Taktujeme uzamknutý Skylake procesor cez BCLK – traste sa "K" modely?

 
V dnešnom krátkom článku demonštrujem fakt, že niektorí výrobcovia základných dosiek skutočne umožnili prostredníctvom BIOSov taktovanie Intel Skylake procesorov s uzamknutým násobičom cez BCLK. Toto sa Intelu rozhodne nemôže páčiť.


Má to svoje pre aj proti

 
Písal sa rok 2009 keď ste si mohli kúpiť Intel procesor architektúry Nehalem so zamknutým násobičom a poľahky ho pretaktovať zmenou frekvencie BCLK. Pretaktovaním tak bolo možné dobehnúť výkon odomknutých modelov a ušetriť nejaké financie. Žiaľ, bolo to naposledy, čo Intel umožňoval takéto pretaktovanie.
 
V roku 2011 vtrhla na scénu modelová rada Sandy Bridge a s ňou aj koniec pretaktovania procesorov s uzamknutým násobičom. Ak ste chceli doma zvýšiť výkon svojho procesora, museli ste zakúpiť „K“ model, ktorý mal odomknutý násobič. Takéto procesory s odomknutým násobičom sa však od svojich neodomknutých kolegov predávali o čosi drahšie. Navyše, Sandy Bridge architektúra so sebou nepriniesla „káčkové“ i3 modely a tie tak nebolo možné pretaktovať ani cez zmenu násobiča, ani cez BCLK. Tento trend sa i3 modelov týkal aj nasledovných generácii až po súčasnú Skylake.
 
Intel tak ponechával otvorené násobiče drahším procesorom a procesorom bez prívlastku „K“ tak zostalo len mizerné taktovanie maximálne so zmenou BCLK zo 100MHz na 105MHz a aj to len vo svetlých prípadoch. Výnimkou je snáď len „špeciálny“ Pentium G3258 Anniversary Edition procesor. Ten má však len 2 jadrá čo opäť môže byť dôvod, prečo si ho niektorí zákazníci nekúpia.
 
Intel pred uvedením Skylake procesorov vábil média aj zákazníkov tým, že by snáď mohol znovu povoliť taktovanie neodomknutých procesorov cez BCLK. Naznačovala to aj zmena v architektúre procesorov nakoľko Intel oddelil frekvenciu BCLK od frekvencie PCIe vďaka čomu by malo byť taktovanie cez BCLK lepšie a v menších krokoch. Frekvencia PCIe zbernice tak už nie je závislá od BCLK vďaka čomu je systém stabilnejší. Napriek sľubne vyzerajúcim prezentáciám však k činom nedošlo a taktovanie cez BCLK bolo doménou iba procesorov s odomknutým násobičom.
 
 
To sa však v prvej polovici decembra 2015 zmenilo. Pre istú základnú dosku SuperMicro s čipsetom H170 sa totiž objavil BIOS, ktorý obchádzal PCU časť v Skylake procesore Intel Core i3-6100. Táto súčasť Intel Skylake procesorov má okrem iného na starosti správu napájania a sledovanie BCLK frekvencie. Ak hodnota BCLK stúpne nad určitú hranicu, PCU jednotka procesor vypne. Upravený BIOS pre spomínanú SuperMicro základnú dosku však spôsobil, že PCU časť bola vyradená z činnosti a pri zvýšení BCLK teda nedošlo k odpojeniu procesora. Procesor Intel Core i3-6100 sa tak podarilo pretaktovať zo základných 3,7GHz na 4255MHz (BCLK malo hodnotu 115MHz).
 
 
Vyradenie PCU časti prináša so sebou však aj tienisté stránky. Keďže má na starosti správu napájania, procesor nepodporuje C-stavy a nepodtaktuje sa, ak nie je zaťažený. Procesor bude jednoducho nepretržite pracovať na frekvencii, ktorú nastavíte nakoľko nefunguje ani Turbo Boost a frekvencia tak nebude dynamicky skákať. Absencia C-stavov má za následok vyššiu spotrebu nakoľko procesor nikdy nezníži svoj násobič na nižší a prejaví sa to aj na teplotách. Tu narážame na druhý vážny problém nakoľko odstavením PCU nie je možné odčítať tepoty a tie neustále ukazujú 100°C. Neviete tak určiť kedy má váš chladič dosť a hrozí prehrievanie.
 
