V. Vďaka tomu bude zdroj spoľahlivo fungovať na každej zostave, pripojenej v každom kúte sveta.

Corsair pre model AX760i uvádza nasledovné špecifikácie:

Špecifikácia / funkcia

Komentár

Digital Signal Processor (DSP) for delivering extremely clean, efficient power with real-time adjustments

Zdroj podporuje digitálne riadenie napätia, čo zabezpečuje nízke zvlnenie, vysokú efektivitu a presné hodnoty napätí

Corsair Link™ Integration for monitoring and adjustment of performance, noise, and OCP settings

Integrácia Corsair Link™ umožní monitorovanie a nastavenie rôznych parametrov zdroja.

Dedicated single +12V rail with user-configurable virtual "single rail" and "multi-rail" software modes

Dedikovaná +12V vetva s užívateľsky nastaviteľným módom pre „single rail“ a „multi rail“.

An ultra-quiet, 120mm double ball-bearing fan delivers excellent airflow with exceptionally low noise levels by varying fan speed in response to temperature

Tichý 12 cm ventilátor prináša skvelý prietok vzduchu pri zachovaní nízkej hlučnosti. Zdroj podporuje semipasívny mód, v ktorom aktivuje ventilátor len ak sa zdroj dostatočne zaťaží.

80 PLUS Platinum certified, delivering up to 92% energy efficiency under real-world load conditions

Udelený certifikát 80 PLUS Platinum. Zdroj pracuje v celom rozsahu výkonu s efektivitou nad 92%

Active Power Factor Correction (PFC) with PF: 0.99

Aktívna PFC korekcia

Universal AC input from 90~264V

Univerzálne vstupné napájacie napätie v rozsahu 90 – 264 V

Over-voltage, under-voltage, over-current, and short circuit protection provide maximum safety for your critical system components

Séria ochrán, ktorá však nesmie chýbať v žiadnom zdroji. Zahŕňa prúdovú ochranu, napäťovú ochranu, ochranu proti skratu, ochranu proti preťaženiu a samozrejme tepelnú ochranu

Engineered to meet maximum power output at a server-grade 50°C temperature rating.

Prevádzková teplota zdroja v rozmedzí

(10 – 50) °C

Self-test switch to determine PSU functionality even before installation.

Tlačidlo Self-test umožní otestovať funkcionalitu zdroja bez zapojenia do zostavy

High-quality capacitors provide uncompromised performance and reliability

Použitie vysoko kvalitných kapacitorov

Safety Approvals:  cTUVus, CE, CB, FCC Class B, TÜV, CCC, C-tick

Bezpečnostné certifikáty: cUL, TÜV, CE, CB, FCC, C-TICK, CCC, BSMI, Gost-R

Fully compatible with 4th generation Intel® Core™ series processors

 Kompatibilita s modernými CPU

Conforms to ATX12V v2.31 and EPS 2.92 standards, and is backward compatible with the ATX12V 2.2 and ATX12V 2.01 standards

Podporuje štandard: ATX12V v2.31, EPS 2.92, ATX12V 2.2, ATX12V 2.01

Full modular

Plne modulárna kabeláž

Už podľa parametrov je jasné, že ide o špičkový zdroj. Zdroj implementuje snáď všetko, čo by si vášnivý používateľ PC mohol želať. Ako bonus Corsair prináša zapojenie špeciálneho prevodníka, ktorý umožní z digitálneho procesora vytiahnuť informácie o tom, čo sa vo vnútri zdroja deje. Tieto informácie sú určite veľmi zaujímavé hlavne pre overclockerov, ktorí musia mať všetko, čo sa v ich zostave deje, pod kontrolou.

V tejto kategórii je plná modularita samozrejmosťou. Dodávané sú štandardné, jednofarebné káble, ktoré pôsobia skutočne vkusne. Sedemročná záruka priamo od výrobcu taktiež naznačuje, že Corsair si za svojim produktom stojí a nerobí mu problém ručiť za jeho plnú funkcionalitu celých sedem rokov.

Komentáre (9)
BurnerTom
Specifikacia vetraku Yate Loon D12BH-12 zo stranky vyrobcu: size [mm]: 120x120x25 volt [V]: 12 speed [RPM]: 2300 air flow [CFM]: 89 noise: [dB]: 41
pipo137
Z textu: "V našom teste teda ide o prvý platinový zdroj. Uvidíme, ako veľmi sa bude odlišovať od zlatých kolegov." Ehm, drobnosť, určite prvý? SF Golden King je predsa tiež 80+Platinum a už ste ho tu mali :-) :-) http://pc.zoznam.sk/superflower-goldenking-550w-platinova-kvalita
Broslowski
heh no tam bola dosť dlhá odmlka aj totálne iná metodika, práve preto som poňal testovanie akoby "odznova" :p
GABO
Zdroj je fajn - je však celkom nepochopiteľné, že pokiaľ pri AX860i použil výrobca Nichicon FPCAP polymer. kondenzátory http://www.jonnyguru.com/modules/NDReviews/images/AX860i/AX860i-041.jpg tak tu už ich nahradil CapXon polymer. kondenzátormi http://pc.zoznam.sk/sites/default/files/images/6_28.jpg čo mi pri tej naozaj nenormálne dlhej záruke absolútne nevonia. Rovnako mi v danej cenovej hladine nevonia použitie Yate Loon ventilátorov. Inak sú zdroj aj recenzia vynikajúce.
dancenatic
Podla výrobcu ide ventilator na max 1035 rpm. http://www.corsair.com/us/media/cms/manual/psu-spec-table-041913.pdf
Broslowski
Dostal som sa max myslím na 750 RPM
hajnalka
Povodne som tiez uvazoval o nom ale Capxon som nehcel v zdroji vydiet. Nakoniec som zakupil Lepa G850-MAS 850W GOLD Corsair od 172E Lepa od 118E Tiez hybrid od 300W zapina ventilator Som moc spokojny http://www.techpowerup.com/reviews/LEPA/G850-MAS/1.html http://www.hardwaresecrets.com/article/LEPA-G850-MAS-Power-Supply-Review/1611/1 http://www.modders-inc.com/lepa-g850-mas-80-plus-gold-certified-power-supply/
Broslowski
Skvelá voľba! Ak niekomu netreba full modulár, DSP a podobné veci, možností je veľa :) Skutočne by som sa o tie Capxony nebál. Predsalen za zdroj si ručí sám výrobca dlhou zárukou.
GABO
No zmeníš názor ak ten zdroj nekúpiš v predĺženej záruke tj. na ten zdroj Ti predajca na SK nedá predĺženú (u neho) záruku, ale len zákonnú. Tj. po 24 mesiacoch si to budeš musieť poslať kuriérom na vlastné náklady výrobcovi :). A takých predajcov na SK je čo dajú do papiera max. záruku ale po 24 mesiacoch začneš riešiť vyššie spomínané. Práve pri takej záruke dlhej (osobne si myslím, že výrobcom už naozaj v tomto jemne povedané šibe) je nutnosť mať TOP komponenty v každej časti a Capxony naoza nie :)
Pridať nový komentár
TOPlist