3x nové AMD procesory v teste

Uplynulý týždeň spoločnosť AMD aktualizovala svoju ponuku procesorov niekoľkými novými kúskami. V teste sa pozrieme na dva rýchlostné rekordy – trojjadrový Athlon na 3,2GHz a štvorjadrový Phenom na 3,5GHz, a tiež na tretí čip so šiestimi jadrami – model X6 1075T.


Úvod

Po tom, čo sme boli svedkami prvých testov procesorov Sandy Bridge, a AMD trocha poodhalila architektúru Bulldozer, môže sa nám zdať súčasná situácia na trhu celkom nudná. Nové čipy sú ešte niekoľko mesiacov pred oficiálnym predstavením a začiatkom predaja, a teda ten, kto čakať nechce alebo nemôže, musí siahnuť po dnešnej ponuke výrobcov. Na strane Intel-u tu máme v nižšej cenovej kategórii dlho umierajúci socket LGA775 s obstarožnou FSB zbernicou a Core 2 čipmi, vyššiu kategóriu zaberajú dvojjadrové Clarkdale procesory a Lynnfield Core i5 700 / i7 800 pre socket LGA1156. Intel má na svojej strane výhodu vyššieho výkonu IPC (Instructions per clock) a nižšej spotreby, konkurencia v podobe AMD tomu kontruje hlavne vyšším počtom jadier a agresívnejším pomerom cena/výkon. Stále sa však jedná o už dlho známe procesory na báze Nehalem (Intel) a K8 – s vylepšeniami na „K10“ (AMD). A tie tu máme už nejaký ten piatok.

Obaja výrobcovia sa snažia trocha oživiť svoje portfóliá jednak novými modelmi, ale aj znižovaním cien. Intel napríklad nedávno uviedol do predaja Core i5 760 na 2,8GHz, ktorý má rovnakú cenu ako jeho pomalší braček i5 750. Tým sa dvihla výkonová latka v okolí ceny 190€.
AMD takisto nezaháľa a využíva už takmer do dokonalosti vyladenú 45nm SOI (Silicon On Insulator) technológiu výroby u Globalfoundries. Tento týždeň sa dočkali aktualizácie takmer všetky modelové série – od dvojjadrových Athlonov až po Phenom II X6 so šesticou jadier. Až na 3,0GHz Phenom II X6 1075T sú všetky novinky najrýchlejšími modelmi z doterajšej ponuky. AMD si môže dovoliť zvyšovať frekvencie aj bez zvyšovania hodnoty TDP práve vďaka dobre odladenej výrobe.

Spolu s týmito novinkami má AMD veľmi dobre pokrytú oblasť od cca 30€ až po 260€, v akejkoľvek hladine si je čo vybrať. Nový X6 1075T vyplnil medzeru vzniknutú po predstavení X6 1090T a X6 1055T, stojí asi o 20€ menej ako Black Edition model a približne o 45€ viac ako najpomalšie šesťjadro. V cenníkoch ho môžete už nájsť, no často sa objavuje chyba – nejedná sa totiž o Black Edition s odomknutým násobičom, ako sme si mysleli pôvodne aj my, ale o bežný procesor. Potvrdilo sa to až pri reálnom teste. Tým pádom sa tak nestáva veľmi výhodným čipom, keďže len o 200MHz pomalší X6 1055T je podstatne lacnejší, prípadne za malý príplatok dostanete už Black Edition verziu v podobe X6 1090T.
V tejto cene (oficiálne 245USD pre veľkoodberateľov) nemá Intel žiadnu priamu konkurenciu, najbližšie je Core i5 760 (205USD) a potom až Core i7 860 (284USD).

Druhým novým procesorom je Phenom II X4 970 s rekordným taktom 3,5GHz. Svojou cenou 185USD sa zaraďuje ako konkurencia pre dvojjadrové Core i5 650 / 660 a štvorjadrový Core i5 750. Zatiaľ čo Clarkdale čipy s dvojicou jadier táto novinka od AMD celkom určite porazí vo viacvláknových aplikáciách, môže o niečo zaostávať v tých, ktoré využijú menej jadier. Zaujímavé však bude porovnanie s o niečo málo drahším Core i5 750.

Za oficiálnych 105USD je nový high-end dvojjadrový Phenom II X2 560 na 3,3GHz priamou konkurenciou pre Core i3 530. Ten má síce nižšiu spotrebu, no AMD ponúka odomknutý násobič a je tu aj určitá pravdepodobnosť, že sa podarí odomknúť dvojicu jadier ktoré sú vypnuté. Ak sa vám to pošťastí, máte extrémne lacný štvorjadrový Black Edition procesor. Nie je to však zaručené, ako vždy záleží od šťastia, aký kus dostanete do rúk.

