ASUS VivoStick – elegantnejší konkurent Intel Compute Stick

 
Spoločnosť ASUS prednedávnom začala na slovenskom a českom trhu predávať nový minipočítač VivoStick. Ono rozličných „stickov“ na trhu postupne pribúda čo je vzhľadom na klesajúcu spotrebu a rastúci výkon komponentov logickým krokom. Drobček od ASUS sľubuje atraktívnejšie telo a dostatočný výkon pre nenáročných zákazníkov. Ako moc platia tieto tvrdenia sa presvedčíme už o chvíľku a nepriamo porovnáme VivoStick TS10 s dávnejšie testovaným Intel Compute Stick.


ASUS VivoStick TS10 – Minipočítač sa odhaľuje

 
Malý počítač nezaberie veľa miesta a tomu zodpovedá aj jeho balenie. Sivú krabičku sprevádza vo vnútri zabalený samotný VivoStick, pod ktorým je v priehradke uložené príslušenstvo. To je bohatšie ako v prípade Intel Compute Stick. ASUS vám k počítaču prihodí okrem USB nabíjačky (adaptér a kábel zvlášť) aj HDMI predlžovačku a držiak spolu s lepiacim pásikom pre montáž počítača na monitor. Pre niekoho možno zbytočnosť, ja to považujem však za celkom praktickú vec. Len preto, že je počítač malý neznamená to, že sa môže povaľovať kade tade po stole. Väčšie počítače používajú napríklad VESA montážny systém, tu sa výrobca vynašiel takto a účel to splní dobre. Počítač sa do vaničky pritom nijak neskrutkuje iba zatlačí čiže keď pôjdete na cestu behom sekundy máte počítač vo vrecku a držiak na vás počká doma.
 
  
  
 
Keď som prvýkrát rozbalil počítač ihneď mi pripomenul akýsi zvýrazňovač. Minipočítač je síce mini, no v porovnaní s Intel Compute Stick je o poznanie väčší. Jeho spracovanie však na mňa pôsobilo kvalitnejším dojmom. Plastové telo so soft povrchovou úpravou je príjemné na dotyk a ASUS vybavil počítač aj krytkou HDMI konektora.
 
  
 
Správne, rovnako ako Intel Compute Stick, aj VivoStick ponúkne jediný videovýstup, ktorým je HDMI. Revíziu HDMI výrobca neuvádza, je to však vcelku jedno nakoľko integrovaná grafická časť v procesore nám viac ako FullHD nedá. Okrem neho po obvode narazíme na miniUSB port pre nabíjanie, dieru pre pútko, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0 a kombinovaný audio jack pre mikrofón a slúchadlá. Bočné hrany a spodnú stranu výrobca prederavil otvormi pre výduch teplého vzduchu a prísun čerstvého. Oproti Intel Compute Stick je tu USB 3.0 a audio jack, takže zatiaľ sa to pre VivoStick vyvíja veľmi dobre.
 
  
 
Komunikačnou výbavou, ktorú nemôžete vidieť je Wi-Fi štandardu 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.1. Aj v tomto smere je VivoStick vybavenejší ako Compute Stick. Aby to však nebola len samá chvála ASUSu. VivoStick TS10 u nás pod 140€ nekúpite a ide tak asi o 30€ drahšiu konkurenciu pre Compute Stick.

Špecifikácie

ASUS VivoStick TS10
Dostupné kapacity
32/64/128/256/512GB, 1TB
Radič
4-kanálový SM2246EN
Pamäťové bunky
synchrónne MLC NAND
Hmotnosť
58g 
Rozmery
100mm x 69,85mm x 6,8mm
Prevádzková teplota
0°C - 70°C
Záruka
3 roky
Cena
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

 

Komentáre (1)
sa
Do tej ceny by sa uz voslo aj nejake kombinovane chladenie typu vodneho, chladnicka (kondenzacne) stalo by to tak DO 10 eur. Clove zasne ze kvoli par euram vyrobca spekuluje a znacne ochudobnuje cely produkt.
Pridať nový komentár
TOPlist