Ako na grafické karty od NVIDIE ?

Postup pretaktovania je u grafických kariet od Nvidie podobný ako u 3DFX len s tým rozdielom, že pri overclockingu - pretaktovaní cez príslušný program si môžete nastaviť frekvenciu GPU zvlášť od frekvencie pamätí. Pozrime sa ná teda na postup ...

Ako na karty od NVIDIE ?

Nvidia má v ponuke tieto chipy : TNT,TNT2 M64,TNT2 ,TNT2 Ultra , Geforce 256 SDR a DDR , Geforce 2 MX, GTS , PRO a ULTRA a samozrejme Geforce 3.

Čo sa týka techsupportu a ovládačov (Detonátory) má ich Nvidia na vysokej úrovni.

A ako pretaktovať jednu z kariet od NVIDIE? Najlepšie Vám to vysvetlím na tom , čo mám už preskúšané. Poriešil som si MSI Starforce 817 , čo je vlastne Geforce 2 MX s 32 MB Samsung Sdram . Po nainštalovaní , namontovaní výkonného vetráku na pasívny heatsink (Global Win 6800 rpm !!) , som si stiahol programy Riva Tuner a NVMAX. Tieto (hlavne NVMAX) Vám umožňuje nastaviť všetko možné - pretaktovanie , nastavenia obrazu , vyladenie karty .....

Obrázok je z programu NVMAX . Na obrázku je lišta z menu System , kde si môžete nastaviť Coolbits ( v štandardnom paneli vlastností karty sa Vám zobrazí možnosť pretaktovať kartu.) , rôzne problémy s kompatibilitou. Dobré je , že si môžete nastaviť mod AGP (2x,4x) pričom s podporou Fastwrites alebo Sidebandingu. Programu nechýba ani možnosť nastavení pre oba API (DirectX a OpenGL) pričom jednotlivé Vaše nastavenia si môžete uložiť na viac prednastavení. Veľmi dobrý program.

Riva Tuner je podobný program ako NVMAX. Osobne ho používam na pretaktovanie karty.

Štandardne je Geforce 2 MX nastavená na 175 Mhz jadro (Core) a 166 Mhz pamäte (Mem). Na ako vysoko sa dostanete záleží hlavne od použitých pamäťových modulov. Nie je problém nataktovať jadro , ktoré väčšinou u všetkých výrobcov kariet Geforce 2 MX zvládne aj 220 Mhz . Pretaktovanie jadra však neprinesie veľké zvýšenie výkonu. Tu je potrebné hlavne nataktovať pamäte, aby sa zvýšila jej priepustnosť , ktorá je nesmierne dôležitá pri vysokých rozlíšeniach a 32 bit farbách.

Vrátim sa k mojej karte. Použil som program Riva Tuner a nastavil hodnoty na 195 Mhz Core a 185 Mhz Mem. Vyskúšal som benchmark 3DMArk 2000, hry NHL2001 , Quake III - všetko bez jedinej chybičky , či spadnutia. Po nastavení na 205 Mhz Core a 190 Mhz Mem bolo opäť všetko bez problémov a ja som vedel , že pamäte Samsung použité ne tejto karte sú overclockingu naklonené :-)).

Nasledovalo 215 Mhz Core a 195 Mhz Mem. Výsledok bol OK a tak som nechal 215 Mhz Core a pamäťe nastavil až na 200 Mhz. Všetko v poriadku ale v hre IGI Project sa už začali objavovať bodky v textúrach. Každá hra však má iné nároky a tak som napokon prišiel na to , že stabilná frekvencia pamätí je 196 Mhz.

No tých 200+ Mhz na Mem. mi nedalo spať a keďže sa pamäte dosť zahrievali , rozhodol som sa ich aspoň pasívne schladiť. Kúpil som obyčajný , nízky heatsink na grafické karty , ktorý ma na spodnej strane pásku , ktorú odlepíte a pod ňou je (teda na spodnej strane heatsinku) lepiaca zmes. Ten som rozrezal lupienkovou pílkou na 4 časti tak , aby rozmermi kopíroval pamäte Samsung. Všetky 4 sa potom prilepili na pamäte a poďme na to.

Heatsinky na pamäte

Nastavil som rovno 210 Mhz Core a 203 Mhz Mem. Výsledok? Pomohlo to .....všetko ide stabilne a malé chladiče na pamätiach sa zahrievajú :-))

Dá sa povedať , že som narazil na veľmi dobrý kus karty. Treba dávať pozor hlavne na to, aká značka pamätí je použitá. Kamoš JP kúpil takisto MSI Starforce 817 , tie však už mali pamäte Winbond a s nimi sa nedostal vyššie ako 180 Mhz , čo je bieda.

Vyššie modely kariet Gefoce2 GTS,Pro , Ultra sa taktujú podobne , len frekvencie pamätí sú pri nich vyššie, pretože pamäte sú DDR. Teda pri 220 Mhz normálne to je 440 Mhz DDR. Aj pri nich záleží na type a samotnom časovaní pamätí (4 ns , 5 ns .....)

Komentáre (1)
atomi
<b>:-)</b>
Pridať nový komentár
TOPlist