AMD Plus BOX Procesory vs. AMD BOX Procesory - o čo ide?

Na diskusnom fóre www.overclocking.cz/4um  sa objavil celkom nenápadný topic o AMD Plus BOX procesoroch. Tie sa líšia nielen balením, ale aj chladičom, ktorý nemá medené jadro. V balení nie je žiadny certifikát, ani nálepky. Viac ste sa mohli dočítať aj na serveri ITnews. Poďme sa pozrieť, kto tieto AMD Plus BOX procesory balí a ako na to reaguje samotná AMD.

Budem čerpať z článku ITnews a autorovi článku týmto ďakujem.

- - - - -

Spoločnosť ELKO Trading uvádza na trh mikroprocesory AMD v novom balení. Vedľa procesorov typu tray a BOX, ktoré dodáva priamo AMD, sa ponuka rozširuje o verzie PLUS BOX od Elka. Chcete vedieť, čo sa za označením PLUS skrýva?

Informácia o novom spôsobe predaja procesorov AMD sa najskôr objavila na webových stránkach českej spoločnosti ELKO Trading, s. r. o., 5. augusta a v jej cenníku sú od 9. augusta 2004. Predaj štartuje dnes a objavia sa v ňom nasledujúce produkty:

AMD ATHLON XP PLUS BOX
AMD ATHLON MP PLUS BOX
AMD ATHLON 64 PLUS BOX
AMD SEMPRON PLUS BOX
AMD OPTERON PLUS BOX

Elko v informačných materiáloch uvádza, že nové mikroprocesory oslovia používateľov cenou blízkou TRAY verziám, pričom používateľ navyše získa chladič s ventilátorom v peknom retail balení a rok záruky navyše. Z technických parametrov stojí za zmienku značkový tichý chladič (hlučnosť 23 dB) či pribalený návod v 8 jazykoch.

PLUS BOX teda nie je nič iné ako bežný tray procesor zabalený spoločne s chladičom, ventilátorom a manuálom. Kupujúci nemusí kupovať zvlášť procesor a zvlášť chladič. Dvojročnú záruku poskytuje distribútor, teda ELKO Trading, pričom táto dĺžka záruky je dnes pre verziu Box povinná. Elko však môže z predĺženej záruky ťažiť napríklad možnosťou presadiť svoju boxovanú verziu mikroprocesora do maloobchodného predaja (je lacnejšia ako box od AMD). Na druhej strane podstupuje riziko. To plynie z možnosti, že procesory budú „odchádzať“ v priebehu druhého roka prevádzky. To sa za bežných okolností stáva skôr na začiatku životného cyklu, a nie uprostred. Nemusí to však platiť v prípade, že používateľ mikroprocesor pretaktováva.

Kto je výrobcom a vlastníkom značky PLUS BOX, nie je v čase písania príspevku známe, pretože Elko to označuje za obchodné tajomstvo. Vieme iba to, že dizajn balenia je švajčiarskeho pôvodu a na výrobe sa podieľa malajská firma. Cenová výhodnosť verzie PLUS BOX v porovnaní s originálnou verziou BOX znamená rozdiel v cene zhruba 200 Sk. To môže byť zaujímavé len pre tých, ktorí nechcú použiť vlastný chladič, a celkom isto nemá opodstatnenie pri drahších procesoroch, nieto ešte pre servery. Zatiaľ sa nepodarilo overiť tvrdenie „značkový tichý chladič do 23 dB“. Nie je jasné ani to, či je použitý chladič homologovaný spoločnosťou AMD.

Čo na to AMD? Oficiálne stanovisko tejto spoločnosti nám tlmočil Tomáš Bučina (AMD Public Relations/Marcom - Czech Republic, Slovakia, Hungary): „Nejde o produkt společnosti AMD, takže na veškeré záležitosti týkající se Plus BOXu by měl odpovídat dovozce, tedy zřejmě společnost ELKO Trading.“

Ďalšie informácie od spoločnosti AMD budú k dispozícii až po oficiálnom uvedení PLUS BOX na trh. AMD však zrejme mlčať nebude, PLUS BOX je totiž v priamom konflikte s AMD BOX, na ktoré je poskytovaná trojročná záruka. AMD tu ručí za komplet procesor + chladič (vrátane ventilátora). Produkty PLUS BOX, ako aj správanie sa spoločnosti ELKO Trading budeme monitorovať rovnako ako prípadné reakcie AMD.

---DOPLNENÉ---

Dnes ráno sa k problematike PLUS Boxov vyjadril oficiálne Tomáš Bučina z AMD:

„AMD Plus boxy, které se začaly nabízet ve východní Evropě, nejsou produkty balené společností AMD a nejsou prodávány autorizovanými distributory společnosti AMD. Boxované procesory AMD, známé jako PIB (processor-in-a-box), mají standardizovaný design balení AMD a jsou prodávány s tříletou zárukou. Prodávají je pouze autorizovaní distributoři AMD. AMD bere velice vážně všechny zprávy o falšování svých produktů a tyto případy pečlivě vyšetřuje s cílem zjistit, kdo je zdrojem těchto produktů. Následně pak postupuje všemi dostupnými právními prostředky - včetně nástrojů občanského i trestního práva - proti osobám, které jsou zjištěny v souvislosti s podvodnými aktivitami týkajícími se produktů společnosti AMD.“

Na otázku, či sú preznačkované alebo prebalené produkty (či produkty pôvodne predávané v balení tray a následne konvertované do PIB) kryté zárukou AMD, odpovedal Tomáš Bučina takto:

„Nejsou. Záruka společnosti AMD na neboxované procesory se týká pouze zákazníků, kteří si koupili tyto produkty přímo od AMD a nekryje tyto produkty zakoupené dále od resellera.“

TRAY procesory majú záručnú dobu jeden rok. Druhý rok záruky PLUS Boxu pokrýva len ELKO Trading. Spoločnosť AMD tiež pracuje na tom, aby sa s pomocou sériového čísla procesora zistilo, odkiaľ procesory použité v PLUS Boxe (a iných podobných baleniach) pochádzajú. Tento zdroj AMD procesorov naďalej môže prísť o možnosť využívať ročnú záručnú dobu. Môže sa tak rýchlo stať, že procesory použité v PLUS Boxoch nebudú mať žiadnu záruku vymáhateľnú na AMD. Záručná doba na PLUS BOX (dva roky) potom bude len a len medzi koncovým zákazníkom a spoločnosťou ELKO Trading. Ak tá prestane sľúbenú záruku dodržiavať, presúva sa problém od nich na koncového predajcu.

- - - - - -

Článok z ITnews teda prezradil dosť veľa. AMD sa priamo vyjadrilo aj na www.overclocking.cz/4um, kde je možné vidieť aj obrázok pôvodného BOXu a BOXu Plus.

Na pravej strane je AMD Plus BOX

Z obrázkov a informácii vo fóre je zrejmé, že pribalený chladič je síce tichší ako ten v originál BOX balení, ale nemá medené jadro a vyzerá dosť "chudobne".

AMD Plus BOXY sa už dostali aj k nám a ak nemám zlé informácie dodáva ich BGS. Pár ich je možnosť vidieť aj v Imperiu v Košiciach.

Na záver ešte topic na fóre, kde sa preberá tento problém:

http://oc4um.murder.cz/viewtopic.php?t=64397&postdays=0&postorder=asc&start=0

gabo@pretaktovanie.sk

Pridať nový komentár
TOPlist