„Za Republiku hráčov!“- Asus G71V - recenzia

, Autor: ribi
Či už chtiac, či nechtiac, herné notebooky priťahujú na seba pozornosť zo všetkých kútov. Akoby aj nie, vysoký výkon sa každému zapáči. Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo dokáže z notebooku vyžmýkať Asus. Bude toho dosť? Uvidíme.

Úvod, konfigurácia

Notebooky Asus G71 boli prvými štvorjadrovými strojmi uvedenými na trh. Od ich predstavenia uplynul síce už bezmála rok, to však nič nemení na ich atraktivite. Až do začatia predajov herných zariadení postavených na novej platforme Calpella (Core i7) budú predstavovať výkonový vrchol ponuky Asusu. No ani po objavení sa Calpella platformy sa toho až tak veľa nezmení. Intel si je dobre vedomí svojej superiórnej pozície na trhu a mobilné Core i7 procesory adekvátne k tomu peňažne hodnotí. Istú dobu preto budú ešte výrobcovia preferovať generačne staršie Core 2. Na tému Core 2 vs. Core i7 v notebookoch toho ale ešte napíšem až-až (napr. v samostatnej recenzii Calpella notebooku), venujme sa teraz radšej dnešnej téme.

Ako som už spomenul, rodina G (Gamers alebo Gaming) reprezentuje v ponuke Asusu výkonový strop. Ich charakteristikou by mal byť výborný herný zážitok, okrem samotného výkonu procesora daný aj viac než solídnou grafickou kartou, zvukovým aparátom a vysokým rozlíšením displeja. Samozrejme, čo by to bolo za hráčsky notebook, keby predchádzajúce špecifikácie neboli podčiarknuté aj adekvátnym dizajnom? Našťastie, obávať sa niet čoho, Asus má bohaté skúsenosti a podľa môjho názoru dokáže osloviť každú cieľovú skupinu.

Séria G71 zahŕňa tri rôzne modely – V, G a Gx. Prirodzene, každý s množstvom konfigurácií, ktoré sa medzi jednotlivými modelmi prelínajú (procesory, veľkosť operačnej pamäte a diskového priestoru, displej). Čím sa modely od seba odlišujú predovšetkým, je použitá grafická karta. Z toho hľadiska je na tom najhoršie séria V disponujúca „len“ grafikou GeForce 9700M GT (recenzovaný kus). Séria G je osadená o niečo výkonnejšou GeForce 9800M GS, no a v „GéXku“ sa už stretneme s poriadnou mobilnou GeForce GTX260 s gigabajtom pamäte.

Konfigurácia

Doteraz sme sa na stránkach pc.sk stretávali predovšetkým s procesormi dvojjadrovými, pre tento raz ale spravíme zmenu. Nebudem sa dlho točiť okolo horúcej kaše, všetci to už viete, čítali ste perex. V notebooku je inštalovaný štvorjadrový procesor Intel Core 2 Quad Q9000, pracujúci na frekvencii 2 GHz. K dispozícii má 2x 3 MB L2 cache a systémovú zbernicu na efektívnych 1 066 MHz. I keď ide o najslabší dostupný mobilný quadcore od Intelu, ak ho správne použijete, výkonu bude viac než dosť. A prečo píšem v podmieňovacom spôsobe? Nuž, štyri výpočtové jadrá vedia byť skvelé v prípadoch, keď potrebujete vysoký paralelný výkon. Lenže ich pomerne nízke frekvencie znamenajú, že v neoptimálnom nasadení bude výkon nižší ako u množstva bežných a lacných dvojjadrových modelov. Čo sa hier týka, ešte stále platí, že drvivá väčšina funguje maximálne na dvoch vláknach (výnimky sú napr. GTA IV či Arma 2), preto sa skôr ako počet jadier hodí vyššia frekvencia.

Čipová súprava PM45 je štandardným prvkom mobilnej platformy Centrino 2 Montevina. Stretávame sa s ňou od začiatku a v najbližších mesiacoch nás iste neopustí.

