Čo sa stalo s OCZ po vyhlásení bankrotu? – interview

V spolupráci so známym výrobcom najmä SSD a počítačových zdrojov OCZ som pre Vás pripravil exluzívne interview s Tobiasom Brinkmannom, ktorý je viceprezidentom marketingu pre OCZ. 

V interview som sa pýtal najmä na to, čo sa stalo s firmou po bankrote, čo táto situácia spôsobila, a aké sú plány do budúcna. Želám príjemné čítanie.


Čo sa stalo s OCZ po vyhlásení bankrotu? – interview

Kto je vlastne Tobias Brinkmann?

„V IT priemysle som od roku 2001, čo sa momentálne zdá ako večnosť. Začal som v spoločnosti Komplett, ktorá rozbiehala a následne vyvolala revolúciu v nakupovaní cez internet v Škandinávii a dnes je najväčším menom v elektronickom obchodovaní v regióne s viac ako štrnástimi internetovými obchodmi.

Po vyše piatich rokoch v spoločnosti Komplett som sa pridal k OCZ, ktorá v tom čase vyrábala vysokovýkonné pamäte a mnoho iných prvotriednych počítačových komponentov. Zostal som v OCZ ďalšie 4 roky, počas ktorých sme sa zamerali na SSD. Po krátkom pôsobení v spotrebiteľskom elektronickom sektore som sa vrátil späť do OCZ, a tak som tu.“

Michal Grác, šéfredaktor pc.zoznam.sk

"Firma OCZ patrí k popredným výrobcom aj na našom trhu. U nás je firma známa najmä svojmi SSD, no nemalé nadšenie vzbudili aj PSU s označením PC Power & Cooling. S Vašou firmou pravidelne spolupracujeme, zasielate nám do redakcie testovacie vzorky, ktoré následne recenzujeme. Nedávno sa však stala nemilá vec a firma OCZ oznámila nečakaný bankrot. Prečo sa vedenie spoločnosti rozhodlo k tak razantnému kroku? Nedalo sa tomu nejak predísť zmenou politiky, poprípade zásahom aj do iného segmentu trhu mimo SSD a PSU?

Čo sa stalo bezprostredne po bankrote? Bola firma v určitom období zrelá na úplný zánik? Alebo už v tom čase prebiehali nejaké diskusie o odkúpení spoločnosti?"

Tobias Brinkmann vice prezident marketingu OCZ Storage Solutions

„Rok 2013 bol pre OCZ určite prelomový, keďže sme čelili mnohým výzvam:

Čo nám však až donedávna chýbalo, bol priamy prístup k NAND technológii, ktorá je pre nás momentálne na trhu SSD potrebná , aby sme zostali konkurencieschopnými a boli v pozícii relevantných súperov.

Trh s SSD je dnes jedeným z najrýchlejšie rozrastajúcich sa segmentov v IT priemysle. Podľa analytikov bude do roku 2017  hodnota trhu na úrovni 23 miliárd dolárov, a tak bude priamy prístup k NAND technológie momentálne pre nás hlavnou konkurenčnou výhodou.

Našim cieľom je momentálne opäť rozšíriť svoj podiel na trhu nie len v spotrebiteľskom ale aj podnikovom priestore.

OCZ bola jednou z prvých spoločností, ktoré v roku 2008 uviedli na trh spotrebiteľsky dostupné SSD. Odvtedy sme založili veľké IP a potfólio patentov jak cez interný vývoj, tak cez akvizície.

Náš Barefoot 3 je jeden z najvýkonnejších, ak nie najvýkonnejší, radič na trhu, najmä ak ide o trvalý výkon.

Teraz máme k dispozícii všetky 4 potrebné piliere, ktoré nám umožnia rozšíriť podiel na trhu: popredný radič, softvér, firmvér a priamy prístup k NAND technológii.“ 

Michal Grác

"Nedávno po bankrote bola oznámená akvizícia so spoločnosťou Toshiba. Z ktorej strany prišiel prvý impulz? Od OCZ či Toshiba? Ako prebiehali rokovania s Toshiba?"

Tobias Brinkmann

„OCZ Storage Solutions je členom Toshiba Group, ale bude fungovať ako samostatný subjekt. Takto ideme pokračovať v zavádzaní popredných produktov a riešení na naše cieľové trhy. Máme svoj vlastný tím výskumníkov a vývojárov, ktorí budú teraz, samozrejme, blízko spolupracovať s Toshibou. Táto spolupráca bude prospievať jak nám, tak trhu.“

Toshiba bude i naďalej pokračovať vo vlastnom vývoji a výrobe SSD pod značkou Toshiba. Taktiež si svoje obchodné meno zachová aj spoločnosť OCZ Storage Solutions, a budeme sa naďalej venovať vývoju a výrobe SSD pričom budeme využívať vlastnú globálne zavedenú predajnú stratégiu.