Ďalšie tri procesory sú Athlon-y bez L3 cache. Vďaka tomu, že v jadre je menej tranzistorov, je výroba lacnejšia a k tomu pasuje aj adekvátne nižšia predajná cena. Napríklad Athlon II X4 645 na 3,1GHz konkuruje dvojjadrovému Core i3 540. V aplikáciách, ktoré nevyužijú všetky dostupné jadrá bude Core i3 výkonnejší, vo všetkom ostatnom však má navrch AMD.
Trojjadrový Athlon II X3 450 na 3,2GHz by sa dal nazvať „zabijakom“ Pentium procesorov. Tie majú dve jadrá bez HyperThreadingu a takto rýchly Athlon by si mal vo väčšine aplikácií s nimi poradiť. A navyše je tu opäť možnosť odomknúť na kompatibilnej základnej doske štvrté jadro.

Posledná novinka – Athlon II X2 265, je len malým výkonovým prilepšením pre dnes absolútne minimum čo sa týka procesorového výkonu. V podstate je len ďalším zatraktívnením ponuky AMD pred Intelovskými Core 2 Duo do socketu LGA775. Za malý príplatok je tu však už trojjadro, preto sa oplatí uvažovať aj trocha priplatiť.

Komentáre (24)
flanker
Jako vždy pěkné počtení, nevím čím to je, ale z českých webů se mi recenze procesorů nyní čtou nejlépe zde. Takže chválím za odvedenou práci :-). Měl bych jen jednu rposbu, pokoušel jsem se stahovat obsah složky pro testy komprese, bohužel mi nejdou stáhnout fotografie :-(. Můžeš mě prosím kontaktovat případně na fóru a zašleš mi je po ICQ? Díky :-)
Gudas
Vďaka ;-) Máš správu na fóre s odkazom. Opravím to neskôr.
Michal Kiradžiev
mozno to bude tym, ze toto nie je cesky web :-D
Mučo Mačo
gud test man..mna len taka laicka otazka napadla..podporuju/vytazuju testy 6 jadro na 100% ?
Gudas
Ako ktoré - napr. kompresia DivX vyťažuje všetky jadrá, ale nie na 100%. Dirt 2 používa config súbor pre QuadCore, atď... teda situácia nie je ideálna vždy.
jk2
Pekná práca a dobre sa čítala. Mal by som taký návrh - otestovať úsporné "e" verzie Athlon II X2 a Athlon II X3, X4 prípadne Phenom II oproti ich rovnako, ale veľmi podobne taktovaným variantám bez "e". Vyslovene by ma napríklad zaujímal Athlon II X3 420e (2600 MHz). Rovnako by som sa prihovoril za použitie testov Cinebench 10 a Fritz 9 Chess Benchmarks.
Gudas
Ad úsporné verzie - z doterajších skúseností môžem povedať, že rovnaké napätia sa dajú nastaviť aj na bežných modeloch, teda ak sa človek nebojí skúšať podvoltovanie, sú "e" verzie jemu zbytočné. Cinebench R10 som vynechal už dávnejšie kvôli novej verzii R11.5, Fritz Chess zaraďovať už bohužiaľ nebudem, lebo testované procesory sú vrátené.
bledos
No nic, jak pozeram tak pozeram, stale to vidim na to stvorjadro i5 ako na najlepsiu volbu...Cakame na buldozery s cim pridu - nech trochu narusia stojate vody vysokych cien Intel procesorov :)
blackred98
Otazka: Bola zapnuta funkcia turbo pri ci5 750? Asi ano. To by vysvetlovalo take vysoke hodnoty v grafoch.
Gudas
Samozrejme. Všetky funkcie procesorov boli zapnuté. Nie je dôvod nejaké vypínať.
blackred98
Tak potom nie je korektne vypisovat, ze pri tesoch malo ci5 750 frekvenciu "@2,66 hgz" -ako to uvadzate pri kazdom grafe, ked takuto frekvenciu v momente testovania nemalo.
Gudas
Je to špecifikácia výrobcu a tú budem dodržovať. Rovnako by totiž nebolo korektné písať danú frekvenciu pri šesťjadrových AMD procesoroch, ktoré sa takisto automaticky pretaktujú v prípade vyťaženia 3 a menej jadier. Navrhnite dokonalé riešenie a zapracuje sa ;-)
snajprik
