Alpenföhn Olymp – takmer na samotnom Olympe

 
1,2kg, úplna novinka, schopnosť schladiť 340W procesory, navrhnutý v Nemecku, oporné piliere pre Skylake procesory a dvojica tichých 140mm ventilátorov. Dámy a páni, aj Alpenföhn má už svojho kráľa výkonu, ktorý sa pokúsi dobyť výkonnostný Olymp. Minimálne meno na to súce má, čo však výkon?


Alpenföhn Olymp – Balenie, príslušenstvo, špecifikácie

 
Od firmy Alpenföhn som už testoval niekoľko chladičov, ktoré vždy dokázali nejakým spôsobom obhájiť svoju cenu. Išlo väčšinou o chladiče strednej triedy, aj keď malá novinka Atlas dokázala prekonať aj priamu konkurenciu - špičkový chladič Noctua NH-D9L. Atlas nespomínam náhodou. Dnes testovaný Olymp totiž konštrukciou predstavuje kópiu malého Atlasa s tým rozdielom, že Olymp je obor, za ktorý by ste v zberných surovinách dostali peniaze aspoň na jedno pivo.
 
Ak si kúpite Alpenföhn Olymp počítajte s tým, že vaša peňaženka bude ľahšia asi o 85€ a donesiete si domov na pomery vzduchových chladičov veľkú krabicu. Pre pohodlnejší prenos chýba hore plastové ucho, na ktoré sme u niektorých modelov zvyknutí, za to sa však na Alpenföhn nebudem predsa hnevať. Balenie okrem zopár obrázkov obsahuje aj základné špecifikácie a výrobca jasne vypichuje fakt, že chladič bol navrhnutý v Nemecku. Vyrobený bol však ako inak, v Číne, takže sa precízna nemecká robota nekoná.
 
    
 
Ihneď po prvom otvorení krabice vám udrie do očí strieborný nápis „340W TDP“. Skutočne impozantná hodnota na vzduchové chladenie. Pod týmto oznamom už nájdeme samotný obsah balenia, ktorý je uložený typicky pre Alpenföhn v jednotlivých vrstvách. Dvojica ventilátorov je v samostatných škatuliach, pod ktorými nasleduje pasív obložený zvrchu a zospodu penovými vaničkami, takže o ochranu pri preprave je dobre postarané. Na samotnom spodku je ďalšia krabička s kompletným príslušenstvom.
 
 
To obsahuje všetko základné pre úspešnú montáž, avšak osobne by som u chladiča za takmer 90€ uvítal aspoň jednoduchý skrutkovač. Potešia naopak 2 MOLEX redukcie na 7V, jeden MOLEX adaptér a vôbec prvýkrát som videl montážne prvky pre Skylake procesory nazvané v tomto prípade ako Shock Killer Poles. Ide o dva jednoduché kovové „piliere“, ktoré majú redukovať otrasy a hrozbu poškodenia procesora či patice pri prenose. Možno si totiž ešte spomínate, že najmä niektoré chladiče Scythe spôsobovali prehnutie Skylake procesorov pri prenášaní. Alpenföhn sa tak ako prvý rozhodol zviesť na vlne tejto témy a ponúka riešenie. V balení je aj maličká tuba teplovodivej pasty Permafrost.
 
    
 
Alpenföhn Olymp je kompatibilný so všetkými modernými aj staršími paticami. U tejto cenovej kategórie by sme zrejme uvítali aj nadštandardnú záruku, výrobca sa však rozhodol ponúknuť klasické 2 roky.
 

Špecifikácie

Alpenfӧhn Olymp
Rozmery pasívu (s ventilátormi)
165x151x150mm (v x h x š)
Hmotnosť (s ventilátormi)
1,2kg
Materiál rebier
hliník s poniklovaním
Heatpipes
6x6mm
Materiál heatpipes
meď s poniklovaním
Základňa
poniklovaná meď
Ventilátor
Wing Boost 2 140mm PWM
Rozmery ventilátora
140x25mm (priemer x hrúbka)
Otáčky ventilátora
300 - 1400RPM
Maximálny prietok vzduchu ventilátora
123,38m3/h
Hlučnosť ventilátora
8 - 26,8dBA
MTBF
280 000h
Ložiská ventilátora
HD Bearing (hydraulické)
Konektor ventilátora
4pin PWM
Maximálne TDP
340W
Kompatibilita
Intel
LGA 1150, 1155,1156, 1151, 2011, 2011-v3, 775 a 1366
AMD
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
Cena
Kde kúpiť Alpenföhn Olymp?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

 

Komentáre (1)
dargy
Diky za recku, len tak dalej, kvalitny vykonny obor
Pridať nový komentár
TOPlist