World Wide Web - už 25 rokov medzi nami

 
Hoci je presný dátum jeho vzniku diskutabilný, najčastejšie skloňovaným dňom je 12. marec 1989. Ponorme sa v krátkosti do histórie a pripomeňme si vývoj World Wide Web-u, bez ktorého by ste pravdepodobne nečítali ani tieto riadky.

Tim Bernes-Lee - vedec a otec World Wide Webu, ktorý presne pred 25 rokmi predniesol svojmu šéfovi návrh na zjednodušenie a zefektívnenie práce vo švajčiarskom CERNe s využitím Internetu, ktorý v tom čase už dávno existoval. Šéf údajne jeho návrh odignoroval a tak sa boom WWW na chvíľu odložil. Nie však na dlho, prvotná myšlienka už bola hotová a veľké chvíle služby WWW ešte len mali prísť.
 
Pôvodný Timov návrh z roku 1989
 
7.augusta 1989 Bernes-Lee už zverejnil svoj návrh systému komunikácie medzi počítačmi tlačovej skupine alt.hypertext. Išlo o prvú verejnú dostupnosť služby WWW, ktorá však novým užívateľom bola dostupná od 23. augusta. World Wide Web mala byť služba využívajúca hypertext, pomocou ktorého mali mať jednotlivci jednoduchý prístup k dokumentom z kadekoľvek. 
 
Tesne pred Vianocami v roku 1990 spustil Bernees-Lee aj prvý webový server, na ktorom bola aj úplne prvá webová stránka popisujúca základné funkcie WWW a spôsob, akým by služba mala byť využívaná.
 
Prvý server na ktorom bežala prvá webová stránka
 
August 1991 bol ďalším významným míľnikom vývoja WWW nakoľko v tomto období vznikol prvý webový prehliadač a editor s rovnomenným názvom WorldWideWeb. Práve kvôli rovnakému názvu bol neskôr premenovaný na Nexus.
 
Linux má tiež súvis s vývojom WWW pretože v októbri 1991 vdýchol tomuto operačnému systému život Linus Torvalds a Linux sa neskôr stal dominantným operačným systémom pre webové servery po celom svete.
 
Hoci prvý prehliadač Nexus už bol na svete približne 2 roky, o masovejšiu popularizáciu webu sa zaslúžil prehliadač Mosaic, ktorý v septembri 1993 uvoľnilo National Center for Supercomputing Applications. Mosaic bol dostupný ako pre Macintosh tak i pre Windows a prehliadač sa stal obľúbený aj vďaka tomu, že ako prvý dokázal spoločne zobrazovať text a obrázky. Od tohto momentu prestal byť World Wide Web iba záležitosťou vedcov a otvorila sa mu cesta k popularizácii.
 
 
Populárnosť webu a možnosť zarobiť vycítili niektoré organizácie a tak v marci 1994 vzniká napríklad Yahoo ako slovník iných webových stránok, ktoré sú hierarchicky organizované podľa kategórií. O mesiac neskôr je dostupný WebCrawler, ktorý by sa dal považovať za predchodcu Google vyhľadávača. Išlo o prvý vyhľadávaciu službu, ktorá navyše poskytovala vyhľadávanie v celom texte. Pri vzniku bolo v databáze WebCrawler-u asi 4000 iných stránok.
 
Október 1994 - ďalší webový prehliadač prišiel na trh. Bol ním Mosaic Netscape neskôr premenovaný na známy Netscape Navigator. V čase svojej najväčšej slávy mal 90%-ný podiel na trhu. V rovnakom čase vzniká aj organizácia W3C ktorá dohliada na webové štandardy ako HTML či CSS.
 
V roku 1994 sa prvého internetového pripojenia dočkala Čína, avšak obsah bol kontrolovaný vládou. Približne v rovnakom období spúšťa Biely dom v USA svoju webovú stránku www.whitehouse.gov. Zaujímavosťou je, že tí, ktorí miesto koncovky .gov použili .com sa ocitli na porno stránke.
 
Spoločnosť Sun MIcrosystems v roku 1995 uvoľňuje pre verejnosť prvú Javu 1.0, ktorá umožňuje spúšťať niektoré prvky v prehliadačoch. V septembri toho istého roku vzniká známy portál eBay ako vedľajší produkt francúzskeho rodáka Pierra Omidyara. Prvým predaným produktom bolo pokazené laserové ukazovátko za $14,83.
 
Rok 1996 sa zapíše ako úspešný pre Microsoft a jeho webový prehliadač Internet Explorer 2.0 nakoľko program získal rýchlo na obľube a podiel na trhu. Verzia IE 1.0 vyšla už v auguste 1995 ale väčšiu dieru do sveta s ňou Microsoft neurobil.
 
Január 1998 - Netscape odštartoval open-source projekt s názvom Mozilla, ktorý po rokoch vyprodukoval obľúbený prehliadač Firefox. Verzia 1.0 vyšla v novembri 2004 a pomaly začala uberať z podielu dominantného Internetu Explorer.
 
 V septembri 1998 založili dvaja mladíci Larry Page a Sergey Brin spoločnosť Google, ktorá v súčasnosti poskytuje mnoho služieb prostredníctvom webu.
 
Postupne sa pridávajú ďalšie populárne služby ako Skype (august 2003), Facebook (február 2004 pre študentov Harvardu, v septembri 2006 pre všetkých) a v apríli 2005 je nahrané na YouTube prvé video "Me at the Zoo".
 

Toľko z pestrej histórie najpoužívanejšej služby Internetu. V súčasnosti sa odhaduje, že viac ako 2  miliardy ľudí, teda približne 40% populácie, je každý deň online. Tim Barness-Lee zrejme nemal ani tušenia aké dôsledky bude jeho vynález mať. Momentálne si želá, aby sme sa my všetci podieľali na tvorbe lepšieho webu, ktorý by mal byť dostupný ľudom na celom svete.
 
 
Pridať nový komentár
TOPlist