Škodia mobily vášmu zdraviu?

Mobilné telefóny používame každý deň. Krátia nám čas pri vybavovaní pracovných povinností alebo spríjemňujú chvíle vďaka jednoduchej komunikácií s priateľmi. Stali sa najpoužívanejším komunikačných zariadením na svete a preto vyvstáva otázka, či žiarenie, ktoré vyžarujú, nemá škodlivé účinky na naše zdravie. Respektíve na zdravie detí, pretože mladší organizmus je náchylnejší na fyziologické zmeny.
 

História

O potenciálnej škodlivosti mobilných telefónov sa viedli dlhé diskusie už od ich uvedenia na trh. Nezávislá medzinárodná komisia ICNIRP (International Commission on Non-ionizing Radiation Protection), tj. Medzinárodná organizácia pre neionizujúce žiarenie už v roku vydala 1998 smernice pre pásma do 300Ghz (celé rádiové a mikrovlnné spektrum) pre vymedzenie prejavov a vplyvov elektromagnetického žiarenia v spomenutom rozsahu frekvencií na ľudské zdravie. Dôležitou pre bežných užívateľov je smernica SAR, ktorá stanovuje bezpečné limity pre sieť 10Mhz až 10Ghz (sieť GSM, 3G, Wi-fi). Zariadenia pracujúce na týchto frekvenčných pásmach majú podľa smernice SAR maximálne povolenú hranicu ožiarenia na 2W/1kg telesnej hmotnosti.


 

SAR

SAR je definované ako množstvo výkonu absorbované jednotkou hmotnosti tkaniva. Zvyčajne sa udáva ako priemer cez celé telo, alebo sa merajú malé vzorky tkaniva a v takom prípade sa udáva maximálna zistená hodnota.

Vedeli ste, že mobil blízko hlavy zvyšuje telesnú teplotu o 0,03°C?

Viac na http://en.wikipedia.org/wiki/Specific_absorption_rate 

 

Štúdie

Seriózne štúdie v problematike bezpečnosti mobilných telefónov začala ako prvá na vyžiadanie Britskej vlády pripravovať skupina IEGMP (Independent Expert Group on Mobile Phones). Tá vznikla v apríli 1999 a o rok neskôr prišla s záverom, že mobily sú len potencionálne karcinogénne čo sa týka biologických účinkov na ľudské telo a hlavne na mozog. Odvtedy vznikajú stále nové a nové štúdie. Zatiaľ najnovšia správa od organizácie IARC (medzinárodná organizácia pre výskum rakoviny), ktorá je pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie, označuje mobily za možno karcinogénne.

Ponechajme psychickú stránku závislosti na mobilnom telefóne bokom a ozrejmime si niektoré zo základných faktov v problematike škodlivosti žiarenia mobilov.

 


Telefonujú všetci a všade. Zdroj: www.publicdomainpictures.net


Vplyv na ľudské zdravie

Vyžarovaná radiácia z mobilných telefónov je veľmi slabá nato, aby bola schopná prerušiť molekulárne (valenčné) alebo atómové štruktúry hmoty. To znamená, že nevzniká syndróm akútneho ožiarenia, kde sa bunečný rozklad začína prejavovať pár hodín od ožiarenia silnou radiáciou (záleží od dávky). Žiarenie mobilného telefónu preniká 1 až 2cm do ožiarenej časti tela, prevažne hlavy, kde svoj mobil používame najviac. Je to najrizikovejšia časť tela, pretože ľudský mozog je na akékoľvek zmeny veľmi citlivý. Štúdie preukázali, že mobily sú teoreticky schopné poškodiť tkanivo mozgu vďaka elektromagnetickej indukcii. V tkanivách vznikajú iónové prúdy, ktoré menia chemické vlastnosti buniek v mozgu. Ak vás boli hlava aj po krátkom telefonovaní, môžete byť náchylnejší na toto žiarenie. Syndróm elektromagnetickej hypersenzitivity (obdoba alergie, len na žiarenie) sa prejavuje funkčnými poruchami, trasom, nepokojom, stratami rovnováhy, znížením alebo zvýšením krvného tlaku. Ožiarenie dokonca poškodzuje aj ľudské oko, konkrétne kapsulopatiu, šošovkové púzdro, pretože očná šošovka je viac citlivá na zmenu teploty. Tieto somatické (fyziologické) zmeny spôsobuje len číra zmena teploty tkanív o pár stotín stupňa celzia a to všetko do hĺbky 2cm pod povrchom nášho tela. Dá sa povedať, že telefonovanie je v určitom slova zmysle ako fajčenie. Prvotné symptómy sa prejavujú po zapálení cigarety, po dofajčení ustupujú do hodiny a telo funguje ako pred zapálením. Taký istý šok telo zažíva aj pri telefonovaní, zmena teploty je veľmi citlivá záležitosť.


