Záhadná explózia v ďalekej galaxii

1. októbra 2014 röntgenové observatórium Chandra pozorovalo, ako aj viac krát predtým, oblasť zvanú Južné hlboké pole Chandra. Ide o relatívne malé okno do vonkajšieho vesmíru, pri ktorom je výhľad netienený neutrálnym vodíkovým plynom Mliečnej dráhy. Chandra cezeň svojimi röntgenovými očami vidí vesmír za hranicami Mliečnej dráhy jasnejšie, a môže preto pozorovať aj menej jasné a vzdialené objekty.

V to stredajšie prvooktóbrové ráno Chandra zaznamenala jav aký doteraz nebol pozorovaný. Malá oblasť v Južnom hlbokom poli sa výrazne rýchlo zjasnila. Prichádzalo z nej najmenej tisíc krát viac röntgenového žiarenia než v prechádzajúcich hodinách. Následne intenzita signálu začala rýchlo klesať. Deň potom, vo štvrtok už Chandra nedokázala tento zdroj zaregistrovať. Jeho intenzita klesla pod citlivosť detektora Advanced CCD Imaging Spectrometer na palube Chandra observatória.

Vďaka prechádzajúcim pozorovaniam Hubblovým a Spitzerovým vesmírnym ďalekohľadom sa ako zdroj podarilo detegovať malú, 10,7 miliardy svetelných rokov vzdialenú galaxiu. Na niekoľko minút zdroj röntgenového žiarenia v nej produkoval tisíc krát viac energie, ako celá galaxia.  

Charakteristiky explózie vylučujú veľkú väčšinu známych krátkodobejších zdrojov röntgenového žiarenia. V hre, ako možné zdroje pozorovaného javu ostáva roztrhanie hviezdy, možno bieleho trpaslíka supermasívnou čiernou dierou v jadre galaxie.

  
Obrázok v röntgenovom žiarení (vľavo, Chandra X-ray Observatory CXO) a vo viditeľnej časti optického spektra (vpravo, Hubble Space Telescope HST) zachytávajúci malú časť oblohy okolo registrovaného zdroja). Credit: NASA/CXC/F. Bauer et al.

Zdroj röntgenového žiarenia  v dátach z Chandra observatória objavil postdoktorálny študent Bin Luo, vtedy pôsobiaci na Penn State University. Odborný článok o objave bude zverejnený v júnovom čísle magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society a je prístupný na arxiv.org.