Žiadny diagnostický nástroj vám nepomôže, procesor bude mať podľa všetkých programov stabilných 100°C.
 
Predposledný problém spočíva v tom, že nie je možné využiť integrované grafické jadro a na zapojenie monitora tak budete potrebovať samostatnú grafickú kartu do PCIe slotu. Limitované vyzerajú byť aj pamäte nakoľko upravené BIOSy neprinášajú tak flexibilné deličky pre operačné pamäte a navyše sa mi pamäte nepodarilo pretaktovať na frekvenciu, o ktorej viem, že ju stabilne zvládajú.
 
Väčšine z vás už asi došlo, čo sa s takým pretaktovaním dá docieliť. Zmenou BCLK je možné aj z lacnejších uzamknutých procesorov dosiahnuť výkon drahších odomknutých procesorov. Áno, tie síce prinášajú možnosť ďalšieho jednoduchého pretaktovania cez zmenu násobiča, no prečo nevyužiť možnosť dorovnať frekvenciu odomknutého kolegu? Ako som však spomínal, prináša to so sebou svoje obete.
 
Celé pretaktovanie je totiž experimentálne a BIOSy pre podporované základné dosky nenájdete na stránkach dosiek. Takéto taktovanie sa totiž určite nepáči Intelu a nemenovaný zdroj mi povedal, že je len otázkou času, kedy takéto správanie zatrhne. Lepšie by bolo, keby Intel vydal oficiálnu aktualizáciu, ktorá neodpojí PCU časť a bude tak možné sledovať teploty a využívať naplno všetky ostatné funkcie, no to sa zrejme nestane.
 