Prevencia

Ako sa chrániť pred potenciálne škodlivým žiarením? Tu je pár doporučení:

- nepreháňať to s telefonovaním. Najmä ak vás už niekedy bolela hlava po pretelefonovanom dni
- netelefonovať v aute, vo vlaku. Mobil vtedy žiari silnejšie.
- netelefonujte v oblastiach s veľmi slabým signálom
- telefonujte najviac 2 minúty (jeden hovor)
- používajte hand free set
- neumiestňujte mobilné telefóny v blízkosti hlavy v čase spánku
- chráňte malé deti pred ich účinkami. Deti sú citlivejšie a absorbujú až 3 krát viac žiarenia ako dospelý jedinec. Do 6 roku sa odporúča nepúšťať deti k mobilom vôbec

 

Špecifikácie rádiových vĺn 

Mobilné telefóny fungujú na báze RF (rádiová frekvencia), čiže rádiových vĺn. Rádiové vlny patria sú časťou EMS (Elektromagnetické spektrum) a sú voľným okom neviditeľné. Ich energia je niekoľko tisíc krát menšia ako energia nám dobre známeho svetla. Ak by sme to odvodili pre takzvanú ekvivalentnú tepelnú energiu žiarenia, tak rádiové vlny, ktoré využívajú mobilné telefóny majú hodnoty pod 0,1K (Kelvinov). Kelvin patrí medzi základné fyzikálne jednotky. Nemusí sa nijako prepočítavať, pretože 1 Kelvin sa rovná 1 Celzius. Kelvinova a Celziova stupnica sa líšia len v stanovení nulového bodu. 0 stupňov Celzia (teplota mrznutia vody) je v Kelvinovej stupnici 273,15 Kelvinov. Kelvinova stupnica začína pri teplote absolútnej nuly a tak je 0 Kelvinov rovných –273,15 stupňom Celzia.

Žiarenie mobilných telefónov je neionizujúce, čo v skratke znamená, že nijako nepozmeňujúce stavbu atómov. Dokonca ani mikrovlnka nemá dostatočné energie, aby zmenila štruktúru hmoty (pokrmu) na atomárnej alebo molekulárnej úrovni. Ionizujúce žiarenie začína až od UV frekvencií elektromagnetického spektra.

Ionizujúce žiarenie: Ionizácia je odtrhnutie jedného alebo viacerých elektrónov od atómu alebo molekuly. 

Viac na: http://sk.wikipedia.org/wiki/Ionizácia

DNA polymeráza: DNA polymerázy sú enzýmy participujúce na syntéze DNA, ktoré sa podieľajú na jej replikácii.

Viac na: http://sk.wikipedia.org/wiki/DNA-polymeráza

 

Záver

Platí staré známe - všetkého veľa škodí. Dlhodobé užívanie mobilných telefónov po dobu niekoľkých rokov môže prispieť k vzniku rakoviny, ale rozhodne to nie je primárna príčina. Vedú sa diskusie, či je vôbec pri opakovaných dávkach žiarenia schopné oslabiť tzv. DNA polymerázy, ktoré syntetizujú DNA. Ak by sa tento enzým poškodil, mohlo by to viesť aj k poškodeniu DNA, čo môže mať za následok vznik rôznych karciogénov, zodpovedných za vznik rakoviny.


Na úplný záver jedna malá subjektívna úvaha. Žijeme v postindustriálnej, informačnej dobe. Stále viac a viac sa v bežnom živote presadzujú doteraz nevídané technológie. Na každom kroku sme ožarovaní rôznymi elektrospotrebičmi, od televízorov, rádií, wifi infraštruktúr až po UV žiarenie zo Slnka, dýchame znečistený vzduch v našich mestách, smog a nežiadúci cigaretový dym, máme zlú životosprávu a málo pohybu. Aj toto sú faktory, ktoré prispievajú k rakovine. Aj obyčajný stres Vás môže stáť život alebo fyzické zdravie. A mobily? Je to stále dookola preberaná a recyklovaná téma. Ešte stále si myslíte, že sú pre vás také škodlivé? Na túto otázku si nájde odpoveď každý sám.
 

