ROCCAT Kave + ASUS Xonar DS - excelentná hráčska dvojica

V minulej recenzii sme si predstavili vrchol na poli zvukových kariet od ASUSu. Dnes zavítame na opačný koniec ponuky a bližšie sa pozrieme na zúbok výrobku, ktorý je súčasťou entry levelu medzi diskrétnymi zvukovými kartami. Reč je o Xonar DS, ktorá svojou cenovkou na úrovni približne €40 ašpiruje o priazeň ľudí, ktorým zvuk integrovaných kodekov nestačí, no zároveň nie sú ochotní priplatiť si za vyššie modely. Spoločnosť Xonaru DS budú v dnešnej recenzii robiť headset ROCCAT Kave.

ASUS Xonar DS - špecifikácie, layout

Xonar DS je 7.1 kanálová karta určená pre PCI rozhranie. Technické špecifikácie a použité komponenty nedosahujú úroveň STX, ale to sa dalo očakávať pri nižšej cenovke.


klik pre plnú veľkosť

Tá sa prejavila aj na balení, ktoré pôsobí menej reprezentatívnym dojmom. Osobne to považujem za šetrenie na správnom mieste. Na balenie každý po pár dňoch zabudne, kým samotná karta bude tvrdiť muziku a prípadne spríjemňovať váš čas podstatne dlhšie.


klik pre plnú veľkosť

Každopádne, vo vnútri potlačeného obalu sa nachádza pevná kartónová krabica, v ktorej je uložené všetko príslušenstvo, t.j. tlačený manuál, CD s ovládačmi pre XP 32/64 a Vistu 32/64, optický adaptér pre S/PDIF výstup a nakoniec karta zabalená v antistatickom vrecúšku.

Technické špecifikácie tak, ako ich uvádza výrobca:

Xonar DS využíva usporiadanie dvoch digitál-na-analóg prevodníkov.

WM8776 je prevodník so stereo výstupom a je určený pre predné reproduktory, pričom slúži aj ako analóg-na-digitál prevodník pre linkový vstup.

WM8766 je schopný obhospodáriť až 6 kanálov a logicky má na starosti výstup pre center, krajné a zadné reproduktory a subwoofer v prípade 7.1 zapojenia. Oba prevodníky sa dajú označiť za kvalitné a veľmi často sa spolu vyskytujú aj na iných zvukových kartách s multikanálovým výstupom.

Pre procesor bol zvolený čip ASUS AV200, inými slovami C-Media OxygenHD. Presný typ použitých kondenzátorov sa mi nepodarilo zistiť, ale z ich hrúbky sa dá predpokladať, že sa jedná o bežný typ, ktorý sa nemôže rovnať kondenzátorom použitým na STX. Predajná cena DS sa v tejto oblasti prejavila azda najviac. Karta je napájaná priamo zo slotu, čo osobne vnímam viac ako negatívum. Napriek tomu som pri počúvaní nepostrehol žiadne šumy ani iné pazvuky, ktoré by mohli vyplývať z interferencií medzi kartou a základnou doskou. Jediný problém nastal pri zapojení mikrofónu, keď sa z reproduktorov ozýval mierny brum. Pri použití rovnakého mikrofónu a STX som tento jav nepozoroval.

Pohľad na zadný panel zľava doprava: kombinovaný vstup pre linku a mikrofón, výstup pre predné reproduktory a slúchadlá, výstup pre postranné reproduktory, výstup pre center a subwoofer, kombinovaný výstup pre zadné reproduktory a S/PDIF (koaxiál + optika). Výstupy sú až príliš blízko pri sebe, čo vás môže limitovať ak používate káble s objemnejším telom konektora.

Málo vídaným, ale o to viac vítaným počinom v tejto cenovej kategórií je zakomponovanie vymeniteľného operačného zosilňovača(ďalej len OZ) do cesty WM8776 prevodníka. Použitý OZ je JRC 5532D. Je otázne, ako konzistentný bude zvuk po výmene OZ a pri použití viacerých kanálov, keďže tento prevodník sa stará len o výstupy pre predné reproduktory. Ďalším otáznikom je napätie konečných výstupov, ktoré predstavuje len 1 Vrms. Štandardom pre nesymetrické výstupy je 2Vrms, preto si neviem dosť dobre vysvetliť prečo sa ASUS rozhodol okresať túto hodnotu na polovicu. Je možné, že ich pri návrhu karty limitoval nejaký komponent alebo iný aspekt karty. V konečnom dôsledku je signál z integrovanej zvukovky nastavený na 100% o poznanie silnejší než u DS, nehovoriac o STX.

