EN

Beyerdynamic T5p

11. Augusta 2010 predstavil Beyerdynamic vo svojej tlačovej správe novinky zo sveta slúchadiel. Zobrali si na plecia ťažkú úlohu, a to zostrojiť fullsize slúchadlá na von s rovnako kvalitným prednesom, aký majú top modely no zároveň zachovať potrebnú vybuditeľnosť. 

Keď prišiel Mario Gebhardt s modelom T5p, určite nejednému testerovi spadla sánka. Skutočne kvalitné materiály a zároveň extrémne pohodlie, to sú T5p!


Úvod, Tesla

Kto sa v audiotechnike ako tak orientuje vie, že je problém vyrobiť kvalitný elektrodynamický menič s vlastnosťami vhodnými k použitiu v exteriéroch. Do výroby sa dostáva jeden z hlavných parametrov, a to je vybuditeľnosť a citlivosť meničov. Zbytočne budete mať slúchadlá neviem ako zvukovo skvelé, ak vám ich váš prenosný prehrávač nevybudí.

Minulý rok sme si v recenzii predstavili produkt od Beyerdynamicu s označením T1, ktorý ako prvý niesol označenie Tesla technology. V celkovom hodnotení dopadli T1-tky excelentne. Na dostatočne kvalitnej zostave predviedli, že dokážu zahrať nekompromisne lineárne no pri plnom zachovaní dynamiky nahrávky. Krásne podanie priestoru a vytiahnutie každého detailu z nahrávky. Slúchadlá pri tom všetkom vôbec nepôsobili sterilne, práve naopak!

Odporúčame: T1 alebo tesla sa vracia

Tento rok sme si predstavili ďalšieho predstaviteľa Tesla technológie s označením T50p. Zmenšený Tesla menič, uzavretá ľahká konštrukcia, istá miera pohodlia ale najmä portabilita. To boli hlavné konštanty modelu T50p. V celkovom hodnotení nedopadli najhoršie no o veľkom nadšení by som písať nemohol. Slúchadlá boli jednoducho dobré no podľa mojich osobných porovnaní s konkurenciou za ne výrobca pýtal privysokú cenu. Ich portabilita a konštrukcia sú však faktory, vďaka ktorým si nájdu aj T50p svojich zástancov.

Odporúčame: Beyerdynamic T50p- slúchadlá s „tesla“ technológiou na von

Pred prvým stretnutím s T5p som sa mierne obával sklamania. Predsa len...model T50p ma priveľmi neuchvátil. Niekoľkonásobná cena produktu vo mne však vyvolávalá ako taký pocit istoty, že nepôjde iba o obyčajné slúchadlá.
Prvý kontakt so slúchadlami doslova uchvátil ... ale poďme pekne poporiadku...

Pre uvedenie do problematiky si dovolím uverejniť voľne preloženú tlačovú správu. Takto sa Beyerdynamic vyjadruje ku svojim, dovolím si napísať, revolučným prenosným slúchadlám s modelovým označením T5p. Súčasťou tlačovej správy je aj interview s riaditeľom sekcie vývoja audio produktov v Beyerdynamicu Mariom Gebhardtom.

 

TLAČOVÁ SPRÁVA

Kvalitné slúchadlá boli až donedávna niečo, o čom mohli audiofilovia iba snívať. Pre obmedzenia vo veľkosti in-ear slúchadiel a pre hluk v dopravných prostriedkoch nebolo jednoduché dosiahnuť vysokú kvalitu slúchadiel používaných na von.

Beyerdynamic GmbH sú však pripravení toto všetko zmeniť. Špecialisti z Heillbronnu vyvinuli novú radu prenosných highendových slúchadiel, ktoré by sprostredkovali najprirodzenejší a najdetailnejší zvuk. Je to možné kvôli technológii Tesla, vyvíjanej Beyerdynamicom. Pomenovaná je podľa elektrického inžiniera Nikoly Tesly a jeho technológie generácie magnetického poľa. Vytvára silné magnetické pole, ktoré pomáha preniesť energeticky najefektívnejšie audiosignály do meničov slúchadiel.

Keďže Tesla technológia prináša taký čistý a neprifarbený zvuk, netreba využívať iné patenty na súťaženie s väčšími slúchadlami. Nadmerné, explozívne basy a do hlavy režúce výšky u rady T od Beyerdynamicu nenájdete.

Inžinieri vedeli prečo pomenovali technológiu Tesla. Tento priekopník striedavého prúdu a krstný otec moderných zdrojov energie zbožňoval zdanlivo neriešiteľné problémy. Ako prvý robil experimenty s bezdrôtovým prenosom energie a bezdrôtovo prenášal morzeovku na vzdialenosť kilometrov ešte pred tým, ako Marconi a Braun dostali Nobelovu cenu za vynájdenie bezdrôtového telegrafu.