Komentáre (12)
undertaker007
posledný odstavec: Na každom kroku sme ožarovanÝ rôznymi elektrospotrebičmi... -> sme ožarovaní
Pavol Bobik
Opravene. Vdaka za upozornenie.
M1ch4l
chybiciek tam par je, ale to nevadi. Clanocek zaujimavy, pekny. Ja osobne pouzivam mobil len dost malo, ale zasa presedim dost casu pri PC atd.
fox1k
byvam v panelaku, momentalne ako pozeram mam tu dostupnych asi 14 wifi, tak uvazujem ci mi uz vrabce nepadaju ked letia okolo :-)
16cmfan
:)) toto ma rozosmialo, tak áno, téma je to trošku diskutabilná, hlavne viz. posledný odstavec, človek vlastne môže povedať, že nikdy okolo seba nebude mať 100% nezávadné živ. prostredie... Som rád, že sa Vám článok páči :)
mapplec
celkom zaujimavy clanok ;) no je to diskutabilna tema...
PROMETHEUS
a predsa sa ludsky zivot predlzil oproti minulosti :)
rado3105
Predlzila sa stredna dlzka zivota, ale roky stravene v zdravi sa vyrazne skratili. Co znamena ze ludia kedysi boli invalidy po 65r, dnes je vela uz po 45. Za predlzenie moze hlavne odstranenie infekcnych chorob, ale dnes tu je podstatne viac inych chorob(nadory, autoimunita). Za tieto moze: strava(anabolika pichane do kurat a ine sracky), lieky, vakcinacia, znecistene prostredie, malo slnka(a chodenia von celkovo), nedostatok pohybu a samozrejme vo velmi vysokej miere vsetko ziarenie naokolo(wifi, gsm, mobily). Ja som maval bolesti usi a hlavy pri uchu, ked som volaval dlhsie ako pol hodiny alebo viac hovorov za sebou. Kupil som si bluetooth handsfree a pomohlo. Je to tiez ziarenie ale podstatne slabsie ako z mobilu.
passco
Cim dalej tym je viac ludi trpiacich rakovinov a pomaly sa to zaradi do kategoria.. bezne ochorenie .. Tak jak je to mozne? Mobilom? Urcite nie povedal by som ze nieco s com sa stretava kazdy sposobuje rakovinu a ani sa o tom nevie .. a robit studia na malu vysielacku .. co ja viem to mi pride bezpredmetne .. skor by sa mali zaujimat o potravinarsky priemysel a tie rozne chemicke pridavky ...
Nameless
Zaujimavy clanok. Pri tych odporucaniach je uvedene pouzivanie handsfree ale asi nie bluetooth, kedze to ziari tiez. Ja som pocul famy ze dost skodi noseni mobilu vo vrcku nohavic. Teda ze to skodi chlapom. Ale ako uz bolo povedane v dnesnej dobe uz skodi vsetko. Na kdejakej uhorke moze byt ekola, na ceresniach tazke kovy, meso z obchodu moze pachnut ako tyzdnove ponozky. Takze je jedno co jeme, pijeme a dychame :)
passco
Amen
om7ajk
1. O "škodlivosti" mobilných telefónoch som sa dočítal už v roku 1981, t.j. pred 30 rokmi a už vtedy som to považoval za totálny nezmysel. Poplašné "zaručené" správy tohoto druhu sa z roka na rok s menšími obmenami dodnes opakujú a budú sa opakovať ešte asi veľmi dlho. Mnohé inštitúcie (napr. médiá, niektoré zdravotnícke organizácie, tzv. tretí sektor apod.) totiž potrebujú vydolovať peniaze a za najúčinnejší spôsob k dosiahnutiu tohoto cieľa považujú šírenie paniky, poplachu a strachu. A zatiaľ im to aj vychádza. 