Uvedenie Vertex 460 SSD, ktorý používa Toshiba NAND s výrobnou technológiou 19mm, bolo datované niekoľko dní po akvizícii s Toshibou. Naše vlakové lode, s modelovým označením Vertex, na trhu SSD boli aj v minulosti založené na pamäťových čipoch od Toshiby. Po akvizícii budú všetky dostupné SSD osadené NAND od Toshiby.

Čo sa týka podnikového (enterprise) trhu, nedávne sme začali s produkciou série s označením Interpid 3000, ktoré taktiež integrujú NAND jednotky od Toshiby. Pre nadšencov , pracovné stanice a entry-level server trh pripravujeme úplne novú modelovú radu s názvom RevoDrive, ktorá bude taktiež založená na 19mm NAND od Toshiby. Osadený bude náš vlastný radič s modelovým označením Barefoot 3, výsledkom bude ďalší nárast výkonu SSD.

Michal Grác

"A čo bude s podporou pre staršie OCZ produkty?"

Tobias Brinkmann

„Toshiba získala aktíva spoločnosti, nie jej záväzky. Sme však radi, že nová organizácia je schopná aj naďalej podporovať existujúcich zákazníkov s aktuálnymi SSD produktmi. To podporuje drvivú väčšinu spotrebiteľov a všetkých podnikových zákazníkov, keďže naše najrozšírenejšie produkty ako Vertex, Vector SATA a RevoDrive PCIe SSD zostanú aj naďalej podporované. Podpora Agility série sa už pomaly chýli ku koncu. Momentálne sme schopní pre túto konkrétnu sériu zaistiť ešte jeden rok podpory. Všetky OCZ Storage Solutions výrobky uvádzané po akvizícii, ako aj ktorékoľvek budúce produkty, majú zaručenú podporu.“

Michal Grác

"Nedávno ste vydali tlačovú správu, v ktorej ste informovali o ďalšej akvizícii, tentokrát z oblasti PSU. Spoločnosť FirePower Technology teda preberie kompletne celý PSU segment spoločnosti OCZ? Pod akou značkou budú vychádzať nové zdroje? Zachová sa pôvodné označenie PC Power & Cooling?

Kedy plánujete uviesť na trh nové modely PSU pod taktovkou FirePower Technology? Máte pripravené pre Vašich zákazníkov i nejaké technologické chuťovky? (pasívne PSU, nejaké modely s 80+ platinum?) Budete sa zameriavať skôr na pomer dobrej ceny a výkonu, alebo plánujete osloviť náročnejších zákazníkov?"

Tobias Brinkmann

"Toshiba získala od OCZ Technology iba SSD aktíva, a preto sme museli nájsť záujemcu pre divíziu napájania. Som rád, že FirePower Technology kúpili aktíva pre PSU. Plánuje dodržať záručnú povinnosť a tiež prevzal náš úžasný tím. V pláne je udržať PC Power & Cooling značku, keďže je pre svoju technológiu veľmi rešpektovaná.

Pre OCZ Storage Solutions, ako môžete usúdiť už podľa nového názvu, je to príležitosť, aby využili všetko svoje zameranie a zdroje na ďalší vývoj popredných riešení pre ukladanie dát.

OCZ je teraz plne integrovaný poskytovateľ SSD a náš dôraz sa bude klásť na rast nášho podielu na podnikovom, OEM, SMB a spotrebiteľskom trhu SSD.

Budeme pokračovať vo vývoji vedúcich hardvérových ​​a softvérových ​​riešení.

S OCZ Storage Solutions ako súčasťou Toshiba Group, budeme mať možnosť skoršieho prístupu k NAND, čo nám môže umožniť expandovať do ďalších segmentov trhu "

Michal Grác

"V posledných mesiacoch klesli ceny SSD. Tradičné HDD disky sa stále používajú ako „mass storage“. Kedy sa to zmení a HDD zostanú iba minulosťou?"

Tobias Brinkmann

"Verím, že HDD bude aj naďalej existovať, keďže digitálny obsah naďalej rastie a pevné disky sú lacnejší spôsob, ako uložiť digitálny obsah.

SSD disky zažívajú neobyčajný rast, len v roku 2013 sa počet predaných kusov takmer zdvojnásobil napriek tomu, že celá sekcia trhu pamäťových médií zaznamenala pokles o 5%.

Celosvetový kombinovaný predaj pevných diskov (HDD), SSD diskov (SSD) a optických diskov (ODD), tvoriacich úložisko počítača v minulom roku na trhu predstavoval 755 miliónov kusov oproti 794 miliónom z roku 2012. Kým bol predaj SSD nadmerný, z 57 miliónov kusov predstavoval až 82 percent, HDD a ODD segmenty brzdili samotný trh. Segment HDD klesol o 7 percent na 444,4 milióna kusov, a ODD sektoru sa darilo ešte horšie s 12 percentným poklesom na 253,5 milióna kusov. (Zdroj údajov: IHS) "

Michal Grác

"Ďakujem Vám za Váš čas a želám do budúcna veľa úspechov."

Pridať nový komentár
TOPlist