Články autora Viktoria_Zemancikova

Nový trojrozmerný pohľad na galaxie

Po mnoho rokov sa astronómovia snažia získať kvalitný 3-D obraz galaxií. Ide o pomalý proces, keďže každá galaxia sa musí pozorovať samostatne. Novinkou pochádzajúcou z Austrálie je v tejto oblasti zaradenie Sydney-AAO Multi-object Integral-field (SAMI) na 3.9m teleskope Anglo-Australian Telescope (AAT). Ten astronómom umožňuje pozorovať viacero galaxií naraz.

Slnečné jadro rotuje štyrikrát rýchlejšie ako jeho povrch

Jadro Slnka rotuje takmer štyrikrát rýchlejšie ako jeho povrch – hovoria nové zistenia medzinárodného tímu astronómov. Myšlienka, že slnečné jadro by sa mohlo otáčať rýchlejšie ako povrch, je stará už viac ako 20 rokov, ale nikdy predtým nedošlo k príslušným meraniam.

Spôsobí nový ďalekohľad revolúciu v amatérskej astronómii?

SETI Institute a Francúzsky startup Unistellar oznámili spoluprácu pri uvedení nového teleskopu na trh. Teleskop sľubuje, že poskytne amatérskym astronómom bezkonkurenčný pohľad na vesmír, a poskytne im príležitosť priamo prispievať k špičkovej vede.

Meranie množstva materiálu v kopách galaxií v ranom vesmíre

Medzinárodný projekt Spitzer Adaptation of the Red-sequence Cluster Survey (SpARCS) na University of California, Riverside, kombinoval pozorovania z najlepších ďalekohľadov, aby realizoval jednu z najväčších štúdií molekulárneho plynu – suroviny, ktorá poháňa vznik a formovanie hviezd v celom vesmíre – v troch najodľahlejších kopách galaxií, aby zistili, ako to vyzeralo, keď bol vesmír len štyri miliardy rokov starý. Výsledky boli publikované v The Astrophysical Journal Letters.

Prvý objav exomesiaca?

Exomesiace predstavujú veľkú výzvu v modernej astronómii s potenciálom poskytnúť nový pohľad na teóriu formovania planét a ich obyvateľnosti. O tom, či sme na stope prvého takéhoto objavu čoskoro rozhodne Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Astronómovia merali chemické zloženie 158 hviezd v blízkej trpasličej galaxii

Medzinárodný tím astronómov uskutočnil podrobné merania chemického zloženia 158 červených obrov v blízkej trpasličej galaxii Sagittarius. Štúdia prezentovaná na stránkach arXiv.org je doposiaľ najväčším a najkomplexnejším chemickým prieskumom tejto galaxie.

Nakoľko je Slnko podobné ostatným hviezdam?

Nová štúdia v časopise Science si kladie otázku, či naša hviezda je v porovnaní s ostatnými hviezdami anomáliou alebo celkom bežným príkladom hviezdy. Práve vďaka otáčaniu svojich magnetických pólov každých 11 rokov sa vedci prikláňajú k názoru, že sa nejedná o žiadnu kuriozitu.

Vedci opisujú jednu z najväčších štruktúr vo vesmíre

Tím vedcov z Inter University Centre for Astronomy & Astrophysics (IUCAA), and Indian Institute of Science Education and Research (IISER), identifikovali doposiaľ neznámy, extrémne veľký superzhluk galaxií umiestnených v smere k súhvezdiu Rýb. Jedná sa o jednu z najväčších známych štruktúr v blízkom vesmíre a nachádza sa vo vzdialenosti 4000 miliónov svetelných rokov od nás.

Každý z nás možno pochádza aj z hmoty mimo našej Mliečnej dráhy

Astrofyzici z Northwestern University zistili, že – v protiklade k staršej doposiaľ uznávanej teórii – až polovica hmoty v Mliečnej dráhe môže pochádzať zo vzdialených galaxií. Dôsledkom toho je, že aj my, naša Slnečná sústava je mimo-galaktického pôvodu.

Experimenty ponúkajú ďalší pohľad na čierne diery

Medzinárodný tím vedcov zistil, že vlny na vode vytvorené rozptýlením rotujúceho víru môžu vykazovať rotačnú super-radianciu – efekt vyskytujúci sa v astrofyzike, o ktorom sa predpokladá, že sa vyskytuje v čiernych dierach. 

TOPlist