EN

ATH CKM55-„Malé“ slúchadlá s „veľkým“ meničom

Dnes som si pre vás pripravil recenziu na slúchadlá z dielne japonského výrobcu Audiotechnica. V našich končinách nejde o zvučné meno, v zahraničí je však výrobca považovaný za zdatného zástancu kvalitného spracovania so skvelým pomerom cena/výkon.
V portfóliu firmy Audiotechnica nenájdete mnoho IEM modelov. ATH CKM55, ako si svoj IEM model nazval výrobca, patrí do skupiny práve spomínaných IEM slúchadiel.

Slúchadlá zaujali hneď na prvé vypočutie. Aj preto som sa rozhodol pre ich zrecenzovanie. Navyše pre ľudí, ktorí sa neboja si mierne priplatiť za kvalitnú muziku na cesty, môže ísť o dobrú voľbu. Ako slúchadlá obstáli v teste sa dočítate ďalej ...

 


Balenie, konštrukcia a dizajn


Technické parametre mušle - Zavreté
náušníky - intraaural, silikon
citlivosť - 104 dB/mW
impedancia 16 Ohm
zaťažiteľnosť - 200 mW
hmotnosť - 6,5 g
kábel - 0,6 m symetrický + 0,6 m predlžovačka
konektor - 3,5 Jack priamy, na predlžovačke zahnutý

Balenie

ATH CKM55ky k nám do redakcie pricestovali v pomerne jednoduchom balení.

Krabička slúchadiel je z obyčajného tvrdeného papiera. Obal nie je extra trvácny ani odolný no na ochranu IEM slúchadiel dostačujúci.
 


 

Z čelného pohľadu slúchadlá zaujmú ihneď. Je ich totiž vidno vďaka použitej priesvitnej fólii. Pod fóliou si možno prečítať označenie slúchadiel. Osobne ma dosť zaujal použitý font na balení a zlatá farba dáva baleniu mierne extravagantný no zároveň exkluzívny nádych.

Zo zadnej strany balenia sa výrobca rozpisuje o produkte, ktorý sa nachádza v krabičke. Prečítať si môžete o inovátorskej vyspelosti týchto slúchadiel ako aj o ich technických parametroch.
 Po otvorení balenia a vysunutí vložky sa dostanete k slúchadlám.
Slúchadlá držia pevne vložené v dopredu vyformovanom penovom obale, ktorý je vsadený do zvyšku vložky. Kabeláž slúchadiel sa ťahá cez otvory vo vložke a ústi v jej spodnej časti.

Z dutiny vložky možno vybrať všetko príslušenstvo vrátane manuálu.
Balenie a samotné vsadenie slúchadiel je zvládnuté dobre.

Konštrukcia a dizajn

ATH CKM55 patria kategoricky ku IEM(InEarMonitor) modelom. Tvar každého zo slúchadiel je však dosť atypický. Slúchadlá sú ergonomicky tvarované tak, aby aj tým najväčším odporcom IEM modelov sadli naozaj pohodlne a nijak netrčali. Slúchadlo skutočne po nasadení z ucha nevytŕča viac ako je potrebné! Klasickým príslušenstvom v tejto kategórií bývajú silikónové násadky, vďaka ktorým sa vám len ťažko stane, že vám slúchadlá nesadnú.
 Náušníky (Silikónové násadky)


Použité násadky sa mi zdali sprvoti dosť tuhé a nepoddajné. Nemohol som si pomocť a ihneď som ich vymenil za menšie než boli nasadené. Tie však nedržali tak, ako som si predstavoval. Napokon som predsa len skončil pri strednej veľkosti. Násadky treba poriadne „rozchodiť“. Odporúčam kľudne sláčanie násadok v ruke- urýchlite tým proces poddania silikónu.
 


 

Po trafení správnej veľkosti násadky sa vám slúchadlá odvďačia skutočne extra pohodlím, ktoré som predtým u IEM modelov nikdy v takej miere nezaznamenal.

Hlavový most

Slúchadlá nemajú hlavový most.

Slúchadlo

Tvar ako aj konštrukcia slúchadiel je vrcholne atypická. Prirovnať tvar slúchadiel k čomukoľvek by bolo odvážne.
 


