ADATA SP610 & SP910 vs Crucial MX100 vs Plextor M6S - predstavenie testovaných SSD

Ponuku cenovo dostupných SSD aktualizoval každý z výrobcov po svojom - či už použitím novšej verzie radiča Marvell resp. radiča od Silicon Motion, alebo najnovších NAND Flash Micron resp. Toshiba popr. aktualizáciou oboch kľúčových komponentov. Nemenej dôležitým prvkom každého SSD je však firmvér, ktorého vývoj jeden z výrobcov nezvládol na plnej čiare.


ADATA SP610 & SP910 vs Crucial MX100 vs Plextor M6S - Úvod

Podľa pôvodných plánov mali v tomto období zaplaviť trh SSD vybavené radičom SandForce tretej generácie, no namiesto toho sme boli svedkami už tretej zmeny vlastníka tohto výrobcu. Aktuálny vlastník - spoločnosť Seagate Technology plc, ktorá od Avago Technologies Limited kúpila za $450 miliónov divízie LSI Accelerated Solutions Division (“ASD”) a Flash Components Division (“FCD”), ktorej súčasťou je práve SandForce, sa však sústreďuje na PCIe Flash riešenia, pokým o budúcnosti SATA SSD ako aj licencovaní radičov teraz už konkurenčným spoločnostiam ešte stále nebolo rozhodnuté. Napriek tomu, že zvesti o B0 revízii čipu ste si mohli prečítať aj na našich stránkach, tak reálna dostupnosť nových SSD stále nie je jasná. Na vzniknutú situáciu zareagovala spoločnosť ADATA Technology, ktorá je spolu s výrobcami ako Corsair Components a Kingston Technology Corporation členmi programu SandForce Driven, najprv uvedením rebrandovaného SSD Crucial M550 ako Premier Pro SP920, aby o cca mesiac a pol na to uviedla SSD Premier SP610 s radičom od SMI a vzápätí uviedla vlastný SSD vybavený starším radičom Marvell 88SS9187, model Premier Pro SP910.


klikni na obrázok pre zväčšenie

Aktuálna ponuka klientských 2,5" SATA 6Gb/s SSD ADATA je rozdelená do troch skupín. Najvyššia rada XPG (Xtreme Performance Gear) určená pre náročných používateľov je postavená na radiči SandForce SF-2281 a IMFT MLC NAND Flash vyrobených ešte 25nm technológiou, takže sa jedná o prudko neaktuálny produkt. SSD z nižšej výkonnostnej ale aj cenovej kategórie Premiere Pro doteraz postavenej taktiež na radiči SandForce aktuálne tvoria SSD SP920 a recenzovaný SP910. Najmenej náročných popr. majetných používateľov majú osloviť SSD z produktovej rady Premier, kde ADATA v prípade SP610 nahradila nepodarený radič od JMicron aktuálnym nováčikom na poli SSD radičov, riešením od SMI.


Diversified SSDs controllers for your preference

V rozmanitej ponuke SSD ADATA chýba už iba SSD vybavený radičom PHISON. ADATA však po radiči od tohto výrobcu našťastie nesiahla a dala šancu riešeniu od SMI. Rovnako ako v prípade SSD vybavených radičom JMicron popr. SandForce sa však v prípade SP610 bude pravdepodobne jednať o referenčný návrh dodaný rovno aj s firmvérom priamo od výrobcu radiča. Prvým skutočne vlastným SSD ADATA je tak iba model SP910, pre ktorého radič si ADATA musela vyvinúť vlastný firmvér. To že to nedopadlo najlepšie asi už tušíte.


The choice between speed and capacity is over. Choose both.

V prípade novinky od spoločnosti Micron, modelu Crucial MX100, je situácia úplne odlišná. Použitie radiča Marvell a k nemu vlastného firmvéru, s ktorého vývojom má Micron už dlhoročné skúsenosti, sa dalo očakávať. V závere roka 2012 síce Crucial uviedla SSD v4 (recenzia pc.sk), ktoré disponovali najlepším pomerom ceny za GB, no výrazne nižším výkonom ako ponúkali vtedajšie konkurenčné modely. Tento ťah však značke Crucial dosť pošramotil inak veľmi dobré renomé, takže niet divu, že v prípade MX100 siahla miesto lacnejšieho radiča po najmenších a najpokrokovejších 128Gb MLC NAND Flash Micron vyrobených 16nm technológiou.

Až na použité MLC NAND Flash je MX100, ktorý je poziciovaný medzi SSD M500 a SSD M550, postavený na "platforme" M550 s rovnakou technologickou a firmvérovou výbavou. MX100 je teda tiež SED (Self Encrypting Drive) SSD podporujúci hardvérové šifrovanie dát, SATA AHCI funkciu Device sleep (DEVSLP), TCG/Opal 2.0, Microsoft eDrive a fičúre ako RAIN (Redundant Array of Independent NAND), Asynchronous Power-Loss Protection a Adaptive Thermal Throttling. MX100 sa vďaka tomu radí medzi technologicky najvyspelejšie SSD na trhu.


Micron 16nm, 128Gb MLC NAND Flash memory device

O to väčšie prekvapenie nastalo po zverejnení oficiálnych cien SSD MX100, ktoré sú najnižšie spomedzi všetkých aktuálnych cenovo dostupných SSD a to k MX100 navyše Crucial pribaľuje licenciu na klonovací softvér Acronis True Image HD 2014. U predchádzajúcich modelov M550 ako aj M500 (ktoré boli uvedené aj pre OEM segment pod značkou Micron) bola totižto uvádzacia cena pomerne vysoká a až po istej dobe klesla na resp. pod úroveň konkurenčných SSD. Neuvedenie MX100 pre OEM segment a súčasne veľmi priaznivá nadobúdacia cena preto pravdepodobne bude súvisieť s nižšou životnosťou použitých 16nm 128Gb MLC NAND Flash. O životnosti týchto čipov sa totižto Micron ani Crucial nikde nezmieňuje, čo je minimálne podozrivé.

