Asus a MSI oznamujú podporu AM3+ procesorov pre súčasné základné dosky

Kompatibilita s Bulldozer procesormi aj pre základné dosky s AM3 socketom.

Už onedlho by sme mali byť svedkami predstavenia celkom novej architektúry procesorov od AMD s názvom Bulldozer. Nechajme teraz bokom technické detaily čipov a sústreďme sa na základné dosky pre tieto novinky. AMD bude oficiálne podporovať procesory len na novej pätici AM3+, ktorá sa líši od tej dnes používanej AM3 v konfigurácií pinov. Fyzicky sú obe v podstate totožné, rozdiel je len v jedinom pine, kde AM3 ich má 940 zatiaľ čo AM3+ 941. Kvôli tomuto sa pôvodne odhadovalo, že nové procesory si do starších základných dosiek nebudeme môcť dať, no aspoň mala ostať zachovaná kompatibilita opačným smerom - teda staršie Phenom II procesory do nových AM3+ dosiek.


AM3 socket vľavo, AM3+ vpravo

Pár týždňov dozadu Asus celkom prekvapivo oznámil, že AM3+ procesory budú kompatibilné aj s niektorými jeho súčasnými modelmi AM3 základných dosiek. Postačiť na to má jednoduchá aktualizácia BIOS-u. Toto bude platiť pre dosky s čipsetmi 890FX a 890GX, teda z poslednej generácie dosiek. Asus neskôr začne produkovať aj ďalšie modely so staršími čipsetmi, no novým AM3+ socketom. Je teda zrejmé, že po stránke čipsetov nebude s kompatibilitou problém.

Táto tlačová správa zanechala u mnohých ešte trocha skepticizmu, ten však celkom určite definitívne nahlodá správa od spoločnosti MSI. Tá totiž hovorí to isté ako Asus - základné dosky s 890FX a 890GX čipsetom budú po aktualizácii BIOS-u môcť pracovať s novými AM3+ procesormi. MSI tiež celkom konkrétne spomína aj technológie a parametre procesorov, ako napríklad viac jadier, väčšia cache či TurboCore druhej generácie.


Asus aj MSI oznámili podporu AM3+ procesorov na AM3 základných doskách


Modely základných dosiek Asus (hore) a MSI (dole) s príslušnou verziou BIOS-u, ktorá ich vybaví kompatibilitou s Bulldozer čipmi

V skutočnosti nám toto nepriamo potvrdili z MSI už pred pár mesiacmi, keď sa v ponuke objavila základné doska 890FXA-GD65. Tá má pri sockete označenie AM3+ CPU Support, napriek tomu, že má fyzicky prítomný AM3 socket. Pracovníci technickej podpory na otázku ohľadom tohto označenia odpovedali jasne - podpora AM3+ bude prostredníctvom aktualizácie BIOS-u. A áno, budú fungovať nové AMD procesory. V tom čase tomu však nikto akosi nechcel uveriť, pretože sa rátalo s pinom navyše, ktorý by mal zabrániť vôbec AM3+ procesor vložiť do staršej dosky.


Dávnejšie predstavená MSI 890FXA-GD65 už mala "vytetovanú" podporu AM3+

Vysvetlením na túto nečakanú kompatibilitu môže byť fakt, že AM3 procesory využívajú z dostupných 940 pinov len 938, pričom mnoho dosiek s týmto počítalo a tieto dva piny vôbec neboli elektricky spojené s ostatnými čipmi. AM3+ procesory napriek tomu, že sú určené oficiálne len do AM3+ socketu s 941 pinmi, majú mať len 940 pinov, teda presne rovnako, ako starší AM3 socket. Ak teda náhodou výrobca pripojil aj posledné dva piny na AM3, môže teraz toto využiť na pridanie kompatibility. Ako to tak vyzerá, Asus aj MSI tak spravili iba u poslednej generácie AMD základných dosiek s čipsetmi 890FX a 890GX.

Tretí veľký hráč - Gigabyte,oznámil podporu AM3+ procesorov taktiež, no platí to iba pre základné dosky novej revízie 3.1, ktoré už majú osadený AM3+ socket (čierna farba). Pre žiadne súčasné AM3 dosky kompatibilita cez aktualizáciu BIOS-u veľmi pravdepodobne nebude.

Samozrejme je toto výborná správa pre všetkých majiteľov takýchto základných dosiek (patrím medzi nich aj ja), ktorí si budú môcť kúpiť Bulldozer procesor aj bez nutnosti meniť čokoľvek iné. Nové čipsety série 900 by sa nemali v ničom dôležitom odlišovať od série 800, no dá sa očakávať nejaké to malé obmedzenie, ako to bolo napríklad v prípade kompatibility medzi AM2+ a AM3. Potvrdiť to však budeme vedieť až po oficiálnom predstavení.

Komentáre (7)
jk2
Paráda, už teraz majiteľom dosiek kompatibilných s Buldozerom závidím. Tiež by som si ho rád doma odskúšal. Ja tvšak o šťastie nemám, mám MB od *Gigabyte. Všetkým šťastlivcom gratulujem :-).
NoReturn
AMD sa stava stale sympatickejsou spolocnostou, ktora neroby rozhodnutia len vzhladom na svoje zisky
Gudas
Až na to, že toto je iniciatíva výrobcov základných dosiek, nie AMD. Netreba si to mýliť, nik nie je charita, každý myslí na zisk (inak by bol blázon).
NoReturn
njn ale mohli to aj spravit ako intel uplne odlisny socket z kazdov generaciou CPU aby zarobili maximum, urcite ich napadlo ze by bola mozna kompatibilita
Lukáš Lancz
sakra mam 890GH (890-GPA-UD3H) v revizi 2.1, takze upgrade na bulldozier ma minie dufam ze bude velky natlak na gigabyte a nakoniec aj pre 2.1 bude update biosu
x_x_x_x
Nema sucasne AM3 len 938 pinov ? AM2 a AM2+ ma 940pinov. Alebo som nieco prespal ?
TomKocuR
No ja som zvedavý na tie buldozéry, či neostane len pri silnom názve...
Pridať nový komentár
TOPlist