Komentáre (12)
m2fizy
Pre AUTORA : chyby na prvej strane = v ramci moznosti opravit. 1) prezentáciám však však k činom nedošlo ... 2x vsak. 2) však spôsobil, že PCU časť vola vyradená z činnosti ... vola zmenit na bola. A teraz k clanku ... je sice pekne, ze niektory vyrobcovia dokazu sem-tam intel "poohybat" ... a dokonca s nim "vy*ebat" ... ale ako pozname intel a jeho prax ... toto bude coskoro zakazane (resp. intelom osetrene priamo v CPU). No a k teme ci sa to vobec oplati ... 1) kombinacia silne 8jadro (i7) s kvalitnou doskou (Z170) ma to zmysel vtedy ak clovek nepozera na spotrebu a ma potrebu co najvyssieho vykonu aj v ramci "obmedzeni" + viac vykonu ... cca 15% + lacnejsi i7 - vytaktuje na drahsi i7 - draha doska - drahy CPU - vyssia spotreba - STALE - nemoznost podtaktovania = uspory energie v 2D - nemoznost pouzit iGPU - nemoznost taktovania ... resp. slabsie taktovanie RAM - nefunguju teploty (resp. stabilne 100°C) a najvacsie minus ... --- taktovanie nieje brane v ramci reklamacie = ked nieco poskodite = ste v prd*li. 2) kombinacia slabeho 2jadra (i3) s kvalitnou doskou (Z170) ma to zmysel vtedy ak clovek potrebuje dohnat vykon vyssich i5/i7 (ale naozaj potrebuje, kedze pointa i3 je skor uspora ako vykon) + viac vykonu ... cca 15% a viac ... za malo penazi + lacnejsi ako vyssie i3 resp. i5/i7 - extremne draha doska (optori CPU) - vyssia spotreba - STALE - nemoznost podtaktovania = uspory energie v 2D - nemoznost pouzit iGPU - nemoznost taktovania ... resp. slabsie taktovanie RAM - nefunguju teploty (resp. stabilne 100°C) a najvacsie minus ... --- taktovanie nieje brane vramci reklamacie = ked nieco poskodite = ste v prd*li. Takze z mojho nazoru ... Je to super ... pokial niekto docasne potrebuje "znacnu porciu" vykonu naviac ... ruku v ruke s tym prichadzaju ale znacne neduhy typu neustale zvysenej spotreby, nemoznost pouzitia iGPU (co mi prijde v cenovej relacii i3 dost velke -----), nemoznost pouzitia (odomknutia) plneho vykonu RAM pamati (opat cez taktovanie, ale v cenovej relacii i3 ... podla mna dost nepodstatne, kedze navysia vykon minimalne), neustale chyby merania teploty jadier CPU (stabilnych 100°C) ... no a najvacie --- ... v cenovej relacii i3 prijde ta zaruka. ZAVER: Pokial clovek setri na i3 ... je dost nahlavu kupovat extremnu Z170 MB len na to aby som "trochu" potaktoval ... Ceny i3 su relativne dolu koli tomu ze zakaznik potrebuje setrit a taky si logicky nekupuje Z170 dosky ... Taktiez cena i3 je relativne dolu a zakaznik v tejto relacii ma zaujem vyuzivat iGPU, kedze usetri na GPU ... v pripade taktovania toto ale odpada. No a u RAM je to vlastne jedno (lebo to bude aj tak 1600). Takze mi tu dost unika pointa "NACO" je to dobre ... ked to niekto bude xciet v buducnosti urobit (po kupe i3) musi si hned kupit Z170 (resp. dokupit) co stoji viac ako dosky pre i3 (resp. dokupi celu novu dosku = dalsi naklady) a takze ... preco radsej neusetrit a kupit i5 so slabsou doskou ? A na cele "taktovanie" hodit bobek.
oc
Praveze sme na stranke pretaktovanie.sk kde najviac chybaju podobne clanky, palec hore pre autora a rozrudenie temy aj v tomto smere. Presne taketo novinky tu chybaju a je citit nostalgiu z rokoch 2009 :))) ... haters gona hate .
m2fizy
Ak narazas na mna ... nie vobec ziadny HATE ... skor CHEER ... za to ze sa zas da "skutocne" taktovat ... ale na druhej strane si to trochu preber v hlave ... a sam zistis ze je to tak trochu "hlupost" ... kedze kombinacia i3+Z170+chladic ta vyjde urcite viac ... ako i5+H110. To je jedina vec na ktoru som v zavere narazal.
Andreww
Ja ti rozumiem, chapem kam smerujes. Len som chcel vyjadrit podakovanie ze vobec niekto si zobral namahu a napisal clanok ...ale sam viem ze cele taktovanie cez baseclock je len v plienkach - osobne skusenosti na roznych doskach s roznymi cpu
m2fizy
JJ veru tak ... v poslednych rokoch sa tu "podobne" skvele recenzie vytratili ako huby tento rok a ostali iba tie PR. Kazdopadne autorovi dakujem (ak to nebolo pochopene uz predtym) za super clanok. Dufam ze takto kvalitnych a hlavne podobne orientovanych (hlavne HW, SW) clankov bude teraz (znova, ako kedysi) len pribudat. JJ ... suhlasim s tebou ze tento "typ taktovania" je len "v plienkach" ale myslim si ze ak to intel "nenecha" tak z dovodu ze si "nahrabe" spat (co stratil na drahsich CPU, kedze vsetci pojdu do i3) na Z170 chipsetoch ... tak to zatrhne len taky fukot ... ... zas na druhu strane ked tak nad tym rozmyslam ... zakazal uz to taktovanie "s ktorym prisiel asus" a ostatny skopirovali ... ako OC SOCKET ? (myslim to s tymi dalsimi pinmi v sockete, ktore tam povodne mat nemali) ???
