Arctic Accelero Xtreme IV – má v dnešnej dobe zmysel alternatívne chladenie GPU?

Ak by sme sa preniesli zopár rokov dozadu, alternatívne vzduchové chladenie riešil azda každý z nás. Výrobcovia sa doslova predbiehali, kto prinesie lepší chladič pre GPU. Arctic, Prolimatech, Thermalright a ďalší. Výkon chladenia bol v tej dobe priepastný. Dokonca ste si mohli kúpiť chladič na napájaciu kaskádu.
V posledných rokoch výrobcovia priniesli oveľa účinnejšie chladiče než na aké sme boli zvyknutý. Dvoj ventilátorové riešenie je takmer základ každého chladiča. Dostupné je aj „prémiové“ troj ventilátorové chladenie, poprípade aktívne chladenie VRM (iChill). 
Snáď posledných 5 rokov som chladič na GPU už ani nenahadzoval a tak som si povedal, že by som sa mal vrátiť v čase späť a otestovať alternatívne chladenie pre GPU. V dnešnej recenzii sa pozriem na produkt od jedného z najrozšírenejších a najznámejších výrobcov chladičov pre grafické karty – Arctic, presnejšie model Accelero Extreme IV.
 

Arctic Accelero Xtreme IV - Balenie, špecifikácie

Accelero Extreme IV príde v menšom kompaktnom balení a rozmermi sa krabica blíži k veľkosti samotného chladiča.
Po vytiahnutí kartónového obalu uvidíte ako prvé backplate karty s nanesenou pastou. Po rozbalení kartónu sa dostane k celému obsahu balenia – chladič, hliníkový pasív čiernej farby, podpera grafickej karte, teplovodivé podložky, skrutky a redukcia na výkon ventilátorov.
 
 
 

Špecifikácie

Rozmery chladiča 288x140x54mm (d x š x v)
Rozmery pasívu 218x98x23mm (d x š x v)
Hmotnosť 991g
Počet ventilátorov 3x92mm
Otáčky ventilátorov 900 - 2000RPM
Hlučnosť ventilátorov 0.4 sone - 23.5 - 25 dBA pri 2000RPM
Počet heatpipe 5 o priemer 6mm
Počet rebier 83
Max TDP 300W
Komentáre (9)
partizann
Dolezita otazka - da sa to namontovat na vegu 56/64 ?
Lukáš Lancz
Treba pockat ci ju vyrobca da do compatibility listu alebo nie. Vegu nemam, takze skusit to neviem
pif666
Celkom som nepochopil výsledky merania. Teploty - výsledné číslo sú teploty v IDLE, alebo je to delta s izbovou teplotou? Keďže na deltu to nevyzerá (stock chladič by bol výkonnejší, a delta je velmi mala), tak potom aký význam má merať teplotu (len) v IDLE? Veď to o výkone chladiča prakticky nič nepovie. Zmysel alternatívného chladenia je vtedy, ak s ním dosiahnem nižšie teploty, resp nižší hluk - ale tieto problémy majú karty len v záťaži. - Mimochodom používate namiesto teplomera "termometer", čo sa mi javí ako dosť nevhodné. - Teplota backplate 14C? Testujete v chladničke?
mino_85
Sú to delta teploty, viď popis v článku... "Od výsledných teplôt bola odpočítaná teplota okolia, ktorá bola počas testov vždy iná." Teplota GPU je nižšia než stock, teplota backplate je vyššia, čo je logické, keďže VRM sa na stock karte chladí hlavným pasívom a backplate tam nemá slúžiť na chladenie. Predpokladám, že nie je s plošákom spojená ani teplovodivými podložkami, preberá teplo len skrz uchytenie skrutkami a vzduchom. Na Accelere naopak je VRM kaskáda na strane jadra úplne bez pasívu a chladí sa len tou backplate. Preto aj vyššie teploty.
Lukáš Lancz
Doplnil som typ merania. Uplne mi to z clanku vypadlo. Nejde o idle teploty alebo pri Heaven benchmarku. Vysledne teploty su delta, pretoze mi samozrejme kolise teplota v izbe.
pif666
Dakujem
mino_85
Vďaka za test, dnes sa dostať k testom aftermarket chladenia pre VGA je takmer nemožné, čomu sa nečudujem, keďže je to takmer mŕtvy segment trhu. K tej nefungujúcej regulácii... podľa toho čo som našiel má karta 5-pinový konektor, takže zrejme len nesedelo poradie pinov. Určite by sa to dalo rozbehnať vypinovaním konektora na strane Accelera a potom metódou pokus omyl potriafať správne piny na karte, už som si to zažil. :) V každom prípade to len ukazuje, že výmena chladiča na VGA nie je plug-and-play záležitosť. Na druhej strane kto o niečom takom uvažuje, tak je asi zvyknutý sa v HW trochu pohrabať. Čo mňa prekvapuje najviac je, že toto je 4. generácia Xtreme a Arcticu sa podarilo skomplikovať montáž ešte viac než na starších chladičoch. Po tých rokoch skúseností by to malo byť skôr naopak. Napriek výsledkom testov je IMO absencia VRM pasívu na tej správnej strane veľká slabina a u výkonnejších kariet /pre ktoré hlavne je Xtreme určený/ až nebezpečná záležitosť. nechcem spochybňovať know-how Arcticu, ale vážne mám problém tomuto uveriť. Chápem, že je nemožné baliť k chladiču dobre dimenzované VRM pasívy na mieru všetkým kartám na trhu, ale toto nie je riešenie, skôr znak rezignácie na problém, ktorý aftermarket chladiče vždy mali. A z hľadiska funkčnosti to tiež môže byť problém, keďže ten hrebeň je dosť hrubý a môže blokovať PCIe slot nad kartou a často aj kolidovať s väčšími CPU chladičmi. Čo sa týka teplôt VRM, ak dobre chápem, tak ste merali iba teplotu pasívu, čo ale môže zavádzať. Dosť silno pochybujem o efektívnosti prenosu tepla z VRM kaskády cez PCB a teplovodivé podložky do backplate, čiže nižšia teplota pasívu nemá veľkú výpovednú hodnotu o teplotách VRM, dokonca môže byť znakom toho, že sa chladia slabo - čím menšia tepelná priepustnosť, tým nižšia teplota pasívu, ale o to vyššia teplota mosfetov. Teplotu priamo na mosfetoch ste asi nemerali?
Lukáš Lancz
Co sa tyka VRM teplot, bol to jediny sposob ako to zmerať. Aktualne nemam teplotne cidla ktorym by som veril a mohol ich prilepit na VRM. Na tejto GPU mi zbehlo viac testov a artefakty ziadne. Osobne by som vsak pre istotu vsade dolepil nejake pasivy.
mino_85
Dík za info, ja len, že 48°C na backplate môže pokojne znamenať aj viac než 80°C na mosfetoch /čisto tip, netrúfam si presne odhadnúť/. S RX480 je to ešte v pohode, ale čo by to spravilo s 250W kartou neviem... teda viem si domyslieť. :) edit: to malo ísť do vlákna vyššie.
Pridať nový komentár
TOPlist