Arctic Liquid Freezer II 240, ktorý myslí aj na chladenie VRM dosky

Arctic predstavil koncom roka (presnejšie v Októbri) 2019 nový AiO chladič Liquid Freezer II 120/240/280/360, ktorý má okrem ceny zaujať aj pomerne netradičným prvkom – 40mm ventilátorom, ktorý má chladiť napájanie dosky. Niečo podobné aj keď v lepšej podobe sme už videli u AiO Cryorig A40/A80.
Naša pôvodná zásielka sa v novembri stratila, druhý chladič dorazil do redakcie nedávno, takže s malým oneskorením ale predsa.


Arctic Liquid Freezer II 240 - Balenie, špecifikácie

Balenie AiO od Arcticu je pomerne kompaktné, no na druhej strane pomerne ťažké – celý chladič váži 1192g. Chladič nie je nijak extra zabalený a chránený proti nárazom – nenájdete tu ani bielu penu ani bublinkovú fóliu. CPU blok je od radiátora oddelený len kúskom kartónu. Napriek tomu, chladič prežil cestu z Nemecka úplne bez problémov.

 


Začnime príslušenstvom, ktoré je pomerne sparťanské – kovová pätica, skrutky a MX-4 pasta v malom vrecku. Aj keď za chladič nezaplatíte veľa – len približne 70 eur, očakával by som v balení aspoň plnohodnotnú tubu pasty.

 


Ventilátory sú na chladiči namontované už od výroby a je na to pomerne jednoduchý dôvod – automatická regulácia ventilátorov. V prípade, že sa na automatiku nechcete spoľahnúť, ventilátory je možné odpojiť a zapojiť ich zvlášť. Káblik, ktorý ovláda PWM reguláciu ventilátorov je schovaný za nylonovou ochranou hadice.

Špecifikácie

Rozmer CPU bloku

98x78x53mm
Materiál CPU bloku meď
Otáčky pumpy 800 - 2000RPM (+/- 10%)
Životnosť pumpy -
Rozmery radiátora 277x120x38mm
Materiál radiátora hliník
Dĺžka hadice 450mm
Materiál hadíc guma, nylon

Ventilátor

2x120mm - radiátor

1x40mm - pumpa

Rozmery ventilátora

120x120x25mm - radiátor

40x40mm - CPU blok

Otáčky ventilátora radiátor

 200 - 1800 RPM (+/- 10%)

Otáčky ventilátora CPU blok 1000 - 3000 RPM (+/- 10%)

Hlučnosť ventilátora

max 22.5 dBA

Maximálny prietok vzduchu ventilátora

 56.3 CFM = 95.6 m3/h

Statický tlak ventilátora

 2.2 mm/H2O

Konektor ventilátora

4pin PWM

Maximálne TDP -
Kompatibilita

Intel

LGA 115X,2011-3, 2066

AMD

AM4

Komentáre (3)
Pablomino

Kdybyste k testu použil sestavu s procesorem AMD socket AM4, nemusel jste řešit, i podle mého názoru, lepení debi*ních podložek. Dokonce byste šrouboval pumpu přímo na originální backplate základní desky. Za tuto pomatenou přípravu však musíte poděkovat "géniům" z Intelu, kteří nejsou schopni nebo ochotni vybavit svůj socket pořádnou výztuhou! Jinak s vaší recenzí souhlasím.

Dzambor

Tí tvoji géniovia z AMD, zasa urobia päticu z plastu a drvivá väčšina chladičov ide osadiť len jedným smerom. Prípadne musí ísť dole celý ten plastový úchyt a inštalovať uchytenie od výrobcu chladiča ty mormon geniálny.

Dzambor

Tak, kúpil som toto chladenie do počítača (skladal som nový). Pár nevýhod k chladiču. Hadice sú relatívne dosť tvrdé a pomerne neforemné. Pumpa v záťaži je relatívne hlučná a počuť z nej "cvrlikanie" vody. Ešte taká drobnosť, chýba nejaký aspoň jednoduchý SW aby som vedel aká je teplota vody, aká je rýchlosť pumpy a tak podobne. Plus vodníka je jeho cena a jednoduchá montáž. Ak by ho chcel niekto použiť na taktovanie tak moja skúsenosť na 10700K je taká, že pri all core 5Ghz, procesor vodník neuchladí. Mne to skákalo na cca 100-105 stupňov a spustilo sa throtlovanie, pritom kontakt zabezpečoval thermal grizly liquid metal a nejako voda sa moc neohrievala. Môj vodník čo mám (Corsair H110i na 9700K na all core 5GHz podstatne lepšie prenáša teplo a je aj výrazne tichší. Takže môj tip je skôr si priplatiť za lepší, prípadne ak chce niekto kvalitný vzduchový (Noctua, a pod.) tak by som skôr priplatil tých pár eur už za tohto vodníka čo bude lepší než ten vzducháč.

Pridať nový komentár
TOPlist