Aký je nový iPhone 6/6+ ? Testujeme novú generáciu legendárnych zariadení od Apple

Nový iPhone je úplne iný. Väčší, výkonnejší, ale aj kontroverzný, až smiešny. Aké sú však jeho hlavné pozitíva?

Je pondelok 22.9.2014 a k nám do redakcie vďaka šikovnosti pána šéfredaktora zavítali dva úplne nové iPhony 6. Jeden menší, označovaný ako iPhone 6, druhý väčší s prívlastkom Plus. Ak sa nemýlime, sme len druhou redakciou na Slovensku, ktorá sa k najnovším smartfónom z dielní Apple dostala. Spísali sme pre Vás pár prvých dojmov z používania, kompletnú recenziu očakávajte čoskoro.

Naše prvé stretnutie s novinkami bolo mierne rozporuplné. Oblé hrany, iné rozmery, trčiaca šošovka... iPhone 6 je iný a aj mnohoroční užívatelia predošlých verzií si budú musieť zvykať, zmien je totiž mnoho.


Dizajn nemusí vyhovovať každému

Nový iPhone 6 musel reflektovať požiadavky trhu, ktoré sú aktuálne iné než by si pán Jobs prial. Telefóny už mnoho používateľov nechce ovládať len jednou rukou a veľký displej je aktuálne nevyhnutnosťou. Aj preto teraz, po prvýkrát v histórii, Apple predstavil hneď dve rozmermi odlišné verzie iPhonu. Menšia má uhlopriečku 4,7 palca, väčšia s prívlastkom Plus až 5,5 palca.

iPhone tak podstatne narástol. Zatiaľ čo verzia 5 (resp. 5S) mala na výšku len niečo cez 12 centimetrov, iPhone je vysoký až 138 milimetrov. Výrazný nárast zaznamenala aj šírka prístroja, tá narástla z 58 na 67 milimetrov. Na druhú stranu, iPhone 6 je doteraz najtenším iPhonom, má len 6,9 milimetra.

Ak by sme s verziou iP5 porovnali iPhone 6 Plus, rozdiely budú ešte markantnejšie. Verzia Plus sa svojimi rozmermi nápadne približuje tabletom, meria 158 x 77 milimetrov, pričom hrúbka ostala zachovaná na úrovni 7,1 milimetra.

Okrem samotnej veľkosti je azda najmarkantnejšou ergonomickou zmenou iná poloha tlačidla odomykania obrazovky. To sa presunulo z hornej hrany na pravú tak, ako sme zvyknutí z phabletov s operačným systémom Android.

Teraz každý, kto chytí novinku do ruky, najskôr hľadá odomykacie tlačidlo hore a keď tam nie je, pýta sa, kam zmizlo. Sami si na jeho polohu ani po troch dňoch používania nevieme zvyknúť. Treba však poznamenať, že zmena polohy tlačidla je rozumná cesta, ako užívateľovi zjednodušiť život.

Totiž, ak iPhone 6 vytiahnete z vrecka, len ťažko Vaše prsty dosiahnu na hornú hranu bez prekladania telefónu v ruke. Bočná strana je však dostupná ihneď, iPhone tak možno odomykať ukazovákom či prstenníkom pravej ruky okamžite.

Oblý dizajn bočných hrán je v podaní Applu návrat ku koreňom z čias iPhone 3. S podobným dizajnom však dnes už vídať mnoho zariadení, krásnym príkladom je napríklad rad HTC Desire. Z hľadiska ergonómie ide o rozumný počin, avšak má svoje negatíva.

Tým najvýraznejším je zlá uchopiteľnosť, resp. náročné držanie zariadenia. „Vďaka“ tomu sa telefón v neskúsených rukách šmýka, ako sa mu zachce. Snáď tento problém vyriešia kryty z plastu či tie s protišmykovou úpravou.

Na druhú stranu, tenučké okraje vyzerajú naozaj dobre. Dva až tri milimetre široký tmavý okraj pri používaní telefónu jednou rukou krásne po stranách lemuje „pracovnú plochu“ a vďaka vysokému lesku vyzerá naozaj dobre.

Prvé recenzie novinky, pochádzajúce spoza Veľkej mláky, naznačovali, že hardvérové tlačidlo "Mute", uložené na ľavej hrane iPhone 6, stratilo na kvalite. Vraj má v každej polohe miernu vôľu. Nedá sa nesúhlasiť, aj na našom testovacom kuse badať podobnú vlastnosť. Tuhosť prechodu tlačidla z polohy do polohy ostala zachovaná.

Komentáre (11)
Raddi
Opravte si hrubku ip6 ma 6,9 nie 7,1 ako uvadzate. A tiez v 2.kap pisete: O hodiny a nainstalvanu... Asi ste mysleli o 2 hod. Inak fajn
Broslowski
Ďakujeme opravené
SurrendeR
viem ze to nieje full recenzia, ale preco preboha davate fotky do "predrecenzie" v ISO 3200? tie fotky su neskutocne zasumene.
Broslowski
Fotky sú v rámci možností.
mixal223
ten pcexpress predava iphony po 1200 za kus :)) kazdopadne toto kupi len blbec.
stevo robota
a budete robit aj test ohybnosti?
Ethos
Iphone flex :-)
vipah
šmejd vyrobený za pár kačiek predaný s 1000% rabatom.Aj APPLE všetko robí v číne šetrí sa na materiáloch kvalita produktov začína byť zúfalá,cieľom je maximálny zisk.
bublifuk
Predať tolko kusov takto drahého mobilu bez toho aby som si precital niaku recenziu, alebo si mobil naživo pozrel to je sila. To je fakt istado ioviec
Toman
Broslo? a jak sa to obiba?
majo626
Ja som so značkou Apple veľmi spokojný cenovo sú drahšie, ale kvalita je zase citeľná, ja si vždy techniku objednávam cez hej.sk a využijem tento zľavový kupón: http://www.kuponyzdarma.sk/hej-sk/ takže aspoň ušetrím príjemné množstvo peňazí. :)
Pridať nový komentár
TOPlist