Vladys
Ďakujem za pochvalu :)
m2fizy
LEN DOPLNIM ... TO O COM SOM POLEMIZOVAL ... SA STALO "SKUTOCNOSTOU" ... A INTEL POMALY ALE ISTO ZACAL "PODREZAVAT KRK PRVYM REBELOM" ... O CO IDE ??? ... POVODNE POLEMIZOVANIE : JJ ... suhlasim s tebou ze tento "typ taktovania" je len "v plienkach" ale myslim si ze ak to intel "nenecha" tak z dovodu ze si "nahrabe" spat (co stratil na drahsich CPU, kedze vsetci pojdu do i3) na Z170 chipsetoch ... tak to zatrhne len taky fukot ... ... zas na druhu strane ked tak nad tym rozmyslam ... zakazal uz to taktovanie "s ktorym prisiel asus" a ostatny skopirovali ... ako OC SOCKET ? (myslim to s tymi dalsimi pinmi v sockete, ktore tam povodne mat nemali) ??? DOPLNENIE : viac na http://pctuning.tyden.cz/component/content/article/1-aktualni-zpravy/39199-intel-si-podal-asrock-a-zadne-levne-oc-desky-nebudou "Společnost AsRock ohlásila oficiální podporu pro taktování skrze BCLK na svém webu, podpořeno marketingovou kampaní. Také jako jediná, má upravené BIOSy přímo na oficiálním webu, sic krapet schované v beta oddělení. Kromě toho ale také ohlásili, že uvedou desky s čipsety B150 a dalšími, které budou umět nejen taktovat odemčené procesory Skylake, ale také zamčené skrze BCLK. Takové modely zatím dostupné nejsou, jelikož je nutná hardwareová úprava desek, očekávali jsme tedy dalších několik modelů s těmito fetaurami. Bohužel se tak nakonec nestane, přišel Intel a je konec. Intelu v podstatě nevadí, že výrobci umožnili taktování zamčených čipů na Z170, problém je to ale propagovat v marketingové kampani a vydělat na tom. A Tak AsRock zařízl, včetně zákazu uvést taktování i na čipsetech, kde to je oficiálně zakázáno. To už bylo i na Intel moc. Taktovat zamčené čipy na zamčených čipsetech. Tudíž nebude nic. A do budoucna je jisté, že BCLK taktování bude i nadále underground praktika, kterou Intel nikdy oficiálně neposvětí."
turulu
Až na záver bolo uvedené to podstatné: Lacné i3 + drahá Z170 doska na pretaktovanie so zvýšenou spotrebou vyjde viac ako lacné i3+lacná H110 doska. Jediné využitie je na dočasné zvýšenie výkonu pri hraní hier, prípadne nonstop enkódovania videí. Činnosti, kde by procesor v šetriacom režime bol len minimum času. Ak sa intelu zvýší predaj Z170 dosiek (zarába na chipsete) na úkor tých lacnejších, pretaktovávanie len tak rýchlo nezablokuje. Problém by bol, ak by sa podarilo pretaktovávanie umožniť na lacnejších chipsetoch.
MQ
Vdaka za recenziu a snahu o rozsirenie obzorov. Otazka znie tak trochu archaicky. Kto v dnesnej dobe pretaktovava? Myslim to vazne. Ludia na 99,99% lozia na net a konzumuju obsah. Na to im nejake pretaktovanie naozaj nie je potrebne. Nic to nemeni na snahe autora a jeho odvedenej praci, len pre koho to je....? Pre 3 citatelov? Trochu neekonomicke..., bohuzial.
m2fizy
No ono je to podla mna stale "horuca tema" ... ci uz je vykonu dost alebo nie ... VZDY SA NAJDU LUDIA, ktory proste maju "chut" na porciu vykonu zdarma. A hlavne urcite to necitali 3-ja ludia (ani 5-ti resp. 10-ti) ... podla mna si to urcite precital kazdy fanusik pomeru cena/vykon. A ani to nieje OT vsak sme na HW/SW servery, no zas nie typu serveru "zive.sk" ... takze skor trefa do cierneho. Tento sposob mi ale prijde skor ako "hlupost" kedze s pretaktovanim prichadza nespocet minusov a iba 2 maximalne 3 plusy. A kto ma peniaze na to aby si kupil i7 myslim ze mu uz "vela" nebude treba na K-ckovu i7, ktora sa da vytaktovat +/- rovnako ... mozno aj lepsie ... a "neoplyva" ziadnym zo spomenutych neduhov (teda az na tu zvysenu spotrebu) ... ja ked som dal OC 4,5, tak to OC drzalo aj v 2D = vyssie spotreba ... a kedze PC je +/- 85% casu v 2D na neake OC som hodil bobek (a to som majitel 3770K) ... ALE !!! az bude potreba zvysenie vykonu ... nemam problem.
MyschoVIP
ak by som pretaktoval procesor a chcel sa naspat vratit do "tovarenskeho nastavenia", staci mi nahodit original bios a hotovo?
m2fizy
Myslim ze ano ... nemal by to byt problem ... Vsak napr. PSP/PS3 sa takto crackuje tiez ... nahras custom firmware ... a je cracknuty a ked ho chces "opravit" nahras SONY official firmware a PS3/PSP je ako nove (bez cracku a dokazoch ze bol kedy cracknuty).
Pridať nový komentár
TOPlist