Prenosné Beyerdynamic T50p ocenené cenou EISA 2010-2011 a nové prenosné T5p, udávajú nové štandardy v prenosnej audio reprodukcii. Zaslúžia si niesť teslovo meno. Na ulice prinesú taký hudobný zážitok, aký zákazníci Beyerdynamicu dobre poznajú z modelu T1. Iba s jedným rozdielom- ich vysoká výkonnosť premieňa veľké množstvo magnetickej sily na akustickú energiu, a teda robí slúchadlá ideálne pre mp3 prehrávače, iPody alebo iPady.

Riaditeľ sekcie vývoja audio produktov v Beyerdynamicu Mario Gebhardt vysvetľuje technické aspekty nového typu slúchadiel.

Čo Tesla technológia znamená?
Je to technológia, ktorá sa vyznačuje silnou magetickou silou a reprodukciou zvuku bez zafarbenia s malým skreslením.

Aké výhody prináša táto sila v prípade prenosných slúchadiel?
Prídavná magnetická sila sa môže premeniť na akustickú energiu. Prenosné Tesla modely majú veľmi nízku impedanciu (32 Ohmov) a môžu hrať obzvlášť nahlas. Z tohoto pohľadu sú T5p veľmi nenáročné na vybudenie a teda ideálne pre použitie s mobilnými zariadeniami, ktoré disponujú malým výstupným výkonom.

Ako ste dosiahli vyššiu magnetickú silu?
V podstate to bolo o tom, nájsť taký systém, ktorý by dovoľoval najmenšie možné straty v magnetickom poli. Dosiahli sme to geometriou, ktorá nám dovolí preniesť magnetickú silu do cievky. Predtým sa v centre systému používal neodymiový magnet a jeho veľkosť bola vo vnútri slúchadiel, prirodzene, limitovaná. Pri systéme Tesla je však magnet primontovaný ako prstenec okolo cievky. Toto nám umožní priviesť väčšie množstvo energie tam, kde je to potrebné, a teda ku membráne.

Spôsobuje vysoká hlasitosť poškodenie sluchu?

Pravdaže, ale každé zariadenie obsahuje ovládanie hlasitosti a u slúchadiel Tesla nemusíte mať ani nastavenú vysokú hlasitosť. Na vysokej výkonnosti je dobré to, že sa prejavuje už pri nízkych hlasitostiach. Preto sme mohli nastaviť prenosné Tesla modely lineárne. Nemajú “bathtub” zvuk ako ostatné prenosné slúchadlá ale reprodukujú všetky frekvencie rovnako nahlas. Dôležité stredné pásmo môžete počuť so všetkými detailami aj pri nízkych hlasitostiach.

Môže silné magnetické pole škodiť zdraviu?
Určite nie. Sila magnetického poľa by sa nemala mýliť s elektromagnetickou radiáciou. Vo vnútri slúchadiel je statické magnetické pole podobné magnetickému poľu Zeme a tiež sa sústreďuje iba v obmedzenom priestore- vo vzduchovej medzere s cievkou.

Neprenikne toto magnetické pole von?
Systém Tesla je optimalizovaný tak, aby unikalo čo možno najmenej magnetického poľa von, pretože by to spôsobilo stratu vo výkone. Audiosignály v cievke vyžarujú malé množstvo elektromagnetického žiarenia (ako aj vo všetkých slúchadlách). Tu je to však ešte menšie množstvo ako u iných slúchadiel pretože vysoký výkon vyžaduje iba málo energie.

Čomu vďačíme za taký čistý zvuk?
Je to výsledok viacerých detailov. Mali by sme však spomenúť prstencový magnet, ktorý umožňuje umiestniť CENTRAL DRILLING bezprostredne za stredovú časť membrány aby sa minimalizovali rezonancie. Okrem toho sme použili špeciálnu viacstupňovú membránu, ktorá efektívne potláča nechcené vibrácie a skreslenie.

Prečo Tesla slúchadlá nevyužívajú “noise cancelling”? (potlačenie okolitého hluku)
Hluk sa dá odstrániť viacerými spôsobmi. Nevybrali sme si elektronickú metódu, pretože naše náušníky, vyrobené zo špeciálnej akustickej peny, izolujú perfektne. S pasívnym poláčaním hluku sú slúchadlá ľahšie a nemusíte si robiť starosti s batériami.

Existuje pre takéto nekompromisné prenosné slúchadlá trh?
Prezentovať slúchadlá ako sú T5p chce odvahu. Takéto slúchadlá nie sú pre každého ale sú určené tým, ktorí nechcú robiť žiadne kompromisy v kvalite zvuku ani vonku mimo domu. Hudba sa počúva zväčša doma a ľudia znížili svoje nároky čo sa týka počúvania mimo domu. Ale časy sa menia. Ľudia strávia veľa času cestovaním a prenosné zariadenia postupne nahrádzajú domáci stereo systém. Na audiofilské požiadavky by sa nemalo zabúdať. Tieto výnimočné slúchadlá prinesú nezabudnuteľný zážitok z domáceho počúvania von na ulicu – prinesú pravý high-endový zvuk kdekoľvek sa nachádzate.

KONIEC TLAČOVEJ SPRÁVY.

Už z tlačovej správy je jasné , že Beyerdynamic technicky prepracoval svoje slúchadlá absolútne do detailu a nenechal nič na náhodu. Ako však fungujú všetky technologické vychytávky v praxi?

