ASUS K50IN - lesklý pracant

, Autor: ribi
Mainstreamové dielo od Asusu s dizajnom veľmi odlišným od zákaznícky obľúbených modelov série M je odpoveďou na najnovšie požiadavky trhu. Pre koho je stvorený, čím je lepší a čím horší ako jeho predchodcovia či konkurencia sa dozviete v článku.

Úvod, vyhotovenie

Akosi v tieni slávy svojich mimoriadne populárnych súrodencov EEE zostávajú skryté ostatné produkty spoločnosti Asus, jedného z najvýznamnejších hráčov sveta prenosných počítačov. Užívateľom sú do povedomia tlačené predovšetkým malé netbooky a na skutočné pracovné nástroje, za aké sa netbooky v žiadnom prípade označovať nedajú, sa zdanlivo zabúda. Aby sme sa trochu vymkli z tohto ošiaľu, pozrieme sa dnes na plnohodnotný notebook. S netbookmi bude mať spoločné len jediné – snahu zaujať čo najviac zákazníkov. Na mušku si dnes berieme Asus K50IN, stroj, ktorý si dáva za cieľ zaujať predovšetkým priemerného zákazníka a za jeho peniaze mu dať, čo najviac.

Vyhotovenie

Už samotný názov nahovára, notebook akých rozmerov sa vám predstavuje. K50IN je notebook s displejom po uhlopriečke širokým 15,6-palcov a celkovými rozmermi 380 x 256 x 35 mm. To zhruba zodpovedá ostatným notebookom tejto kategórie, i keď na pohľad by sa mohol zdať väčší než ostatné. Môže za to mohutne vyzerajúce vyhotovenie tela a čierna farba plastov. Tu však zdanie klame.

Čo z diaľky vyzerá byť čistou čiernou, sa pri skutočnom kontakte ukáže byť o čosi viac. Telo je potiahnuté svetlobodkovanou textúrou, ktorá ho vyzdvihuje z fádnosti. Navyše, v závislosti od uhlu pohľadu sa farby akoby menili. Notebook sa tak môže javiť tmavosivý s nádychom modrej, čierny, či napr. ladený do hneda. Vďaka tejto vlastnosti si zachováva živú tvár, ktorá nenudí a zaujme najmä vizuálne citlivého zákazníka. Nemyslím však, že by na "neumelcov" mal pôsobiť zvláštne.

Čo už poteší menej, sú krásne lesklé plasty. Možno síce nie tak dokonale lesklé ako to dokáže len Toshiba (od čoho, zdá sa, už našťastie začína pomaličky ustupovať), ale stále dosť na to, aby vo mne vyvolali negatívnu reakciu. Odtlačky prstov, šmuhy, mastnoty - to looku nepomáha. Našťastie, plasty, z ktorých sú vyhotovené klávesy, touto nepeknou charakteristikou nedisponujú.

Veková časť veľmi nepoteší možnosťou vyklopenia len o približne 130 stupňov. Kĺb je totiž riešený „toshiba-satelitovým“ spôsobom, a teda, je veľký a roztiahnutý na šírku notebooku. Osobne tento fakt hodnotím za dosť závažný nedostatok, pretože obmedzuje pohodlie a škálu polôh, ktoré môžete s vaším mobilným partnerom zaujať. A týka sa to obyčajného sedenia počnúc, ležaním končiac. Na zadnej strane figuruje rozmerný nápis Asus.

Konštrukcia je pevná, ani pri vyvolaní silnejšieho tlaku nedochádza na k výrazným prehybom. Odolné je dokonca aj veko, s deformáciou obrazu displeja sa preto u K50IN s najväčšou pravdepodobnosťou nestretneme. Z robustnosti tohto notebooku, napriek tomu, že nemieri vysoko, by si mnoho iných mohlo brať príklad. Pevnosť nie je špičková, jej dolná hranica ja ale presne taká, ako má byť.Pridať komentár

Posledné komentáre

Predmet Autor Dátum
grafika Anakin666 31. január 2010 - 0:27
32-bit FF6 26. január 2010 - 17:40
Win w3r1k 26. január 2010 - 15:42
os x Gudas 25. január 2010 - 23:03
TOPlist