 

Ozvučnica slúchadla má miskovitý tvar s miernym výstupkom na spodku. Komora pre menič a ochrannú textílnu membránu sa nachádza v prípade ľavého slúchadla na pravej strane kruhovej podstavy, v prípade pravého slúchadla komora vychádza zo strany ľavej. Na tom by však nebolo nič atypické, všakže? Komora je však navyše osadená pod uhlom cca 15-20 stupňov.
 


 

Vďaka tomuto počinu slúchadlá z uší takmer vôbec nevytŕčajú, poriadne dosadajú a dobre vypĺňajú zvukovod. Meniče sú chránené textílnou „membránou “ čo určite nie je najlepší spôsob ochrany. Hlavný nedostatok takejto ochrany je prípadné permanentné znečistenie, ktoré môže zapríčiniť pomalé uzatváranie komory. Keď si vezmeme fakt, že ide o nevymeniteľnú ochranu, výjde nám, že slúchadlá treba občas vyčistiť. Použitie kovovej mriežky by bolo určite lepšou voľbou.
 


 

Kábel

Dodávaný kábel sa skladá v podstate z dvoch častí.
1.časť kábla idúca priamo od meničov nie je nejak extra dlhá, v podstate nepoužiteľná kvôli skutočne skromnej dĺžke. Jediné reálne použitie vidím pre ľudí, ktorí nosia prehrávač vo vrecku od košele, poprípade majú prehrávač pripútaný k ruke v mieste bicepsu či ramena. Športovcom by mohlo predelenie kábla vyhovovať.
 
 

2. časť kábla je v podstate predlžovací kábel, vďaka ktorému sa slúchadlá stávajú pohodlne použiteľné pre každého smrteľníka. Dĺžka kábla je dostatočná ako na doma, tak aj pri prenášaní slúchadiel.
Kvalitatívne by som káble radil určite k tým lepším. Vyniknú precíznym spracovaním. Kábeláž je relatívne tenká. Slúchadlá sú ukončené L-kovým 3,5 mm jack konektorom, ktorý je, ako je už zvykom, pozlátený.
 
 

 

Komentáre (8)
Bamma_boy
Od včera ich mám doma a môžem len potvrdiť, vypočul som si aj zopár iných modelov, ale najviac mi vyhovovali tieto. U mňa dokonca absolútne odizolujú okolité prostredie, možno mám nejak lepšie tvarovaný zvukovod, ale nič s nimi nepočujem, a to ani nevravím keď sa zapne hudba.. :) Náušníky používam "M", tak ako v recenzii.
Broslowski
Skvele! s tym zvukovodom je to samozrejme individualne, som rad ze ti vyhovuju, je to super entry class :-)!
andrejsvk
nič s nimi nepočujem, a to ani nevravím keď sa zapne hudba :D Ako moze byt dokonala izolacia este lepsia?
Bamma_boy
No dobre, tak keď mi bude niekto kričať do ucha tak ho pri vypnutej hudbe budem počuť, keď ju zapnem tak ani bohovi, môže byť? :)
Broslowski
:-) aktivne poltacenie hluku uz celkom slusne vykrije zakladne nedostatky pasivneho potlacenia hluku :-)
Bamma_boy
presne.. ;)
michelinn
Zajímavá recenze. CKM55 mě ohromily ! Zejména pak svým rozsahem a smyslem pro detail. Kratší část kabelu (bez prodlužky) je ideální, pokud nosíte přehrávač v náprsní kapse od saka nebo bundy - tam je prodlužka spíše na obtíž. Řekl bych že basy jsou akorátní (ale to je samozřejmě individuální záležitost). Jak již bylo zmíněno, tak CKM55: "sú chránené textílnou „membránou" Nemáte nějaký nápad jak provádět údržbu (resp. čištění) ?
Broslowski
Odporucam tycinku do usi mierne namocenu vo vode , no nie moc aby sa nezacala textilia trhat. K tym basom, je to individualne samozrejme, staci aby si clovek vypocul raz sluchadla s tlakovym menicom a vie ze basov je pri ckm55 dost vela. Kazdopadne ak si spokojny neni o com debatovat. Vdaka za komentar :-)
Pridať nový komentár
TOPlist