Články autora Pavol Bobik

Dnes večer pozerajte na oblohu

Dnešný večer je ako vymyslený pre pozorovanie nočnej oblohy. Nemalo by byť zamračené, malo by byť prijemne chladivo po horúcom letnom dni. Komfortné podmienky doplní mimoriadne zatmenie Mesiaca, ale aj jasné prelety Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS nad Slovenskom. 

SpaceX prichádza s finálnym Falconom

Vylepšenie za vylepšením, test po teste, krok za krokom vylepšovala SpaceX svoj raketový nosič Falcon 9. Cieľom bol mnohonásobne znovupoužiteľný nosič a zdá sa, že k nemu SpaceX čoskoro dospeje.

26.3.2018 | Pavol Bobik | 1 komentár

AI index, meranie úrovne umelej inteligencie v roku 2017

Ako ďaleko je úroveň umelej inteligencie od ľudskej? Ako sa stav zmenil v tomto roku, aký je oproti minulému roku a predchádzajúcim rokom? Ako je na tom priemysel spojený s umelou inteligenciou? Tieto a ostatné otázky chce oceniť indexom projekt Stanford 100 Years study on AI

Projekt Lyra: výprava k medzihviezdnému asteroidu

V októbri sme po prvý krát zaznamenali návštevníka z medzihviezdného priestoru. Asteroid ’Oumuamua priletel zo smeru súhvezdia Lýra a v momente jeho objavu sa už vzďaľoval od Slnka. Ak by sme k nemu dokázali poslať prieskumnú sondu, získali by sme možnosť priamo skúmať materiál z iného hviezdného systému. Vieme so súčasnými technológiami takúto misiu realizovať?

Kozmické žiarenie odhalilo skrytú komoru vo Veľkej pyramíde

Častice kozmického žiarenia dopadajú na povrch atmosféry, kde sa zrážajú s  molekulami atmosféry a produkujú sekundárne častice. V ich zrážkach s molekulami atmosféry vznikajú ďalšie častice a efekt sa lavínovite šíri, vzniká jav nazývaný časticová spŕška. Ak je energia pôvodnej častice kozmického žiarenia dostatočne vysoká častice spŕšky dopadajú až na povrch Zeme.

2.11.2017 | Pavol Bobik | 7 komentárov

Rozhovor so Sanderom Lestradeom o jeho riešení záhady Zipfovho zákona

Zipfov zákon je známy už dlhšie. Odolával vysvetleniu takmer jedno storočie a stal sa najväčšou záhadou výpočtovej linguistiky. Nedávno médiami prebehla správa, že s jej riešením prišiel Sander Lestrade z Radboud University of Nijmegen. V krátkom rozhovore vysvetľuje svoje riešenie Zipfovho zákona.

28.10.2017 | Veda | Pavol Bobik | 2 komentáre

Musk vs. Zuckerberg: Prestrelka kvôli bezpečnosti Umelej inteligencie

Téma Umelej inteligencie a rizík spojených s rastom jej kapacít a nepredpovedateľnou budúcnosťou po technologickej singularite sa stáva hlavným prúdom. A to je dobre.

Kedy umelá inteligencia predbehne výkonnosť ľudí? Report od expertov

Prieskum medzi odborníkmi na strojové učenie prináša odhady času potrebného na prekonanie ľudského výkonu pre rôzne profesie aj odhad celkového času, keď umelá inteligencia prekoná výkon ľudí vo všetkých ľudských činnostiach.

3.6.2017 | Pavol Bobik | 6 komentárov

Raketoplán X-37B sa vrátil z vesmíru po 718 dňoch

Bezpilotný mini raketoplán Amerického letectva sa včera, po 718 dňoch, vrátil z vesmíru a po prvý krát pristál na Floride.

8.5.2017 | Pavol Bobik | 1 komentár

Znie to veľké. Na výške tónu záleží

Výška tónu ovplyvňuje naše vnímanie veľkostí vecí. Podľa výskumu realizovaného na Georgia Institute of Technology a Vanderbiltovej Univerzite vnímame rovnakú vec ako rôzne veľkú podľa toho akú výšku tónov ma sprevádzajúca hudba alebo hlas.

TOPlist