Články autora Tomáš Zvorák

Samojazdiace taxíky Fordu znížia ceny taxislužieb ako Uber na polovicu

Ford zverejnil svoje plány na vlastnú flotilu samojazdiacich automatických taxíkov. Službu by chcel spustiť v roku 2021 a čo je ešte zaujímavejšie, ceny za zvezenie sa by mali byť polovičné voči cenám Uberu.

Lietadlo bez pohyblivých častí

Každé lietadlo s ktorým ste doteraz prišli do kontaktu malo nejakú pohyblivú časť. Žiadne lietadlo sa nedokázalo pohnúť bez pohyblivých častí. Či už to boli listy turbín alebo listy rotorov. Takto to bolo od počiatkov letectva, no už to neplatí.

22.11.2018 | Tomáš Zvorák | 3 komentáre

Ťažba bitcoinov je energeticky tri krát náročnejšia ako ťažba zlata

Priemysel ťažby kryptomien spotrebuje ročne značné množstvo energie. V roku 2018 ťažba bitcoinov spotrebuje viac energie ako Dánsko.

Bitcoin môže spôsobiť rast globálnych teplôt o 2 stupne do roku 2033

Výskumníci z University of Hawai‘i at Mānoa sa pozreli na dôsledky zavedenia Bitcoinu na produkciu Oxidu uhličitého, ak by sa rozšíril podobnou rýchlosťou ako viaceré iné súčasné technológie.

Najvýkonnejší superpočítač na svete bude ponorený v chladiacej kvapaline

Keď príde reč na superpočítače a cenu ich prevádzky, tak chladenie  je jednou z najdôležitejších položiek. DUG McCloud superpočítač, ktorý začne svoju prevádzku v roku 2019 bude pozostávať zo 40 tisícov serverov a bude v momente svojho spustenia najvýkonnejším superpočítačom na svete. Všetky jeho servery budú ponorené v 700 tankoch s chladiacou tekutou dielektrickou zmesou.

Čo sa stane keď sa zrazí lietadlo s dronom?

Dronov je na oblohe stále viac a otázka dôsledkov zrážky dronu s lietadlom bola doteraz riešená najmä v teoretickej rovine. Čo sa stane naozaj overili výskumníci z University of Dayton experimentom pri ktorom sa zrazil dron s krídlom lietadla.

Autopilot Tesly je lepší vodič než vy

Štatisticky je autopilot Tesly lepší vodič než človek. Vyplýva to z bezpečnostnej správy Tesly za tretí štvrťrok  zverejnenej pred pár dňami.

Samsung do konca roka uvedie mobil so skladateľným displejom

O ohýbateľných displejoch sa hovorí už niekoľko desaťročí. Prvým bol Xerox PARC už pred 44 rokmi. No masovo používaným sa zatiaľ žiaden z mnohých predstavených prototypov nestal. Možno sa to zmení ešte tento rok. Prvým zariadením s ohýbateľným displejom pre masy bude nový mobil od Samsungu.

Človekom, ktorý po 50 rokoch obletí Mesiac bude Japonec Yusaku Maezawa

SpaceX včera oznámila, kto bude vesmírny turista, ktorý sa na palube jej rakety BFR pozrie o pár rokov na odvrátenú stranu Mesiaca. Turistom bude zakladateľ spoločnosti ZOZO Yusaku Maezawa.

SpaceX pošle kozmického turistu na cestu okolo Mesiaca

A to na jej rakete BFR. SpaceX to oznámila na svojom Twitter účte.

TOPlist