Plextor M6e 256GB PCIe SSD - SATA 6Gb/s SSD majú stále čo povedať

O saturácii SATA 6Gb/s rozhrania sa vedú reči takmer od jeho štandardizácie. PCIe SSD Plextor M6e má možnosť ukázať, že sú tieto reči opodstatnené.


Plextor M6e - Úvod

Počítačové zbernicové rozhranie Serial ATA, slúžiace na prepojenie adaptérov hostiteľskej zbernice (HBA) a veľkokapacitných pamäťových zariadení, ako sú pevné disky a optické mechaniky, je tu s nami už od roku 2003. Prvá generácia rozhrania, označovaná ako SATA 1.5 Gbit/s, ktorá po započítaní réžie 8b/10b kódovania poskytovala maximálnu teoretickú rýchlosť 150 MB/s, bola nahradená druhou revíziou poskytujúcou dvojnásobnú maximálnu teoretickú rýchlosť, teda 300 MB/s. Návrh rozhrania SATA Revision 3.0 s podporou prenosovej rýchlosti 6 Gbit/s, resp. 600 MB/s uzrel svetlo sveta už pred šiestimi rokmi a finálna špecifikácia bola zverejnená v máji 2009. V zime 2010 predstavila spoločnosť SandForce druhú generáciu vlastných radičov, zvanú SF-2000 family, u ktorej avizovala pokorenie hranice 500 MB/s v prípade čítania aj zápisu dát. Začiatkom roka 2011 boli na trh uvedené SSD OCZ Vertex 3 vybavené radičom SandForce SF-2281 a 25nm synchrónnymi MLC NAND Flash, u ktorých výrobca deklaroval rýchlosť sekvenčného čítania 550 MB/s, čo takmer okamžite rozpútalo debatu na tému limitácie SSD SATA Revision 3.x rozhraním.


OCZ RevoDrive 3 X2 - PCI Express (PCIe) SSD

V tej dobe však už mala OCZ na trhu bootovacie PCIe SSD RevoDrive PCI-Express 1.1 (x4) SSD. 240GB model však na dosiahnutie rýchlostí sekvenčného čítania a zápisu o hodnote 540MBps, resp. 530MBps potreboval reverzný mostík z PCIe na PCI-X Pericom PI7C9X130, cez ktorý prúdili dáta do štvorkanálového SATA 3.0Gb/s RAID radiča Silicon Image Sil3124, na ktorom boli v RAID 0 zapojené dva SATA 3.0Gb/s radiče SandForce SF-1222. Zapojením štyroch radičov SF-1222 do RAID 0 vznikol OCZ RevoDrive X2, ktorý v prípade 240GB až 960GB modelu prekračoval 700 MB/s hranicu sekvenčného čítania aj zápisu dát. Aktualizovaná verzia RevoDrive 3 využívajúca štvorportový mostík z PCIe Gen. 2 x4 na 6Gb/s SAS a dva SATA 6.0Gb/s radiče dosahovala rýchlosť sekvenčného čítania dát 1000MB/s a zápisu 900MB/s s tým, že štvorradičový model RevoDrive 3 X2 zvyšoval tieto rýchlosti o 50, resp. takmer 40%.

Od podobných šialeností (Mushkin Scorpion PCI Express SSD, ASUS RAIDR Express PCIe SSD, atď.) sme sa za necelé štyri roky dopracovali k natívnemu PCIe SSD, ktorý v prípade recenzovaného Plextor M6e odstraňuje jeden z dvoch limitov aktuálnych SSD, a to pomalé SATA 6 Gbit/s rozhranie. Druhým limitujúcim faktorom je samotná komunikácia SATA rozhrania pomocou Advanced Host Controller Interface (AHCI), pri tvorbe ktorého sa spoločnosť Intel v roku 2004 zameriavala primárne na rotačné pevné disky s vysokými latenciami a nie na SSD, ktoré sa vtedy iba začali objavovať v podnikovom prostredí. Náhrada za AHCI zvaná NVMe (Non-Volatile Memory Express) sa už používa v podnikovom prostredí, no na príchod aj do spotrebiteľského segmentu si ešte budeme musieť chvíľku počkať.

PCIe SSD Plextor M6e stavia na pre túto spoločnosť typických prvkoch ako sú radič Marvell, starostlivo vybrané Toshiba Toggle NAND flash a firmvér vyvinutý a rozsiahlo testovaný inžiniermi spoločnosti Lite-On. Zvolený dvojjadrový PCIe Gen2 x2 AHCI radič Marvell 88SS9183-BNP2 sme už síce mali možnosť vidieť pred rokom v SanDisk A110 PCIe SSD, no Plextor M6e je snáď prvým PCIe SSD dostupným cez retail kanál.

Plextor M6e podporuje bootovanie na moderných PC s UEFI, ale aj starších PC s BIOS. Na modernejších PC to znamená citeľné skrátenie načítania operačného systému až do takej miery, že po zapnutí PC je v priebehu jednotiek sekúnd vidieť priamo uvítaciu obrazovku operačného systému. V prípade bootovania na staršom PC s legacy BIOSom prebieha po zapnutí PC klasický POST, kde sa v sérii zobrazujú option ROM jednotlivých prídavných kariet a zariadení. V tomto prípade pridá Plextor M6e k nábehu systému cca. 3 sekundy. Pre Plextor M6e je zverejnený zoznam kompatibilných platforiem, ktorý okrem moderných základných dosiek ASUS, Gigabyte, MSI, ASRock a ECS obsahuje aj staršie kancelárske zostavy DELL, HP a Lenovo. Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť bezproblémovú funkčnosť na základnej doske ASUS P8Z77-M Pro (Intel Z77 Express Chipset) v UEFI aj legacy móde, kancelárskom PC HP Compaq 8200 Elite (Intel Q67 Express Chipset) v UEFI móde a starom kancelárskom PC HP Compaq dx2450 (NVIDIA nForce 430) v legacy móde.


Plextor M6e legacy BIOS

 

Na rozdiel od spomínaných PCIe SSD kariet OCZ, vyžadujúcich proprietárny ovládač pre použitý RAID radič je radič Marvell 88SS9183 v Plextor M6e automaticky rozpoznaný operačným systémom Windows ako Standard SATA AHCI Controller (PCI ID 1C28-0122), na ktorý je pripojený štandardný pevný disk (v našom prípade PLEXTOR PX-AG256M6e), pre ktorý použije operačný systém vstavaný ovládač msahci.sys, resp. storahci.sys.



Plextor M6e v operačnom systéme Windows 8.1





Komentáre (1)
BurnerTom
Plextor M6e PCIe SSD - Most Innovative Flash Memory Consumer Application @ 2014 FMS http://www.flashmemorysummit.com/English/Conference/BOS_winners.html
Pridať nový komentár
TOPlist