Asus P8P67 Deluxe – luxusný podvozok pre SandyBridge

Ešte keď boli nové procesory pod informačným embargom, mali sme možnosť pohrať sa s kráľovsky vybavenou doskou od Asus-u. Prečítajte si, čo všetko ponúka nová generácia Deluxe.


Úvod, nové Intel čipsety pre SandyBridge

Ako to už býva u Intel-u zvykom, nové procesory rovná sa nové čipsety. A s tým spojený nútený upgrade aj základnej dosky. Pritom P55 a jeho SandyBridge nástupca P67 sa funkčne líšia len v málo detailoch. Oba vedia rozdeliť 16 PCIexpress liniek z procesora na dva x8 sloty pre Crossfire/SLI, P55 aj P67 majú 14 USB a 6 S-ATA portov, oba majú integrovaný gigabit ethernet a celkovo osem prídavných PCIexpress liniek. Funkčne sa teda zdajú totožné.

Sú to ale nové verzie štandardov, ktoré odlišujú nový čipset od starého. Zo šiestich S-ATA portov sú dva už s rýchlosťou 6Gbps (S-ATA III), PCIexpress 2.0 linky nemajú polovičnú rýchlosť ako u predchodcu, ale plný 1GB/s obojsmerne. Hlavnou výhodou vyššej priepustnosti je ten, že výrobcovia dosiek nebudú musieť siahať po neštandardných riešeniach, ak na niektorú z liniek budú chcieť zavesiť napríklad USB 3.0 radič. Intel na USB 3.0 ešte u novej platformy nemyslel, aj keď by sa pre užívateľov hodil viac ako S-ATA III. V tomto smere je to rovnaké – stále sa musíme spoľahnúť samostatné prídavné čipy.

Prepojenie s procesorom je takisto riešené cez DMI zbernicu, no u P67 je rýchlosť dvojnásobná, teda 4GB/s. To by malo stačiť na komunikáciu rýchlejších periférnych čipov s procesorom. DMI je v podstate len štvorica PCIe liniek, a keďže sa tie u P67 dočkali zdvojnásobenia rýchlosti, rovnako to je aj s DMI.

Obdobne ako P55, aj P67 Express čipset je vyrábaný 65nm procesom. Znie to možno na dnešnú, 32nm dobu ako prežitok z éry minulej, no Intel zvykne na čipsety používať staršie procesy. A mimo toho, aj napriek tomuto faktu je TDP naozaj nízke – len 6,1W. Na chladenie postačí akýkoľvek kus rebrovaného hliníka, výrobcovia ale tradične siahnu po niečom, čo vzbudí dojem „poriadneho“ čipu.

Nechýba podpora zapojenia diskov do RAID polí, využiť je možné verzie 0, 1, 0+1 a 5. Ak sa zapoja disky na všetky porty, tie s rýchlosťou 6Gbps by sa mali prepnúť do režimu 3Gbps.

P67 aj H67 už nemajú staré PCI rozhranie. Ak nejaké takéto sloty na doskách so socketom LGA1155 uvidíte, zaručene pochádzajú z prídavného čipu, ktorý opäť „visí“ na PCIe linke. PCI zbernicu nájdeme len u biznis verzií čipsetov B65 a Q67, tie nás ale na tomto mieste moc nezaujímajú.


Intel P67 Platform Controller Hub

Na drvivej väčšine bežne predávaných dosiek nájdeme teraz dva čipsety – P67 a H67. H-čková verzia sa líši hlavne tým, že má zbernicu FDI, ktorá zabezpečuje prenos videsignálov z integrovaného grafického jadra v procesore. Ak chcete využívať Intel grafiku a QuickSync funkciu na urýchľovanie ekódovania, prípadne grafiku pretaktovať, potrebujete H67. Prídete však o možnosť pretaktovania procesora a RAM pamätí cez otvorené násobiče. P67 toto zvládne, no na druhej strane sa rozlúčte s grafickým jadrom procesora a tiež jeho QuickSync funkciou. Kombináciu aktivovanej grafiky a pretaktovania procesora plus pamätí prinesie až čispet Z68 niekedy v najbližších mesiacoch.

Mimochodom, P67 a jemu podobní by sa už nemali po správnosti nazývať čipSET, keďže ide iba o jeden čip. Na nič lepšie sa však zatiaľ neprišlo a označovať ho ako Platform Controller Hub (PCH) podľa Intelu je predsa len trocha krkolomné.

Komentáre (4)
rottenkiwi
Nie zeby dali nizke hladice ako Gigabyte, ale dali vysoke, ze hoci otocim cooler o 90 *, tak ani tak sa mi tam nezmesti.
emPORiO
Luxusný ale s menšou chybičkou :)
BurnerTom
http://www.anandtech.com/show/4142/intel-discovers-bug-in-6series-chipset-begins-recall Z nakupom dosky pre SandyBridge by som teda este 2 masiace pockal.
PaterAnton
načo šak maš sata3:)....keby tak zlacneli......
Pridať nový komentár
TOPlist