Antec HCP750 – reparát ako sa patrí!

Prvý Antec nedopadol v teste príliš dobre, a preto som sa tešil na reparát. Antec 750 HCP patrí do vyššieho modelového radu ako zelená 750-tka. Obháji Antec svoju kvalitu pri vyššej rade zdrojov?


Antec HCP750 - Úvod, Špecifikácie

Rada zdrojov Hight Current Pro, ďalej len HCP, sa sústredí na náročnejšieho zákazníka. Ponúka vysoký výkon, vysokú účinnosť, ktorá bola ocenená certifikátom 80 plus Gold. Môže sa však výsledkami rovnať parametrovo podobným zdrojom od Enermaxu zo série Revolution 87+? Poďme sa pozrieť na tohto borca podrobnejšie.

V tejto sekcii si predstavíme zdroj po technickej stránke. To, čo je úloha zdroja v PC, nemusím snáď vysvetľovať, no opakovanie je matkou múdrosti.

Počítačový zdroj slúži na transformáciu sieťového napätia (u nás 230V) na napätia používané na napájanie komponentov v PC. Nedochádza len k transformácii samotného napätia, ale aj premene striedavého napätia a prúdu na jednosmerné veličiny za pomoci usmerňovacích prvkov. Pri získanie maximálne lineárneho výstupu sa do zdroja zaraďujú rôzne filtračné prvky, ktoré sa starajú o čo možno najhladší priebeh napätia a prúdu na výstupe.

Antec sa tentoraz pýši štyrmi +12V vetvami. Taktiež sa na stránke výrobcu spomína osadenie kvalitných a vysoko efektívnych transformátorov, ktoré by mali zaručiť stabilné napätia na napájacích vetvách.

Poďme sa pozrieť na tabuľku, ktorá sumarizuje vstupné a výstupné parametre zdroja:

Vstup

Rozsah vstupného napätia je opäť široký. K udávaným 100 – 240 VAC si výrobca pripočíta toleranciu 10% ako sa vraví, hore-dolu. Zdroj tak možno použiť či už v Európe, tak v USA. Efektivita zdroja je daná na viac ako 92%, vďaka čomu tento produkt spĺňa podmienky na udelenie certifikátu 80+ Gold.

Výstup

Maximálny kombinovaný výstup pre +12V vetvu je udávaný pri odbere 744W tzn. Odber 62A. Pre vetvy +3,3V a 5V je to rovných 150W.

Antec pri rade High Current Pro uvádza nasledovné špecifikácie:

Špecifikácia / funkcia

Komentár

750W Continuous Power

Zdroj dokáže podľa výrobcu dodávať plných 750W nepretržite

NVIDIA® SLI®-Ready certified, ATI CrossFireX™ certified

Certifikácia pre použitie s viac grafikovými systémami

80 PLUS® Gold certified - up to 92% efficient

Certifikácia 80 PLUS Gold. Zaručuje vysokú výkonnosť, čím zaručuje efektívny chod.

ATX12V version 2.3

Zdroj spĺňa normu ATX12V vo verzii 2,3

Universal Input - works on any 100V - 240V grid

Variabilné vstupné napätie. Zdroj tak možno použiť pre napájanie zostavy z každej bežnej siete po celom svete

Active Power Factor Correction (PFC) with PF: 0.99

Aktívna PFC korekcia

All Japanese Heavy-Duty Caps - All high-performance Japanese capacitors ensure tightest DC stability and regulation

Použitie kvalitných japonských kondenzátorov.

Full suite of industrial-grade protection:

Over Current Protection (OCP), 
Over Voltage Protection (OVP), 
Short Circuit Protection (SCP), 
Over Power Protection (OPP), 
Over Temperature Protection (OTP), 
Surge & Inrush Protection (SIP) & 
No Load Operation (NLO)

Séria ochrán, ktorá však nesmie chýbať v žiadnom zdroji. Zahŕňa prúdovú ochranu, napäťovú ochranu, ochranu proti skratu, ochranu proti preťaženiu a samozrejme tepelnú ochranu

Meets ErP Lot 6: 2010 requirement: 5Vsb < 1W

Zdroj spĺňa ErP Lot 6: 2010 za predpokladu: 5Vsb < 1W

AQ5 - Antec Quality 5 year parts and labor warranty

Päťročná záruka priamo od Antecu

MTBF: 100,000 hrs

Bezporuchový beh 100 000h

Safety: cUL, TÜV, CE, CB, FCC, C-TICK, CCC, BSMI, Gost-R

Bezpečnostné certifikáty: cUL, TÜV, CE, CB, FCC, C-TICK, CCC, BSMI, Gost-R

Operating Temperature: 10°C to 50°C

Prevádzková teplota zdroja v rozmedzí

(10 – 50) °C

10-pin socket – Special 10-pin modular sockets for High Current flexibility

Modulárna kabeláž

Antec HCP ponúka úplne všetko, čo by mal mať zdroj tejto kategórie. Modulárna kabeláž, séria aktívnych a pasívnych ochrán, vysoko kvalitné súčiastky a poteší aj päťročná záruka priamo u výrobcu. Antec si za svojím výrobkom očividne stojí. Celý zdroj váži bezmála 4 kilogramy.

 

Komentáre (3)
MartinRazer_SVK
Opäť skvelá recenzia ;) Zdroj dopadol veľmi dobre no mne osobne na nom prekážajú dve veci. Prvá je maličkosť a to že kabeláž nieje cela modulárna. Niekomu to príde pekná blbosť mať odpojiteľné aj 24pin a 4+4 pin CPU no ja to preferujem s dôvodu že mam vo zvyku aspoň raz za 3 mesiace vytiahnuť zdroj s PC a vyfúkať s neho prach. S toho dôvodu požadujem 100% modulárnu kabeláž aby mi stačilo len vypojiť konektory pri zdroji a nemusel som rozoberať polovicu PC kvôli káblom. Druha vec ktorá mi na zdroji prekáža je cena. Myslím že ANTEC ju nastavil privysoko keď v tej cene sa predávajú už celkom overene Super Flower s výšou Wattažou no bohužiaľ len s dvojročnou zárukou alebo Seasonic X s päťročnou zárukou alebo ďalej spomínaný Corsair AX(red)i ktorý je dokonca platinový a ma 7 ročnú záruku. Už sa teším na ten CORSAIR u susedov AX860i dopadla vynikajúco tak dúfam že 760i neskalme.
Broslowski
Ďakujem za konkrétny a obšírny komentár : od 760i očakávam maximum tak dúfam že nesklame :)
exaflop
V tejto cenovej kategorii vobec nepovazujem tento zdroj za najlepsi, ocakaval by som urcite efektivitu na urovni platinum, napriklad ja povazujem za najlepsi corsair ax 860i ale samozrejme je o nieco drahsi, v kazdom pripade kto chce ist za kvalitou a nevadi mu zaplatit navyse nejaky ten peniaz, toto nieje spravna volba
Pridať nový komentár
TOPlist