2. Vyše tridsať rokov používam vysielačky rôzneho výkonu (do 50 W), z toho 16 rokov mobilné telefóny. V posledných 12-13 rokoch pretelefonujem mesačne niekoľko desiatok hodín (cca 30 až 120 hodín mesačne). Nepoužívam žiadne hands-free a svoje dva-tri telefóny nikdy nevypínam. Pri spaní ich mám vždy v blízkosti hlavy. Okrem toho masívne využívam všetky existujúce mobilné dátové služby a to už od ich spustenia na SK (ešte počnúc CSD a HSCSD v minulosti, GPRS/EDGE, 3G/HSPA, Flash-OFDM až po viacero wi-fi dodnes). Mesačne takto prenesiem približne 15-20 GB. 3. K absolútne neobmedzenému používaniu všetkých možných mobilných služieb a zariadení ma okrem svojho koníčka pravdepodobne motivovali práve tie poplašné správy o domnelej škodlivosti. Bolo mi to síce jasné po teoretickej stránke - skrátka aj nalepené zariadenie o výkone maximálne 2 W rádiových vĺn, nemôže ublížiť ani novorodencovi po dobu 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Avšak chcel som si to overiť aj v praxi. Robil som rôzne experimenty: bežne som mal v spánku zapnutých aj päť telefónov pri hlave po dobu niekoľkých mesiacov, pozoroval som ako a či ma nejak ovplyvnia dlhé hovory (trvajúce cez dve-tri hodiny) apod. 4. Výsledkom je to, že môj zdravotný stav - napriek rokom - nie je ani o vlások horší - skôr naopak. T.j. ak som mal aj nejaké zdravotné problémy pred 35 rokmi (migréna, senná nádcha), v posledných desiatich-jedenástich rokoch zmizli a cítim sa oveľa lepšie. Nejde iba o subjektívny pocit, ale aj o výsledky objektívne: pred tromi rokmi som sa stal dobrovoľným darcom krvi, takže mám vykonávané pravidelné rozbory krvi, merania tlaku, pulzu. A čuduj sa svete - všetko je O.K. No čo už...možno aj vďaka mobilným telefónom :-) 5. Doteraz jediným serióznym vedeckým dôkazom o vplyve mobilných telefónov na organizmus je veľmi mierne zvýšenie teploty v tesnej blízkosti antény zariadenia. Ide však o takú krajne zanedbateľnú, nepodstatnú fyzikálnu hodnotu (rádovo stotiny stupňa Celzia), ktorá je mnohonásobne nižšia než teplota vznikajúca pri bežnej činnosti organizmu (napr. pri chôdzi, pri rozprávaní, postavení sa zo stoličky, z postele, apod.), alebo vplyvom počasia. Ak niekoho bolí z dlhšieho telefonovania hlava, treba skôr hľadať chybu v menej kvalitnom zvuku v slúchadle, resp. citlivosťou jedinca na horší reprodukovaný zvuk. Problémom pri telefonovaní môže byť tiež iné (napr. strnulejšie) držanie tela v časti krčnej chrbtice. Spánok môže byť zhoršený zvukom zvonenia, SMS a pod. - prípadne už len samotným nevedomým pocitom z vyrušenia v spánku. Preto je možné nastaviť si na noc tichšie zvonenia - keď už spíme tak nevyruší, keď ešte nespíme, tak nevadí. Podobných príkladov je veľa. 6. Takmer všetky doterajšie debaty o vplyve mobilných technológií na človeka mi pripadajú ako debaty o nebezpečenstve kopnutia lienky medzi stádom slonov. T.j. hoci sa ľudstvo nachádza v obrovskom množstve, evidentne existujúcich, vážnych, pálčivých problémoch = prirovnanie k stádu slonov (hlad, vojny, útlak, ekonomická nestabilita, choroby, ...), boja sa telefonovania = prirovnanie ku kopnutiu lienky, ktoré ani necítiť ani nemá žiadny negatívny vplyv. Je to niečo podobné, ako keby sme sa prechádzali na horách v búrke plnej silných bleskov, ale báli by sme sa pritom malej tužkovej baterky o napätí 1,5 V. 7. Treba byť spokojný a zbytočne sa nebáť. Nebyť v strese, nepodliehať tlaku zastrašovania a paniky. Tešiť sa, veseliť a radovať. Iba tak môžeme byť zdraví. Na záver ešte vtip na podobnú tému: Jeden známy ortopéd hovoril, že nosenie topánok spôsobuje bolesť hlavy. Ostatným kolegom sa to nejak nezdalo a tvrdili mu, že sa zrejme mýli, že to tak asi nebude. A on prekvapený odpovedal: "Héééj? To je zvláštne. A mňa vždy bolí hlava, keď sa ráno zobudím v posteli v topánkach."
Pridať nový komentár
TOPlist