Na konci karty sa nachádza digitálny S/PDIF výstup pre pripojenie ku grafickej karte. Môžete tak poslať obraz aj zvuk cez HDMI v prípade, že to vaša grafická karta podporuje. Ďalej je tu analógový vstup 'Aux-In' pre optickú mechaniku či televíznu kartu a výstup pre predný panel skrinky.



Komentáre (10)
miriamka
Good job! Presne recka pre mna! Rozmýšľal som o kúpe asus xonar ds alebo dx, teraz viem o čom sú...Na kave budem musieť ešte dlho šporiť.
hurikan69
Takze si vypitam Kave na Vianoce. :)
tomkocur
Z tých istých reproduktorov počúvam doma ja :D len ich nemám napojené na minivežu ale na LM3886 (STK nie je zlý zosilňovač, ale v tých MHC-RXxxx vežiach proste basy nehrá). BTW: kundy na zvukovke sú Nippon?
dexman
asi to budú nippony, sú označené KMG 16v 220uF. inak tie repráky majú niečo do seba, mám ich už dobrých 12-15 rokov a stále sa mi nepodarilo zbaviť sa ich. určite sa nich dá vychutnať hudba. ale k trojpásmovým pasívom už treba aj riadny zosík. @ miriamka: thanks a som rád, že ti recenzia v niečom pomohla.
tommy1104
Tie reprá majú aké svorky na káble (a 2 či 4?)? Hralo by to dobre aj na AVR Yamaha RX-V563? Pýtam sa, lebo by som si ich asi vedel celkom výhodne zohnať, a už keď tomkocur na tom počúva, tak to nebude určite zlé :) A čo sa týka DS - trochu ma recenzia sklamala, v prípade kúpy zvukovky to bol u mňa hlavný kandidát (akože myslím si že so zvukom by som nemal problém - dúfam, že nemá tichší aj digitálny výstup, hm?), sklamal ma najmä ten brum po pripojení mikrofónu (niežeby som potreboval niečo profi nahrávať, ale proste takéto neduhy nemám rád).
dexman
na jeden reprák sú 2 svorky a sú pružinové. s AVR neviem ako by to bolo, keďže som nemal možnosť počuť ho. ale mal by to byť step-up v porovnaní s STK.
tommy1104
Hmm už mi ich niekto vyfúkol, ale aj tak ďakujem ... Zaujímalo by ma, ako je na tom hlasitosť digitálneho výstupu u DS - či nie je náhodou nastavený inak ako u integrovaných.
dexman
digitál som pravdu povediac ani neskúšal kvôli môjmu blbému AVR. na ten účel by si ale zbytočne kupoval diskrétnu zvukovku, rovnako dobre ti poslúži aj integráč (možno aj lepšie, podľa reakcií nižšie) http://vip.asus.com/forum/view.aspx?SLanguage=en-us&id=20080423032545000&board_id=21&model=Xonar%20D2X&page=1&count=28
rheretic
Musim suhlasit s autorom.. po tejto recenzii som si kupit sluchatka Roccat Kave Ta hmotnost je fakt citelna (iba ze by sme mali nekompatibilne hlavy vsetci :)) .. co sa tyka odhlucnenia tak je fakt ze sluchatka posobia ako plastove musle (nie ze by neboli) a teda sa zda ze niektore frekvencie z okolia skor zosilnuju ako tlmia. (taky ventilator na chladici procesora mi zrazu nenormalne vadi) Nedalo mi a rozobral som ich aby som zistil ako je robene tlmenie vo vnutri za reproduktormi. a co som nasiel ? Nic ! v sluchatkach tohto typu si vyrobca ani len nedal namahu tam nalepit kus vaty alebo niecoho hustejsieho aby tym plastom neprenikal zvuk zvonku. Takze dalsi krok bude vlozenie nejakeho tlmiaceho materialu a uvidim ci to pomohlo. ked tak sa ozvem :)
rheretic
po vlozeni zlozenej hygienickej vreckovky sa odhlucnenie zlepsilo... Viem si predstavit aj nieco lepsie, ale co clovek zozenie na stedry den ? :) .. Myslim ze vyrobca by mohol porozmyslat nad vlozenim niecoho tlmiaceho co by ho mozno nestalo ani jeden cent. Za to na vysledku by to dost pomohlo.
Pridať nový komentár
TOPlist