Asus P7P55D – čo viac treba?

V ďalšej z radu recenzií základných dosiek pre socket LGA1156 sa pozrieme na zástupcu strednej cenovej triedy od výrobcu Asus. Model P5P55D ponúka v podstate všetko, čo od základnej dosky možno očakávať, až sa naskytá otázka – je vôbec treba ešte niečo viac? Či by investícia za 130€ bola uspokojivá aj pre vás, sa dozviete v článku...

Úvod

To, že Intel chce platformou LGA1156 nahradiť dožívajúce LGA775 procesory, je jasný fakt. Okrem lacnejších procesorov k tomu ale patria neodmysliteľne aj lacnejšie základné dosky, tie pre LGA1366 predsa len sú cenou mimo možnosti väčšiny z nás.
Intel vymyslel túto novú platformu celkom zaujímavo – pamäťový radič, PCIexpress radič a u nových dvojjadrových Core i5/i3 aj grafické jadro integruje priamo k procesoru. Pre základnú dosku tak ostáva iba jeden čip – tzv. PCH – Platform Controller Hub. Ten má funkciu pripojenia periférií k procesoru, a teda aj jeho celková veľkosť a spotreba je skutočne minimálna – pod 5W.

Mohlo by sa zdať, že s takýmto prístupom (iba jeden malý čip) sa dajú postaviť veľmi lacné základné dosky, no skutočnosť je zatiaľ iná. Jedným z dôvodov je aj fakt, že malý čip P55 (v podstate iba južný mostík) predáva Intel za rovnakú cenu ako ďaleko komplexnejší čip P45 – cca 40USD. Vyslovene low-end čispety pre LGA1156, ktoré by cenu dosiek znížili, zatiaľ na trhu nie sú. U LGA775 je v najlacnejších modeloch použitá kombinácia napr. G41 plus starý ICH7.
Zatiaľ čo u LGA775 sa dajú kúpiť naozaj lacné základné dosky v oblastiach aj okolo 50€, pre LGA1156 máme najlacnejšie modely od 100€. Na jeden taký sme sa pozreli ešte minulý rok – Gigabyte P55M-UD2 poskytuje dobrú výbavu, slušnú funkcionalitu, no nemožno očakávať vysoké pretaktovanie. Kto chce viac, musí si jednoducho ešte trocha priplatiť.

Z ponuky firmy Asus ma zaujal model P7P55D, ktorý má na prvý pohľad kompletnú výbavu, s robustne spracovanými napájacími obvodmi sľubujúcimi dobré stabilné pretaktovanie. Cena tiež nie je moc vysoká – od najlacnejších dosiek sa priplatí iba cca 30€ (alebo pre tých, ktorí si stále prepočítavajú na Slovenské koruny – asi tisícka navyše). Zastúpenie firmy Asus pre Českú republiku a Slovensko túto dosku s potešením poskytlo, nič nebránilo teda dosku poriadne preklepnúť.

Pred samotným začiatkom recenzie ešte malé zhrnutie ponuky firmy Asus so základnými doskami pre LGA1156. Jednotlivé modely sú zoradené podľa ceny od najlacnejšej po najdrahšiu, ceny sú spriemerované podľa internetových obchodov ktoré na tomto mieste nebudem menovať, vychádzam však z najčastejšie spomínaných v našej Nákupnej poradni. Zoznam začína najlacnejšou, microATX doskou s cenovkou 100€, pokračujú lepšie vybavené ATX modely, označenie E v názve dosky znamená integráciu USB 3.0 a S-ATA 6Gbps rozhraní. Samostatnými modelmi sú Maximus zo série Republic Of Gamers, určené hlavne na pretaktovanie, novinkou je aj prvá z rodiny TUF – Sabertooth 55i. Od základných dosiek P7P55D EVO a PRO sú už prítomné aj obe technológie zapojenia viacerých grafických kariet – teda ku Crossfire pribúda aj SLI. Špecialitkou je P7P55 WS Supercomputer s piatimi PCIe slotmi pre grafické karty a nForce 200 čipom.Komentáre (6)
k0rben
skvela recenzia, dakujem.
k0rben
Ej zabudol som. Gudas tie sata kable su zahnute na jednom konci?
Gudas
2x klasické, 2x zahnuté o 90° :)
Glauko
Pekná recenzia a naozaj zaujímavý kus železa.
mano8
Mna by kus zaujimal takt tej i5ky keby sa riadne pohras v tom biose, urcite by si z toho dostal aspom este o 100MMHz viac..
Bello
Je mozne dat na dosku 2x8Gb 1600Mhz?
Pridať nový komentár
TOPlist