Tak specifikacie intelu napriklad: - Core i3 530 (Clarkdale, 2 jadrá / 4 vlákna; 2,93GHz; 73W) - Core i5 750 (Lynnfield, 4 jadrá / 4 vlákna; 2,66GHz; 3,2GHz Turbo Core 95W) - Core i7 870 (Lynnfield, 4 jadrá / 8 vlákien; 2,93GHz;3,6GHz Turbo Core 95W Pre uplnost aj AMD AMD: - Phenom II X6 1055T (Thuban, 6 jadier / 6 vlákien; 2,8GHz; 3,3GHz Turbo Core; 125W) - Phenom II X6 1075T (Thuban, 6 jadier / 6 vlákien; 3,0GHz; 3,5GHz Turbo Core; 125W) - Athon II X2 250 (Regor, 2 jadrá / 2 vlákna; 3,0GHz; 65W) - Athlon II X3 450 (Rana, 3 jadrá / 3 vlákna; 3,2GHz, 95W) - Athlon II X4 630 (Propus, 4 jadrá / 4 vlákna; 2,8GHz; 95W) - Phenom II X4 970 Black Edition (Deneb, 4 jadrá / 4 vlákna; 3,5GHz; 125W)
blackred98
Ak sa Vas niekto spyta- "pri akej frekvencii ste dosiahli s tymto procesom takyto vykon?" - co mu odpoviete? Nevravim Vam, aby ste merali inak, ale aby ste korektne zapisovali frekvencie do grafov - taky a taky vykon dosiahol ten a ten procesor pri takej a takej frekvencii... Jednoduhsia moznost- vypnut funkciu turbo u oboch znaciek.
Gudas
Áno, to by bolo ideálne, ale nemožné - pri AMD mám potom ako zapisovať - 3,0GHz/3,5GHz? Pri Intel 2,66GHz/2,8GHz/3,2GHz? Takto to nepôjde. Vypínať funkcie procesorov je takisto nevhodné, lebo by výsledky nereprezentovali skutočný výkon. Je to na dlhú debatu, a to ešte bude horšie, keď tu bude TurboBoost druhej generácie od Intel-u - to už bude takmer absolútne nedeterministické.
HEAD
Moc peknej test.AMD mi pripada, ze jde cestou intelu v dobe P4. Porad vydava rychlejsi a rychlejsi cpu a snazi se tak dohnat daleko lepsi architekturu i5/i7 cpu pomoci daleko vetsi frekvence. Tohle je cesta do pekel. AMD potrebuje buldozer jako sul.
snajprik
cece Intel Core i7 870 pri zatazi ide na 3,6GHz a tie nove CPU od intelu maju mať tutbo na 4GHz. Jediny rozdiel je ze autor tohto clanku zverejnil U AMD turbo frekvenciu a u Intelu nie.
Gudas
V grafoch sú frekvencie podľa špecifikácie.
Trovaricon
Nasadenie povodne zamyslanych server only cipov od AMD do desktop segmentu sposobi u ludi,ktori si prejdu taketo testy rozporuplne pocity. Ako sa vela krat spomina: softver pre domacich pouzivatelov nevie efektivne pracovat s viacerymi (8+) vlaknami a tym vyuzit potencial procesora do najvacsej miery. AMD Phenom x6 do desktopu (na hry) vs Intel ? Tu by u mna vyhrala "osobna preferencia", nie rozum. V pripade stavby co najlacnejsieho servera / pracovnej stanice s max vykonom vsak Phenomu 1055T mozu ine CPU len tazko konkurovat (ak si clovek vyberie vhodnu dosku (napr vacsina od Asus), tak moze smelo pouzit ECC pamate - co pokial viem, u desktop Intelov nehrozi)...
mano8
ja by som sa rad spytal k tym grafom spotreby... lebo cislo 205w v zatazi sa mi zda kus male, kedze len pre dane x6 bola navrhovana spotreba okolo 200w
Gudas
Naozaj netuším, kde bola "navrhovaná" spotreba 200W...
gGeorg
Zdravim, Recenze velmi pekna a nepostizena fanastismem k zadne strane. V posledni dobe mam problem najit podobne clanky na ceske scene. ---- Mel bych prosbu, slo by v pristim hodnoceni udelat tabulku procento_vykonu za korunu/Euro? SLovni hodnoceni je fajn ale cislo je prece jen lepsi. V pripade hodnoceni procesoru by bylo vhodne pridat i tabulku Cena = (Procesor+nejlevnejsi deska) / vykon. Drzte se.
Kashel
Myslím, že je správne testovanie so zapnutou funkciou Turbo boost. Ak to procesor podporuje, tak to má výrobca vyskúšané, že to cpu zvláda a tým pádom je to jeho max. výkon udávaný výrobcom. Tu nie je čo riešiť jednoducho.
snajprik
Ono to Turbo boost je inak super vynales intelu, aby zvysil vykon svojich CPU ale nemusel zvysovat cenu svojich CPU :) Platime za procesor 2,6-2,9GHz ale v skutocnosti tika daleko 3,2-3,6GHz Teraz CPU ma tri frekvencie uspornu za ktoru platime a na ktorej tika :) http://www.ddworld.cz/images/stories/procesory/Core%20i5-750/parametry-3.png
Pridať nový komentár
TOPlist