Zdroj: news.psu.edu

Komentáre (11)
Výpalník.
Explózia supernovy. Paradox, stala sa dávno pred tým než sa narodili prarodičia tých čo ju spozorovali.
vgv
Prarodičia ? 10,7 miliardy svetelných rokov vzdialená galaxia, čiže expozia nastala ešte pred existenciou zeme.
Tom28
stala sa davno pred tym ako vobec vznikla zem...
adam102
Cize davno predtym, nez sa narodili ich prarodicia...
Pjetro de
Myslim ze pouzivanie slova "paradox" v tejto situacii je prinajmensom hriech, pretoze nikde ziadny paradox nie je.
Okolosediaci
"Odborný článok o objave bude zverejnený v ..." O OBJAVE??? Co ten "doktorik" OBJAVIL? Ved iba analyzoval data, ktore mu dal nejaky pristroj! TOTO NIE JE OBJAV - objav by bol, keby zistil, PRECO SA TO STALO A MOHOL BY TO REPRODUKOVAT x krat v inej casti kozmu!!!
Pjetro de
My asi vela toho nevieme o experimentalno-observativnom pristupe k badaniu a o tom co je vlastne veda a ako sa veda robi posl. 3,5 storocia od Newtona. Ano v "pozemskych vedach" je idealne ked sa da experiment opakovat a ma nejaky vysledok napr. opacny ci rovnaky, ale vysledok pozorovania takuto moznost nemusi mat vzdy. Zvlast v astronomii ze ano. Vesmir je ale nastastie dost velky a co sa uz odohralo raz za storocie/tisicrocie v jednej galaxii, tak sa odohra pozajtra v nejakej inej a hned mame cele hafo pozorovani ...
johnydi
úžasné vzdialenosti...to vsetko, tam snád uz ani nie je...
Pjetro de
V tomto kontexte (ked mame na mysli galaxiu vzdialenu 70-80% velkosti viditelneho vesmiru) by som skor hovoril o case alebo cervenom posune, ale vobec nie o vzdialenosti - z vedeckeho hladiska je to potom absolutne nespravne. Takze spravne je galaxia stara 10,7 mld. rokov a nie vzdialena 10,7 mld svetelnych rokov !!! Vek vesmiru je sice 13,8 mld rokov, ale v kazdom smere ma viditelny vesmir cca 46 mld. svetelnych rokov (mozme si to predstavit ako polomer) a nie iba 13,8 mld. svetelnych rokov !!! Je to kvoli tomu ze rozpinanie sa poslednych 8 miliard rokov zrychluje (t.j. rozpinanie sa zacalo zrychlovat ked mal vesmir cca 6 miliard rokov). Polomer 13,8 mld svetelnych rokov by mal vesmir vtedy, ked by sa rozpinal KONSTANTNOU RYCHLOSTOU rovnou c! To da rozum. Samotny priestor sa ale moze rozpinat hocijako rychlo a nijako to neprotireci Einsteinovi. No a tam v takej vzdialenosti kde je to rozpinanie rychlejsie ako c (Hubblova konstatna napovie), konci vesmir s privlastkom "viditelny". Samozrejme tam vesmir nekonci, je tam hmota, nase fyzikalne zakony, su tam normalne galaxie, kopy galaxii a vsetko... iba svetlo odtial k nam uz nikdy neprileti. A v buducnosti bude toho vidno coraz menej a menej. Za par miliard rokov uz bude vidno len par miliard galaxii a nie cele stovky miliard galaxii ako dnes. Vzhladom na velko-proestorovu struktura vesmiru kop a nadkop a superkop galaxii formujuc sa v podobe stien, lievancov a hlavne vlakien sa vzdaluju hlavne tieto velko-priestorove struktury, nie samotna galaxie v jednej kope galaxii (v lokalne kope sa galaxie mozu gokonca priblizovat, vidme my a Andromeda). AVSAK za niekolko desiatok mld. rokov z velko-priestorovej struktury vesmiru budeme vidiet stale menej a menej az nakoniec uvidime iba nasu lokalnu kopu ci skor kopku 36 galaxii (zopar velkych a zbytok trpaslicich). Vsetko ostatne bude tak daleko, ze to bude za viditelnym horizontom a nebude to spadat do nasho viditelneho vesmiru. To vsak zdaleka neznamena ze to nebude existovat. No a ak bude sled udalosti spiet v tzv. Velkemu Roztrhaniu, veci sa stanu este brutalnejsimi ... Takze spat k clanku: ta galaxia je TERAZ V TOMTO MOMENTE vzdialena cca povedzme 35-37 mld. svetelnych rokov a jej obrazok v nasich teleskopoch je stary 10,7 mld. rokov. Pre redakciu: v takychto pripadoch sa je potrebne vyjadrovat v jednotkach cerveneho posunu (co je pre laika nicnehovoriace), alebo v jednotkach casu.
Pjetro de
teraz som nasiel clanok, ze najvzdialenejsia (a tym padom aj najstarsia) galaxia ma cerveny posun 11,09 ... pozorovana je ako vyzerala pred 13,4 mld. rokmi cili 400 milionov rokov po vzniku vesmiru (to je to uzasne normovanie na NEZMYSELNU vzdialenost 13,4 mld. svetelnych rokov) a vzdialena je cca 32 miliard svetelnych rokov !!!!!!!! https://en.wikipedia.org/wiki/GN-z11 TAKZE TAK!
Pjetro de
a este link na rozmery viditelneho vesmiru: ---------------- ---------------- ---------------- https://en.wikipedia.org/wiki/Universe ---------------- ---------------- ----------------
Pridať nový komentár
TOPlist