Ako zálohovať bezpečne online a bez nákladov

V spolupráci s portálom www.domeny.sk pripravujeme seriál Ako na web. V tejto časti seriálu si predstavíme bezpečný nástroj na zálohovanie súborov a dát, ktorý môže využiť ktokoľvek bez finančných nákladov. Nástroj, o ktorom bude reč sa volá Mamut online backup.

Mamut online backup je nástroj prostredníctvom ktorého môžete bezpečne zálohovať, synchronizovať, zdieľať alebo posielať svoje dáta online. Je určený predovšetkým menším firmám a súkromným osobám. Jeho použitie je jednoduché a bezpečné. Služba je šifrovaná a aktualizuje sa priebežne počas pripojenia užívateľa do internetovej siete. Funguje automaticky v pozadí počítača a vytvára kópie vašich súborov v momente keď sú pozmenené alebo aktualizované. Užívateľ si môže sám zadefinovať, u ktorého typu súborov má nástroj zálohu vynechávať. Dáta sú šifrované na počítači a prenášané bezpečne na server, kde ostávajú v šifrovanej podobe. Šifrovanie prebieha pomocou šifrovacieho kľúča, ku ktorému máte prístup len vy.

Jednoduché použitie

Mamut online backup si stiahnete do svojho počítača, zvolíte súbory a zložky, ktoré chcete zálohovať alebo synchronizovať s inými počítačmi, napriklad stolný domáci počítač a notebook. Prístup k dátam je kontrolovaný prostredníctvom vašej e-mailovej schránky a hesla ktoré si zvolíte spolu s osobným šifrovacím kľúčom sami. Výsledkom je bezpečná záloha najdôležitejších dát.

Koľko dát môžem zálohovať?

K dispozícii máte 1 GB priestoru zadarmo na zálohovanie. Ďalší 1 GB priestoru na serveri môžete zadarmo využiť pre zdieľanie dát. Služba je celá zadarmo a neobsahuje žiadne skryté poplatky alebo nutné záväzky užívateľa využívať platené služby.

Bezpečnosť dát

Mamut online backup používa asymetrické šifrovanie aby ochránil vaše dáta pred prístupom zvonku. Svoj osobný kľúč k prístupu si musíte uložiť na bezpečnom mieste. Kľúč sa neukladá na server poskytovateľa. Bez tohto kľúča vaše dáta nebudú prístupné. Šifrovanie dát na vašom počítačí prebieha za pomoci 2048 bitového RSA kľúča, ktorý je prenášaný pomocou SSL protokolu (128-bitové SSL šifrovanie) na server, kde dáta ostávajú šifrované. Dáta môžu byť odšifrované len použitím osobného šifrovacieho kľúča. Cudzí prístup k takto bezpečne uloženým dátam je preto vylúčený. K vašim dátam nemá prístup ani administrátor servera poskytovateľa služby. Pre maximálnu bezpečnosť sa odporúča uložiť si osobný kľúč na inom mieste na počítači ako ukladáte svoje dáta. Ako osobný šifrovací kód sa namiesto hesla odporúča použitie prístupovej frázy. Prístupová fráza je súbor slov alebo znakov, ktorý sa využíva na kontrolu prístupu k programu alebo sieti. Pre vytvorenie frázy je dobré použiť minimálne 20-30 znakov. Prax dokazuje, že využitie prístupovej frázy je pre používateľa z hľadiska bezpečnosti lepšie ako použitie hesla.

Požiadavky na systém

Podmienkou využitia služby Mamut online backup je operačný systém Microsoft Windows na počítači. Odporúča sa použitie systému Windows XP Vista a 7. Je možné, že si navyše budete musieť stiahnuť aj Microsoft .NET Framework. Ak používate prehliadač Internet Explorer, použijte minimálne verziu 5.01. Potrebovať budete aj 2 MG priestoru na disku vášho počítača pre aktívnu inštaláciu súborov programu.

U zálohovania služba nekončí

Užívateľovi ponúka Mamut online backup okrem zálohovania aj iné možnosti práce so súbormi a dátami. Pozrime sa na tieto funkcie bližšie.

  • odosielanie – bezpečný elektronický prevod súborov a zložiek. Môžete s inými osobami prijímať a odosielať dáta.
  • prúd dát (stream) - nepretržité vysielanie vašich dát. Môžete ostatným nepretržite poskytovať aktualizované verzie svojich súborov.
  • synchronizácia – zaistí bezpečnú synchronizáciu dát medzi vašimi počítačmi
  • zdieľanie – bezpečné a efektívne zdieľanie dát s ostatnými počítačmi. Môžete spoločne s ďalšími osobami čítať, upravovať, mazať a pridávať informácie v zdieľaných súboroch a zložkách
  • Outlook – prostredníctvom Mamut online backup môžete zálohovať aj dátové súbory e-mailového klienta


Inštalácia Mamut online backup

Stiahnite si nástroj Mamut online backup do svojho počítača a využívajte ho zadarmo
1. Stiahnite si Mamut Online Backup 
2. Voľbou Spustiť spustíte inštaláciu.
3. Zvoľte Jazyk – pre slovenského užívateľa bude najprijateľnejšia pravdepodobne čeština
4. Prečítajte si Licenčné podmienky a zvoľte - súhlasím s licenčnými podmienkami.
5. Program je nainštalovaný.

Registrácia nového účtu

Ak je to vaša prvá inštalácia a použitie služby, zvoľte Nový účet.

Ak zvolíte-li Nový účet, objaví sa sprievodca:

1. Zadajte Názov počítača a kliknite na Ďalšie.
2. Nastavte e-mailovú adresu a heslo. E-mailová adresa, ktorú tu zadáte, bude predstavovať váš užívateľský účet pre prácu s Mamut Online Backup.
3. Svoj účet aktivujete zadaním štvormiestneho aktivačného kódu, ktorý vám bol zaslaný na e-mailovú adresu, ktorú ste zadali.
4. Nastavte Mamut Kľúč, napr. „PRiklad110“, a kliknite na Ďalšie.
5. Nezabudnite si svoj Mamut Kľúč uložiť na bezpečné miesto zaškrtnutím zodpovedajúceho políčka.
6. Kliknite na Dokončiť.

Na záver si môžete stiahnuť aj PDF dokument užívateľský manuál

Návod vám umožní naplno využiť potenciál produktu Mamut Online Backup.

Veríme, že vám Mamut online backup poslúži a uľahčí vám prácu.Pridať nový komentár
TOPlist