ASRock X99 Extreme6 - extrémna doska pre high-end čipset?

 
Pred niekoľkými mesiacmi sme sa pozreli na X99 základné dosky od ASUS a MSI. Dnes pre lepší prehľad pridávame tretieho veľkého výrobcu, ktorým je ASRock. Pre zastúpenie X99 platformy sme dostali základnú dosku X99 Extreme6.

Čo si budeme klamať - celá platforma X99 zaujíma mizivú časť zákazníkov a to z jedného hlavného dôvodu a tým je cena. Podľa neoficiálnych štatistík predstavujú predaje X99 základných dosiek iba 1% z celkových predajov. Ide skutočne o platformu pre nadšencov požadujúcich čo najvyšší výkon, ktorí nejaké to euro navyše neriešia. Pre drvivú väčšinu bežných smrteľníkov je bohato dostačujúca mainstream platforma Intel Z97 a pre tých, čo nemajú v pláne hrať náročné hry a zapájať viacero grafických kariet naraz postačí aj H97 čipset či iný a samozrejme netreba zabúdať ani na AMD.
 
Ani my sa preto nebudeme príliš venovať X99 doskám. Dnes však tak trochu nadviažeme na dávnejší test X99 dosiek od MSI a ASUS. Zohnať patričný procesor pre testovanie nebolo ľahké a tak sa celý proces výrazne pretiahol a nakoniec budeme testovať s iným procesorom a DDR4 pamäťami ako predtým. Pre predstavu toho čo dnes testovaná doska pre X99 poskytuje to však postačí výborne.
 

ASRock X99 Extreme6 - Balenie, príslušenstvo

 
Úvod už nebudem viac preťahovať, poďme sa pozrieť na prvú dosku, ktorou je X99 Extreme6 od ASRock. Ide o variant, ktorý na rozdiel od bračeka X99 Extreme6/ac nedisponuje modulom pre bezdrôtové Wi-Fi a Bluetooth pripojenie. Na druhú stranu sa však predáva o asi 40€ lacnejšie a cena tejto dosky začína v slovenských obchodoch od 259€.
 
Ide o slušnú sumu peňazí a tak by doska mohla disponovať aj bohatším príslušenstvom. To sa spolu s doskou nachádza v pomerne rozmernej krabici. Predná strana vypichuje iba tie najhorúcejšie vlastnosti, no zadná strana už informáciami nešetrí a poskytuje pestrý popis všetkého podstatného. Výrobca na balenie umiestnil aj praktické ucho pre lepšie prenášanie. Poteší aj fakt, že doska je okrem antistatického obalu uložená aj v mäkkom, penovom výlisku.
 
    
 
Otvorením balenia sa vám naskytne pohľad na kompletné príslušenstvo. Nechýba povinná literatúra, káble a dokonca až 2 SLI mostíky. Výrobca pribaľuje aj 2 skrutky pre mini-PCIe slot a Ultra M.2 slot. V tomto smere je však trochu neekologický a dve maličké skrutky balí zvlášť do dvoch igelitových vreciek.
 
    
 

Kompletné príslušenstvo

  • užívateľská príručka pre rýchlu inštaláciu
  • užívateľský manuál pre softvérové nastavenia
  • CD s ovládačmi a softvérom
  • 1x záslepka na zadný panel
  • 1x SLI mostík
  • 1x 3-Way SLI mostík
  • 4x SATA3 káble
  • 1x HDD Saver kábel
  • 1x skrutka pre mini-PCIe slot
  • 1x skrutka pre Ultra M.2 slot
Komentáre (1)
Čip
Super funkcia ta Dehumidifier.
Pridať nový komentár
TOPlist