Články autora Tlačové správy z vedy

Dôkaz, že Zemské jadro je tuhé

Nová štúdia výskumníkov Australian National University (ANU) nám môže pomôcť pochopiť, ako vznikla naša planéta.

Najpresnejší pohľad na elektrón nás vedie bližšie k pochopeniu vesmíru

Vedecká komunita si môže vydýchnuť. Elektrón je stále okrúhly.

Globálne otepľovanie môže viesť k dvojnásobnému nárastu ceny piva

Štúdia upozorňuje, že čoraz rozšírenejšie a silnejšie suché a teplé obdobia môžu spôsobiť výrazné zníženie výnosov jačmeňa na celom svete, ovplyvňujúce ponuku na výrobu piva a v konečnom dôsledku povedú k "dramatickému" poklesu spotreby piva a nárastu cien piva.

Najrýchlejšia kamera na svete zmrazí čas na 10 triliónoch snímkach za sekundu

Čo sa stane, keď je nová technológia taká presná, že funguje v rozsahu, ktorý presahuje naše popisné schopnosti? Napríklad lasery používané v INRS produkujú ultra krátke impulzy v rozmedzí femtosekúnd (10^-15 s), ktoré sú príliš krátke na vizualizáciu. Napriek tomu, niektoré merania sú aj tak možné, nič neporušuje jasný obraz, hovorí profesor INRS a odborník na ultrarýchle zobrazovanie Jinyang Liang.

Je Bitcoin lepší než dolár?

Samotné meno, kryptomena, neinšpiruje k dôvere. Klastre bitov, ktoré mnohí považujú za peniaze pochybnej povahy. Pokročilá štatistická analýza Bitcoin trhu, ktorá sa uskutočnila na Ústave jadrovej fyziky Poľskej akadémie vied v Krakove, však nepreukázala žiadne významné rozdiely medzi jeho základnými štatistickými parametrami a ich ekvivalentmi pre rešpektované finančné trhy. Všetky údaje naznačujú, že Bitcoin je lepšia mena, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Cigarety škodia nielen zdraviu, ale aj životnému prostrediu

Nová výskumná správa ukazuje, že šesť biliónov cigariet, ktoré sa ročne produkujú, ovplyvňuje životné prostredie zmenou klímy, využívaním vody a pôdy a toxicitou.

Nobelova cenu za fyziku za priekopnícke vynálezy v oblasti laserovej fyziky

Kráľovská švédska akadémia vied sa rozhodla udeliť Nobelovu cenu za fyziku v roku 2018

Výskum ukázal masívnu škálu veľkosti Mayskej civilizácie

Výskumníci z Tulane University, ktorí dokumentujú objav desiatok starobylých miest v severnej Guatemale pomocou technológie, ktorá preniká džungľou (technológia detekcie a merania dĺžky svetlom), publikovali svoje výsledky v prestížnom časopise Science.

Objav nového mechanizmus na ukladanie informácií v jedinom atóme

Vedci z Radboud University objavili nový mechanizmus pre magnetické ukladanie informácií v najmenšej jednotke hmoty: jednom atóme. Zatiaľ čo dôkaz o princípe bol preukázaný pri veľmi nízkych teplotách, tento mechanizmus sľubuje prevádzku pri izbovej teplote. 

Bombardovania v druhej svetovej vojne boli registrované na hranici vesmíru

Podľa výsledkov nového výskumu bombardovacie nálety spojeneckých síl počas druhej svetovej vojny spôsobili nielen devastáciu na zemi, ale vyslali cez zemskú atmosféru aj rázové vlny, ktoré boli detekovateľné na hranici vesmíru. 

TOPlist