Rýchly test: Odomykanie jadier AMD procesorov na spôsob MSI

To, že sa u niektorých procesorov AMD dajú „odomknúť“ skryté jadrá, je už dávno známy fakt. AMD však tento trik výrobcom a užívateľom s príchodom nových čipsetov neuľahčuje – funkcia Advanced Clock Calibration bola z južného mostíka SB850 odobraná. Návrhári dosiek teda museli prísť s vlastnými riešeniami, v krátkom teste sa pozrieme na to od MSI, ktoré je od ostatných niečim unikátne.


Ako to funguje?

V časoch, kedy boli na trhu prvé Phenom procesory, bolo pretaktovanie týchto procesorov sklamaním, jednak oproti predošlej generácií a tiež hlavne v kontraste s vynikajúcimi Core 2 čipmi. V AMD museli vymyslieť niečo, čo by procesory zatraktívnilo pre entuziastov. Objavila sa funkcia Advanced Clock Calibration. AMD o tom, ako presne funguje, nikdy nehovorila. Vieme len, že ide o priame prepojenie južného mostíka s procesorom a ladením hodnôt ACC do plusových hodnôt, resp. mínusových, sa dali dosiahnuť vyššie frekvencie alebo nižšie pracovné napätia.

S príchodom 45nm čipov Phenom II toto ladenie už stratilo na dôležitosti. Oveľa užitočnejšie sa ukázalo nastavenie ACC na Auto a zapnutie voľby EC Firmware na mód Hybrid. Nie každé základné dosky to mali pomenované rovnako:




Asus



Gigabyte



MSI


Položka EC Firmware prepnutím do režimu „hybrid“ (prípadne pod iným názvom, napr. u Asus – Unleashing Mode) aktivuje odlišný balík kódov pre procesory v BIOS-e. Tieto kódy, unikátne pre každý model procesora, potom v podstate „odomknú“ resp. lepšie povedané sprístupnia inak neviditeľné jadrá na procesore. Namiesto kódu napríklad pre Phenom II X3 720 sa aktivuje kód, ktorý ráta so štvoricou jadier u tohto procesora. V prípade že štvrté jadro je prevádzkyschopné, aktivuje sa a užívateľ získal výkon navyše celkom zadarmo.

Ako je toto vôbec možné?
AMD pri uvedení nových procesorov na trh má z výroby samozrejme aj nejaké nepodarené kusy čipov. Všetky procesory jednej triedy (napr. Phenom II) majú rovnaké jadro, líšia sa len frekvenciou a počtom aktívnych jadier. Ak nejaké jadro nevyhovuje požiadavkám, jednoducho sa softvérovo (v základnom jadre BIOS-u) uzamkne. Pritom však nemusí ísť o fatálne poškodenie, uzamknuté jadro napríklad môže vykazovať iba vyššiu spotrebu ako zvyšok, prípadne nedokáže pracovať na danom napätí plne stabilne.
Ak sa v takomto prípade aktivuje uzamknuté jadro, môže byť bez problémov použiteľné.

Čím je výroba staršia a odladenejšia, objavuje sa menej chybných kusov. Firma však už na trhu utvorila miesto pre tieto uzamknuté čipy a preto musí plniť dopyt po nich, aj keď možno nie je toľko chybných čipov dostupných. Čím je výroba ďalej, tým je aj väčšia pravdepodobnosť že sa vám dostane do rúk procesor s uzamknutými, ale inak bezproblémovými jadrami.

Odomykať sa dajú tieto procesory:





Takéto jednoduché odomykanie ale fungovalo iba na základných doskách s južnými mostíkmi SB750 a SB710. U nových SB8xx už túto funkcionalitu AMD odstránila, kódy pre odomknutie jadier sa zmenili. Či sa tak udialo na základe obavy o povesť (odomknuté čipy a ich nestabilita) alebo jednoducho ako prevencia proti kanibalizácii predaja drahších procesorov, sa už nedozvieme.

Výrobcovia základných dosiek teda mohli situáciu buď akceptovať, alebo si poradiť iným spôsobom.



Komentáre (3)
emPORiO
Ja som moj X2 550 kupoval v jednom BB shope, za dobru cenu asi 82€ a na stranke je pisane ze je to C2 revizia, no az ked som ho zapojil, tak v CPU-z bolo C3. Hned na prvy sup som mal X4, stabilne bez zvysenia napatia (siel aj na 1.3V inak bezne 1.325V) a taktiez aj OC up to 4GHz na vzduchu bez problemov :)
heretik
ja mam dosku asrock 890gx extreme3 a phenom x2 555, revizia c3, tiez bez problemov odomknute na x4 teploty skoro bez zmeny na stock chladici, taktovat som neskusal kym nekupim novy chladic
emPORiO
@heretik tebe po unlock ukazuje aj teploty jadier ? lebo mne nie ... tiez ze pri akom kolvek unlock sa tepelne senzory deaktivuju
Pridať nový komentár
TOPlist