Ženy prekonávajú očakávania, keď hrajú šach proti mužom

Údaje o 160 000 šachistoch a šachistkách a viac ako päť miliónoch šachových hier naznačujú, že ženy, ktoré hrajú proti mužom, majú lepšie výsledky, ako sa očakávalo na základe oficiálnych šachových ratingov. Zistenie je výsledkom novej štúdie University of Sheffield.

Zistenia, publikované v časopise Psychological Science, naznačujú, že hráčky nie sú ovplyvnené negatívnymi stereotypmi o šachových schopnostiach žien. Toto je v rozpore s predchádzajúcimi zisteniami o fenoméne stereotypnej hrozby, ktoré naznačujú, že uvedomenie si negatívnych stereotypov môže znižovať výkonnosť žien.

Dr. Tom Stafford z oddelenia psychológie na University Sheffield hovorí: "Tieto zistenia ukazujú, že aj slávne psychologické fenomény sa nemusia vyskytovať vždy. Iné faktory, než je stereotypná hrozba, sa javia ako dôležitejšie pri určovaní výkonnosti v šachových turnajov mužov a žien. "Pohľad na takú veľkú vzorku nám dáva silnú dôveru, že naše čísla sú spoľahlivé."

Byť si vedomý negatívneho stereotypu myslel, že spôsobuje, že jednotlivci sú viac úzkostní a menej schopní potláčať negatívne myšlienky - to v konečnom dôsledku bráni ich schopnosti plniť zadanú úlohu.

Keďže ženy sú výrazne nedostatočne zastúpené vo svete šachu, stereotypná hrozba môže byť pre ženské šachisty obzvlášť významná. Predchádzajúce experimenty poskytli určité dôkazy o stereotypnej hrozbe v šachu, čo naznačuje, že u žien bola menšia pravdepodobnosť, že vyhrajú zápas, keď si uvedomovali, že hrajú proti mužskému protivníkovi.

Na preskúmanie tohto javu doktor Stafford analyzoval údaje zo štandardných turnajových šachových zápasov medzi hodnotenými hráčmi od januára 2008 do augusta 2015. Ratingový systém FIDE neustále aktualizuje hodnotenie hráčov na základe výsledkov z turnajov. Tieto hodnotenia možno použiť na predpovedanie toho, kto v zápase medzi dvomi hráčmi vyhrá. Analýzy celkovo zahŕňali údaje od 150 977 mužov a 16 158 žien a ich 5 558 110 zápasoch.

Celkovo mali muži oveľa vyšší priemerný FIDE rating ako ženy. Výsledky hier však naznačili, že ženy vyhrali zápasy proti mužom častejšie, než by sa dalo predpovedať, keď sa do úvahy bral len rating každého hráča a hráčky. Toto zistenie sa ukazovalo cez celú škálu ratingov hráčov.

Ženy prekonali očakávania pri hraní s mužmi v porovnaní s tým, keď hrali proti iným ženám, čo je konštatovanie, ktoré je v rozpore s negatívnym účinkom, ktorý by sme očakávali v dôsledku stereotypnej hrozby. Zistenia Dr. Stafforda prekvapili a poznamenáva, že všetky závery sú obmedzené na kontext turnajového šachu a hodnotených hráčov.

"Ide o dobrú správu pre šachistky. Hoci diskriminácia je skutočná a všadeprítomná, ženy, ktoré hrajú turnajový šach, sa nezdajú byť v nevýhode, keď hrajú s mužmi," povedal.

"Táto štúdia o spoločenskom postoji v jednej oblasti - rodových stereotypoch v šachu - nevyvrácia realitu diskriminácie vo všeobecnosti, ale naznačuje, že tento jeden mechanizmus, stereotypná hrozba, môže byť obmedzenejší vo svojom vplyve, než by sa dalo vyvodiť len z čítanie dostupných zdrojov."

Zdroj: www.sheffield.ac.uk

Komentáre (1)
Trubadur
Ale ved prave naopak, stereotyp sa potvrdil, akurat, ze iny - muzi v hre zenu podcenuju, "lebo vsak nevedia hrat sach" :) Preto vychadzali prekvapivo vysledky zien lepsie proti muzom ako by podla ratingu mal zapas dopadnut.
Pridať nový komentár
TOPlist