Computex 2006 - DFI a Digitálny PWM modul na základných doskách

Včera som písal o novinkách v stánku DFI na Computex-e 2006. DFI predstavila základnú dosku LanParty UT CFX3200-M2R so socketom AM2. Do komentára som neskôr pripísal zaujímavú poznámku, ktorá sa týkala Digitálneho PWM (Power Module skratka pravdepodobne) resp. VRM. Táto základná doska je prvá (postavená na AM2 Sockete), ktorá má Digitálny PWM / VRM. Z tohto dôvodu by ste na základnej doske zbytočne hľadali klasické regulátory s pasívom, je ich na nej o poznanie menej. VRM je skratka pre modul regulácie napätia - modulu, ktorý sa inštaluje na základnú dosku na regulovanie voltáže napájania procesora. Skoro všetky základné dosky majú zabudovaný regulátor napätia, alebo VRM. Jediný rozdiel je v tom, že VRM je vymeniteľný.
Komentáre (7)
gabriel
Och zabudol som dopisat - z obrazku vyzera ze tie male chipy budu chladene dlhsim pasivom...asi nieco obdobne ako pri ATI grafikach X1900XT a pod.
phedro
je Pulse Width Modulation. Pouziva sa to hlavne u ventilatorov. Klasicka odporova regulacia je vlastne jednoduchy rezistor(menitelny odpor) ktory znizuje/zvysuje prud/napatie. Nevyhoda je vsak jeho zahrievanie(dobre to vidiet u niektorych regulatorov). Naproti tomu PWM je pulzna regulacia pri ktorej je prud/napatie konstantne, ale nejde do ventilatora stale ale len v pulzoch. Od frekvencie pulzov zavisia otacky vetraku. Vyhoda je ze sa regulacia nezahrieva, a ventilator sa da zregulovat aj na 300 ot. Nevyhodou je nemoznost monitorovat otacky.
gabriel
No vdaka samozrejme vieme co to je PWM zial DFI tym myslela pravdepodobne ako som pisal DIGITAL POWER MODULE. Nenasiel som oficialne vyjadrenie DFI preto napisane ze pravdepodobne. PWM samozrejme sa da najst vysvetlenie hoc aj na Wikipedii a hodne rozsiahle...ale to je tema na velmi velky clanok.
kvoco
zase ma dfi aktivny vetrak...preeeco? ostatny maju vsetci pasiv
gabriel
No to by istotne bodlo od DFI nejake Heat-Pipe riesenie.
subz3ro
Je to Pulse Width Modulation aj v tomto kontexte :) Napätie na základných doskách (pre CPU, pamäte, AGP/PCIE zbernicu, ...) sa reguluje tiež pulznou charakteristikou. Celkom zaujímavo a stručne je to popísané napr. tu: http://global.aopen.com.tw/tech/techinside/V4PowerEngine.htm
gabriel
Fakt som si nie isty nakolko som uz nasiel viacero odkazov ze to mysleli ako skratku Digital PWM ako Digital Power Module.
Pridať nový komentár
TOPlist