Komentáre (16)
Wizik
Pekne napísané Michal, chválim. Škoda len, že si ich nemôžme nechať. :-D
Ján Kurej
Pekna recenzia bratmm. Skoda ze som ich nepocul, ale dufam, ze budu v BA na Highende toho roku. Sluchadla su to nadherne a ta cena nie je vobec spatna oproti konkurencii. Co by mi vsak vadilo je velkost a nosit take sluchadla po ulici by bol "dezert" :D. Ale viem si ich predstavit v lietadle alebo vo vlaku a pod. Najvacsia vyhoda je to, ako si spominal, ze to bavi z "hocicoho" a uz ked to bavi aj z hod to c..:D
kubonko
chcem vidieť, ktorý bežný užívateľ by za ne vyhodil toľké lowe :D
Broslowski
keby si raz pocul, ihned by si zacal setrit to ti zarucujem! tieto sluchadla su krasne v tom, ze aj bezny uzivatel spozna ihned extratriedu! jakmile nieco take skusi, nechce sa vratis spat..
V1CTORY
Mam taku otazocku, este som nemal tu cest pocut high end dynamicky menic (zatial najvacsi uspech HD280). Hovoris, ze gitaru nepodaju az tak presne jak tlakovy menic v IEM. Asi tym myslis tiez len high end typu TripleFi apod. ? Mne sa na mojich d-jaysoch gitara velmi paci (aj s overdrivom je pekna detailna, agresivna), ale na T5p by pocitam nemali. Pytam sa, lebo si chcem trocha spravit predstavu o podani dobreho dynamickeho menicu, resp. ked, tak v com sa lisi ta detailnost. Inak pekna recenzia, vzdy sa rad nieco dozviem o dobrych sluchatkach ;)
Broslowski
1. nemyslim si ze by d-jays zahrali tak skvelo ako tripl ale to je nepodstatne. Tlakove menice su extremne presne, hraju velmi verne , prednesu nahravku tak ako bola nahrata. Tym netvrdim ze t5p skresluju, to ani nahodou. Nazval by som vsak prednes tlakovych menicov ako strojovy. Dost vyrazne im chyba dynamika (2j a jedno menicom urcite extremne) . t5p su skvele vo vsetkych ohladoch ale uz len z fyz podstaty velkosti menica nemozu zahrat tak presne (40 mm menic vs co ja viem 2-4 mm???) staci si pozriet definiciu frekvencie a hned ti je jasne o com je rec. Mojmu uchu su prijemne elektrodynamicke menice , podla mna maju ovela prijemnejsi prednes ako tlakace, take Grado sluchadla maju super melodicky prednes, velmi sa mi pacil. t5p taktiez vynikaju obrovskou dynamikou a skvelym podanim , to si uz ale urcite cital v recenzii. Detailnost sa lisi asi tak ze ak mas moznost sprav si test. Najviac je citit rozlisenie činelov. elektrodynamicke menice (najme low a midend) ich takmer nezahraju, za to tlakove s prehladom. na tlakovych rozoznas dokonca jednotlive cinely od seba(ak si niekedy pocul zivo hrat bicie). Na elektrodynamickych je to problematickejsie , avsak vynimka potvvrdzuje pravidlo (napr akg 701, tym vsak podla mna chyba dynamika). je to prudko individualne . Vdaka za komentar :-)
V1CTORY
Dik za upresnenie, tym detailom viem presne co myslis po nejakom case pocuvania cez lepsie sluchatka. Cinelky na povedzme EP-630tkach sa nedali pocuvat (take jak keby bez tych najvyssich vysok + ako "s mensim rozlisenim", rozoznavanie tiez ina vec, sak vies sam dobre). Nie, nehovorim ze zahraju jak Triple, ja som len hovoril o nich lebo ich mam a su tlakove a ze uz na nich sa mi paci ta presnost (to bude tym ze som lepsie nepocul :) ) Tak uz sa len musim dostat konecne k nejakym dobrym dynamickym, nech skusim ako vedia zahrat.
Broslowski
muuudro. Nezufaj vsak qcka su super sluchadla s istotou !
Broslowski
double post sr..
passco
1300 dolacov cena? fu no nekupim aj ked ten zvuk stoji zato :) Kazdopadne v pohodicke to vypada :)
Ján Kurej
ak by si nato mal kupis ak nato nemas precitas a budes spokojny :D, alebo nespokojny :D.
newmi
Hm, co ja viem, chodit so skoro 1000€ na hlave len tak po ulici, to si clovek koleduje o nieco. ........
Odar
Nekoleduje, ludia netusia, co to mas na hlave - len si tukaju na celo :-) Na von by som volil IEM s custom riesenim . . .
Broslowski
z casti sa da suhlasit, avsak... ked skusis uz sa nechces vratit spat :-D je to jak daka uberdroga :-)
fakovnik
Neni to Müller náhodou ?
Broslowski
Vdaka za upozornenie, upravene :-)
Pridať nový komentár
TOPlist