Keď sa notebook hrdí označením herný, mala by tomuto termínu statočne sekundovať aj grafická karta. Túto podmienku G71V spĺňa, žiaľ iba do určitej miery. Čip GeForce 9700M GT je nesporne kvalitný, no výkonom nikoho neohúri. Najmä v kombinácii s WUXGA rozlíšením (1920x1200) ide o nešťastnú voľbu. Je to vlastne rýchlejšie bežiaca GeForce 9600M GT, ktorú výrobcovia radi osádzajú do lacnejších na hranie určených notebookov. Jej 32 shader procesorov ešte ako-tak stíha rozbehať v natívnom rozlíšení staršie tituly, avšak na najnovšie hry bude sotva stačiť. Ako voľba sa mi nepáči a osobne by som z ponuky Asusu tento „véčkový“ model radšej vyškrtol. Nebudem ale robiť predčasné uzávery, výsledky uvidíme v testoch. Frekvencie jadra, pamätí a shader procesorov vidíte na obrázku.

Ako to už býva zvykom, štyri gigabajty operačnej pamäte sú trošku nelogicky skombinované s 32-bitovým OS. Pamäťové moduly sú typu DDR3 a pracujú s frekvenciami 1 066 MHz. Certifikované sú ale na použitie až do frekvencií 1 333 MHz, poskytujú preto dostatok priestoru pre prípadné zvyšovanie výkonu (napr. cez software Direct Console).

Dva pevné disky Seagate Momentus 7200.3 by mohli byť predzvesťou mnohého, no netreba hneď povrch zemský opúšťať. Kto by od dvojičiek čakal zapojenie do RAID 0, nedočká sa. Disky bežia samostatne a každý z nich je navyše rozdelený na dve rovnako veľké partície. Seagate sa pri tomto rade zameral predovšetkým na výkon na watt, nebude preto možno atakovať top modely konkurencie (nechajme sa ešte prekvapiť v testoch). Po stránke akustiky a spotreby sú zvládnuté výborne.

DVD mechanikám pomaly ale isto začína sekundovať ich mladší príbuzný BlueRay. Istú dobu už nie je nič nezvyčajné sa s nimi stretnúť aj v notebookoch v cenovej hladine pod 1000 €. Táto konkrétna pochádza od spoločnosti Pioneer.

Batéria poslúži notebooku pre jeho účely viac než dobre. Kapacitne sa radí medzi tie väčšie a pri spotrebe 75 W by notebook mala uživiť po dobu jednej hodiny. Rozmermi zdroja som bol mierne prekvapený. Keďže G71 je sériou hernou, normálne by som čakal, že zo škatule vybalím napájacie zariadenie hrúbky statnejšej knihy. V rukách sa mi miesto toho ocitol zdroj veľkosti bežne známej z multimediálnych notebookov.

Balenie

Nebýva často, že si notebook pomýlite s televízorom =) Pretože v skutočnosti je len schránkou pre ďalšie dva balíčky, rozmery „vonkajšej“ škatule sú opodstatnené. Popri riadneho balenia notebooku dnu nájdeme aj veľký vak na prenos vašej republiky hráčov.

Vak je kvalitne spracovaný, nejde len o akúsi atrapu, akú inak Asus zvykne pribaľovať k svojim lacnejším produktom. Je rozdelený do dvoch hlavných oddielov – predného pre batériu, perá, zošity a ostatné príslušenstvo, a zadného pre notebook. Tam kde treba je adekvátne vystužený, prípadne odmäkčený, nosí sa príjemne na chrbte.. Sťažovať sa naň nemôžem a som si takmer istý, že máloktorý z kupcov sa rozhodne pre použitie alternatívneho ruksaku.Pridať komentár

Posledné komentáre

Predmet Autor Dátum
mala chybicka subz3ro 30. október 2009 - 16:18
4gb avixe 29. október 2009 - 20:02
vdaka aj za vysvetlenie 4GB ramky.. :) palino78 27. október 2009 - 22:13
Vedeli by mi niekto z Vas odporucit..... palino78 27. október 2009 - 22:12
4 GB RAM vs. 32b OS ribi 27. október 2009 - 10:11
to palino78 erik563 27. október 2009 - 8:48
re: crux2005 26. október 2009 - 22:51
4GB operačnej pamäte sú nelogicky? palino78 26. október 2009 - 21:34
***** AmOK 26. október 2009 - 15:39
Grafy BurnerTom 26. október 2009 - 15:01
TOPlist