Články autora Tlačové správy z vedy

Výskumníci zvažujú, či supernovy zabili veľké oceánske zvieratá na úsvite Pleistocénu

Asi pred 2,6 miliónmi rokov sa na pravekom nebi zjavilo zvláštne jasné svetlo, ktoré tam pretrvávalo celé týždne alebo mesiace. Bola to supernova vzdialená asi 150 svetelných rokov od Zeme. 

Sila vákua

Vedci z Max Planck Institute for Structure and Dynamics of Matter (MPSD) v centre Center for Free Electron Electron Science (CFEL) v Hamburgu preukázali teoretickými výpočtami a počítačovými simuláciami, že sila medzi elektrónmi a deformáciami mriežky v atómovo tenkom dvojrozmernom supravodiči može byť ovládaná pomocou virtuálnych fotónov. To by mohlo napomôcť vývoju nových supravodičov pre energeticky úsporné zariadenia a mnoho ďalších technických aplikácií.

Nemecká Bundesliga: Stoja hráči za tie peniaze?

Diktuje talent futbalistov ich trhovú hodnotu? Ekonómovia z Martin Luther University Halle-Wittenberg (MLU) skúmali túto otázku v novej štúdii. Vypočítali vzťah medzi výkonnosťou a trhovou hodnotou 493 hráčov v prvej a druhej divízii nemeckej Bundesligy pre sezónu 2015/16. Štúdia ukázala, že hráčske hviezdy zvyknú byť nadhodnotené, kým ostatní hráči sú obchodovaní pod trhovou hodnotou.

Kryptomeny: Vysoká volatilita a návratnosť

Bol to extrémne volatilný rok pre Bitcoin. Pred rokom sa Bitcoin obchodoval v rozpätí cien od 4 000 do 5 000 USD. Po vyštveraní sa vysoko, na sumu o niečo vyššiu ako 20 000 dolárov v decembri 2017 sa teraz zdá byť späť tam, kde bol pred rokom, s niekoľkými výkyvmi a pádmi po ceste.

Digitálne útoky: anonymita tlmí naše rozhorčenie

Od on-line fór až po komunitné skupiny, výskum a skúsenosti ukazujú, že ľudia sú viac náchylní urážať a používať výhražný jazyk on-line, ako osobne, najmä keď je za počítačom zaručená anonymita. Nový výskum, ktorý bol zverejnený v časopise Social Psychological and Personality Science ukazuje, že ľudia menej reagujú na zlomyseľný jazyk na digitálnych platformách a vidia obete ako menej "poškodené", ako keď sa slová povedia človeku priamo.

Objav ohromného kráteru v Grónsku z nárazu, ktorý otriasol Severnou pologuľou

LAWRENCE - Prieskum ľadu v Grónsku odhalil dôkazy, ktoré naznačujú, že do ostrova približne pred 12 000 rokmi počas konca pleistocénu narazil kilometrový železný asteroid. Výsledný kráter s šírkou 30 kilometrov zostal až doteraz skrytý pod ľadovou vrstvou s hrúbkou pol kilometra. Nedávno bol podrobený prieskumu ultra-širokopásmovým radarovým systémom chirp vyvinutým v Centre pre diaľkové snímanie ľadových vrstiev (CReSIS) so sídlom na Kansaskej univerzite (KU).

Staroveký systém rámp mohol pomôcť postaviť Veľké pyramídy

Akademici z University of Liverpool objavili niečo, čo môže byť pozostatkom 4,500-ročného rampového systému na prepravu obrovských alabastrových blokov používaných pri výstavbe egyptských Veľkých pyramíd.

Poloha veľkého "tajomného" zdroja zakázanej látky poškodzujúcej ozón odhalená

Výskumníci z University of Bristol zistili významné stále prebiehajúce vypúšťanie-emisie látky poškodzujúcej ozón z východnej Číny.

Štúdia prispôsobenia sa obyvateľov Ánd vysokej nadmorskej výške

Staroveké populácie v Peruánskych Andách sa prispôsobili veľkej nadmorskej výške a zaviedli poľnohospodárke techniky odlišné od ostatných globálnych populácií, ktoré čelili podobným okolnostiam. Tieto zistenia boli prezentované na konferencii American Society of Human Genetics (ASHG) 2018 Annual Meeting (ASHG) 2018 v San Diegu, CA.

Dôkaz, že Zemské jadro je tuhé

Nová štúdia výskumníkov Australian National University (ANU) nám môže pomôcť pochopiť, ako vznikla naša planéta.

TOPlist