ASUS GTX 1080 STRIX - najrýchlejšia, najfarebnejšia a najkrajšia GTX 1080

, Autor: Ján Kisty

Tak ako som sľúbil pred pár dňami, prvou recenziou v mesiaci november bude ASUS GTX 1080 Strix.  Čo sa zmenilo, a možno ste si to ani nevšimli, je upravené chladenie zostavy. Celá zostava je po novom chladená vodným chladením od spoločnosti Aquatuning.de. Vodnému chladeniu sa budeme venovať samostatne počas novembra a v decembri. Ventilátory dodala overená Noctua.

Úvod - predstavenie ASUS GTX 1080 STRIX

Hneď v úvode naznačím, že karta je to najvýkonnejšie čo sme mali na testovanie v redakcii. GTX Titan Pascal u nás neuvidíte, pretože neexistujú vzorky. Začnem netradične, opisom karty. Karta je skutočne obrovská, a veľkosť pripomína Sapphire Radeon Fury R9 Nitro. Rozmery karty sú 298×134×40 milimetrov, hmotnosť výrobca radšej neuvádza. Celý názov karty je ROG STRIX GTX 1080-O8G-GAMING.

Kartu chladí systém „DirectCU III“ - pasív + trojica malých ventilátorov. Tie sú doplnené farebnými RGB pásikmi, kde je samozrejme možné zmeniť farby podľa preferencie. Priložený softvér ovláda tieto módy: statický, pulzujúci, blikajúci, dúha, hudobný efekt a mód „teplota grafického jadra“. Celý systém nazýva ASUS AURA RGB Lighting. Už tak viete, že ste dostali do rúk niečo extra. Pre doplnenie, ovládací softvér má názov Gaming Booster, ten doplnil GPU Tweak II. Používateľským prostredím sa na predchodcu podobá. Mimochodom na backplate je doplnený pekným Strix logom s RGB podsvietením.

 

Zaujímavosťou karty je integrácia systému ASUS FanConnect, ide o vlastne o dvojicu 4-pinových konektoroch ku ktorým je možné pripojiť ventilátory skrinky. Vaša karta tak bude riadiť otáčky systémových vetrákov. Tento systém má logiku, pretože karta nevyužíva radiálne chladenie, takže vzduch z GPU ostáva v skrinke.

 

Karta je postavená na už overenom 16nm procese a čip GP104 obsahuje 7,2 miliardy tranzistorov. Počet CUDA jadier je 2560. Pixel Fillrate je v základe 114,2 GPixel/s, Texture Fillrate zase 285,6 GTexel/s. Takt jadra je až 1785 MHz a takt pamätí typu GDDR5X 10 GHz, tie sú pripojené na 256 bitovú zbernicu (OC mód). Pamäť má kapacitu 8GB. Priepustnosť karty je 320,3 GB za sekundu. Počet TMU je 160 a ROPS zase 64.

 

Papierový výkon hovorí za všetko, karta je najrýchlejšia GTX 1080 v teste. Výrobca tvrdí, že ASUS GTX Strix je výkonom 5,7% nad GTX 1080 FE. No veď uvidíte v teste...necháme si malé prekvapenie. Karta vyžaduje 8+6-pinové napájanie.

 

Kľúčové slová
ASUS, GeForce GTX 1080
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist