BenQ BL2711U - skutočný 10-bitový 4K monitor

Na dlhodobý test sa nám dostal 4K monitor od Benq, model 2711U. Jeden z najlepších monitorov do 500€ pre grafikov a používanie CAD. Poteší vysokým rozlíšením ale taktiež podaním farieb. Dokáže obhájiť svoju cenu?


Úvod


Ako už vyplýva z názvu, displej má 27“ a dnes ešte nadštandardné rozlíšenie 4K. Ďalšou vecou, ktorou monitor vyniká je pokrytie gamutu štandardom sRGB aspoň na úrovni 100% (môže byť aj viac), čo zaručí bezproblémové zobrazenie farieb v HD štandarde. Monitor má ale 10-bitový panel, takže počet farieb je ďaleko väčší než je štandard, len dodám, že nejde o žiadne softvérové vylepšenie pomocou FRC ale o skutočnú 10-bitovú podporu. Prechody farieb sú tak výrazne jemnejšie než u bežných 8-bitových paneloch, ktoré sa môžu pýšiť aj väčším gamutom. Panel je typu IPS, ktorý je podsvietený LEDkami (pravdepodobne typickými bielymi, teda W-LED). Papierový jas je 300 cd/m2. Kontrast monitora je dnešné pomery už pomerne nízky len 1000:1, bežné herné VA monitory majú kontrast 3× vyšší. Dynamický kontrast je 20 000 000 : 1, ale čo presne toto číslo znamená nikto poriadne nevie. Frekvencie monitora sú od 30 – 60 Hz, podľa neoficiálnych informácií podporuje aj technológiu FreeSync v rozpätí 48 – 60 Hz. Väčšina používateľov, ak teda nie všetci, budú používať konektor s 60 Hz. Pre úplnosť úprava displeja je matná. Monitor podporuje potláčenia modrého svetla, to znamená, že napájanie nie je riadené pomocou PWM, podporuje tak Flicker-Free. BenQ je pritom jeden z lídrov v tejto oblasti. Technológia nie je nijak nová, len sa vracia späť do PC monitorov, pretože pred 2 – 3 rokmi predávané monitory boli na trhu stále väčšinou predávané s PWM, takže v tomto smere ide o značný posun.

Rozmery monitora sú 639 × 384,95 × 69,75 milimetra pri hmotnosti viac než 8 kilogramov, balenie má hmotnosť takmer 11 kilogramov. U poriadneho monitora pre profesionálov očakávate podporu pivotu, nastaviteľný stojan či otočný mechanizmus. Tento monitor spĺňa všetky tieto požiadavky. Sklon monitora je možný od -5 – 20°, uhol natočenie je možný od -45 do 45°. Pivot zase podporuje štandardných 90°. Ak budete potrebovať 3 monitory vedľa seba na výšky, nemáte žiaden problém, pretože nohu monitora je možné zdvihnúť až do 140 milimetrov. Po sotvérovej stránke vás môže zaujímať, že monitor sám identifikuje otočenie o 90°.

Spotrebu monitora som presnejšie nemeral, ale podľa výrobcu dosahuje až 105W, na PC monitor ide o značného žrúta. Typická spotreba je ale sotva polovičná. Malou náplasťou je zabudovaný adaptér priamo do monitora. Po stránke konektivity netreba mať žiadne obavy, monitor disponuje duálnym DVI-DL a dvojicou HDMI, jeden je žiaľ, trošku nepochopiteľne vo verzii 1.4, kedy podporuje maximálne 4K30. Našťastie tu máme ale HDMI 2.0 a DP 1.2, pričom obe porty sú schopné prenášať 4K60. Monitor má zabudovaný dnes už pomaly nastupujúci USB-HUB. Aby nebolo málo, výrobca zabudoval až 4× USB vo verzii 3.0. K tomu je ešte jeden vstupný USB 3.0. Monitor je tak ideálna voľba k notebooku, pretože Vám dokáže rozšíriť notebook až o 4 rýchle porty. Nechýba ani rýchle nabíjanie, podľa mojich testov s prúdom 2A.

Čo prekvapí sú zabudované 3W stereo reproduktory s celkovým výstupným výkonom 6W. Integrované reproduktory dokážu slušne vybudiť malú miestnosť, a nehrajú vôbec zle. Pri tomto PC monitore, skutočne nepotrebujete žiadne reproduktory. Monitor som napríklad používal s konzolou PS4 PRO a zvuk som musel stíšiť. Ak ale chcete, výrobca zabudoval ako vstup tak výstup pre slúchadlá. Áno, 3,5mm jack je samozrejmosťou. Na záver spomeniem podporu VESA štandardu.

 

Pridať nový komentár
TOPlist