Rovnako ako v prípade SSD značky Crucial sa aj konfigurácie novej šiestej série SSD Plextor dala predpokladať. Použitie 19nm MLC NAND Flash Toshiba druhej generácie v kombinácii s radičom Marvell, pre ktorý vyvinula Lite-On IT Corporation vlastný firmvér disponujúci technológiou True Speed, preto nie je žiadnym prekvapením. Tým je možno iba použitie štvorkanálového radiča Marvell 88SS9188 na rozdiel od osemkanálového v 88SS9189 v SSD Crucial MX100, no nakoľko sú v Plextor M6S použité vysoko výkonné 64Gb čipy, počet čipov na kanál je rovnaký ako u MX100. Použitie štvorkanálového radiča sa však podpísalo na mierne nižšej rýchlosti sekvenčného zápisu (420 MB/s) voči SSD Crucial M550 (500 MB/s), no spomedzi dnešnej štvorice sa s prehľadom jedná o najvýkonnejší disk.

Aktualizáciu kľúčových komponentov generačne stúpol sekvenčný výkon síce iba minimálne, no náhodný výkon by mal byť vyšší o 15 až takmer 25% voči SSD M5S pri výrazne nižšej spotrebe. Rovnako ako doposiaľ si Plextor zakladá na vysokej spoľahlivosti svojich SSD vďaka dôkladnému testovaniu na zariadeniach FLEXSTAR, čoho dôsledkom je zvyčajne vyššia cena voči konkurencii.

Komentáre (17)
MQ
Opat pekny a vycerpavajuci test, dakujem. Chcem sa spytat, ako je to momentalne s SLC SSD, su este v beznej ponuke, testovali ste ich (budete)? Pytam sa, lebo mam v plane si po rokoch konecne postavit PC a pouzitie SSD s technologiou SLC je jednou z mojich podmienok.
BurnerTom
SLC SSD samozrejme su stale v ponuke - napr. taky 200GB model SanDisk Lightning Write-Intensive SAS SSD stoji cca 2400€, takze testovat ho urcite nebudeme ;-)
MQ
Moje nervy, to su co za ceny?! Mam vyhliadnuty Hitachi HGST Ultrastar 200GB SLC SAS SSD (cca 450E), alebo Toshiba MK4001GRZB 400GB SFF SLC SAS SSD (cca 530E).
BurnerTom
Len tak pre zaujimavost / pobavenie nasich citatelov - kde chete tieto archivne modely (za taku cenu) zohnat?
MQ
Na ebay (nove), ved kde inde. ;-) Archivne, nearchivne... Kde zozeniem SLC SSD v podobnych kapacitach, za podobnu cenu, ale "nearchivne" ? Aky je vykonnostny rozdiel medzi "archivnymi" a "nearchivnymi" ? Ak su to len radovo %, nevzrusujem sa nad tym.
Ethos
najhorsie mas vyhliadnute ...
MQ
Mohli by ste sa prosim vyjadrit k tomuto clanku? http://www.itnews.sk/spravy/produkty/2014-07-30/c164396-nelutostna-pravda-o-spotrebe-a-zahrievani-diskov-ssd Najskor som tomu nechcel verit, ale nechcem sa hadat. Pripadne k tomu urobit porovnavaci test a ukazat realitu. Dakujem.
BurnerTom
Clanok na itnews je samozrejme blud, nakolko jeho autor vobec nepochopil co sa v danej studii testovalo. Doporucujem preto nastudovat si samotnu studiu a udaje v nej porovnat s uvedenym bulvarnym clankom. https://www.usenix.org/system/files/conference/hotstorage14/hotstorage14-paper-zhang.pdf
Broslowski
...
MQ
Vdaka za odpoved.e Hned sa mi to nezdalo, ale nemam s cim porovnat (a teraz ani cas hladat studie, dik aj za linky). Zhovadena studia...ved co ine cakat od portalu, pod vedenim deduska vecernicka (Macka)?
Hrochy
ITnews je v sucasnosti podla mna amojho okolia medzi "odbornou verejnostou", ako to oni radi oznacuju, dost opovrhovany casopis. Orientuju sa na obycajnych ludi so zaujmami okolo IT. Kedysi mali casoposich programovacie okienka, ale dnes, ked ma kazdy internet to uz asi nebude spravny pristup, a teda su tam, kde su :-). Recenzie maju tiez vekmi amaterske a nehodnotia vela dolezitych kriterii, su az pokrytecke.
Michal Kiradžiev
Venujme sa téme priatelia. ;-)
mino_85
Je to klasická nafúknutá novinárska bublina čo má vyvolať davovú psychózu. Tu sa dá tá štúdia stiahnuť, resp. stačí pozrieť to video https://www.usenix.org/conference/hotstorage14/workshop-program/presentation/zhang Tie negatíva sa týkajú výkonných SSD do PCIe, nie klasických 2,5" SATA. //edit: BurnerTom rýchlejší. :)
Bird
nemohli by ste ešte urobiť podrobný test ako tu http://pc.zoznam.sk/adata-premier-pro-sp920-256gb-vs-crucial-m550-256gb ?
BurnerTom
Tak urciteee - ved nie nadarmo ma tento clanok podtitulku "predstavenie testovaných SSD" ;-)
Bird
Jaj :D nejak som si to nedal do spravneho kontextu :D
Ethos
M6S BEST
Pridať nový komentár
TOPlist