V Austrálii sa batérie Tesla Powerpack postarajú o dodávky elektrickej energie

, Autor: Marián Ferenc

Minulý september 50-ročná búrka poškodila kritickú infraštruktúru v štáte Južná Austrália, čo spôsobilo celoštátny výpadok energie a ponechalo 1,7 milióna obyvateľov bez elektriny. Ďalšie vznietenie sa vyskytlo pri horúčave austrálskeho leta na začiatku roka 2017. Ako odpoveď, južná austrálska vláda ako líder v oblasti obnoviteľných zdrojov hľadala trvalo udržateľné riešenie na zabezpečenie energetickej náročnosti pre všetkých obyvateľov, teraz a do budúcnosti, ktoré by umožnilo skladovanie energie na úrovni siete s kapacitou najmenej 100 megawattov (MW).

Tento týždeň bola Tesla prostredníctvom konkurenčného výberového konania vybraná tak, aby poskytla systém Powerpack s výkonom 100 MW / 129 MWh, ktorý bude spárovaný s globálnym dodávateľom energie z obnoviteľných zdrojov Hornsdale Wind Farm blízko Jamestown v južnej Austrálii.

Tesla Powerpack bude vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov z veternej farmy Hornsdale a následne dodávať elektrickú energiu počas maximálnej zátaže siete, aby pomohla zachovať spoľahlivú prevádzku elektrickej infraštruktúry južnej Austrálie.

Po dokončení do decembra 2017 bude tento systém najväčším projektom na ukladanie lítium-iónových batérií na svete a poskytne dostatok energie pre viac ako 30 000 domov, čo sa približne rovná množstvu domov, ktoré stratili energiu počas výpadku.

V úzkej spolupráci s južnou austrálskou vládou a spoločnosťou Neoen je tento projekt na ukladanie energie nielen udržateľný, ale pomôže pri riešení nedostatku elektrickej energie, znížení špičkového zaťaženia v lete, aby sa zvýšila spoľahlivosť elektrickej infraštruktúry Južnej Austrálie. 

Spoločnosť Tesla je hrdá na to, že je súčasťou budúcnosti obnoviteľnej energie v južnej Austrálii a očakáva, že tento projekt poskytne model pre budúce nasadenia po celom svete, čo pomôže výrazne urýchliť zavedenie systému trvalo udržateľnej energie.

Zdroj: tesla

 

Kľúčové slová
Tesla, Tesla Powerpack
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: V Austrálii sa batérie Tesla Powerpack postarajú o ...

Ako ja teda neviem, ale priemerna spotreba elektriny u normalnych ludi na Slovensku je od 150 do 200 kWh (30-40 € mesacne na elektrinu pri cene 0,2 €/kWh) mesacne na 4-clennu cinziakovu domacnost, co cini SPRIEMERNENÚ/KONTINUÁLNU spotrebu na domacnost 250 W. Proste ked domacnost SPRIEMERNENE/KONTINUALNE FURT a NEUSTALE zere 250 W za mesiac je to 180 kWh.

Kedze ta 129 MWh "bateria" dokaze az celych uzasnych 77 minut dodavat do siete vykon 100 MW (a potom sa bude asi 1/2 tyzdna nabijat), tak 100000000 / 250 mi vychadza asi tak 400 000 slovenskych cinziakovych domacnsoti. Ano zda sa to divne, ale rocna spotreba elektriny na Slovensku je cca 28 TWh a v tom nie su len domacnosti, ale aj priemysel, verejne osvetlenie, doprava (vlaky, elektricky) atd !

Tak potom bud australsky dom zere 400 000/30 000 = cca 13,5x viac elektriny ako slovensky cinziakovy byt (SPRIEMERNENA KONTINUALNA SPOTREBA 3333 W), alebo neviem kto kde urobil chybu.

Ano, v rodinnom dome sa tej elektriny spotrebuje sice viacej, ale ze by az 13,5x viacej?

1. Im tam stále fúka klíma a taká klíma zožerie od 2kW do 4kW
2. Vďaka nespoľahlivej dodávke elektriky aj tak väčšina domácností prechádza na nezávislé riešenia. Pri výpadku prúdu nie su problém domácnosti, ale infraštruktúra, ktorá je riadená elektronickými systémami(nechceme, aby sa nám pozrážali vonku autá), nemocnice, ktoré musia niektorých pacientov udržovať 24/7 pri živote elektrickými prístrojmi a dátová infraštruktúra, ktorá zabezpečuje informácie nie len domácnostiam ale v dnešnej dobe prakticky každému. Bez nej sa nemôžu dorozumievať ľudia s pohotovostnými zložkami(pretože telefóny sú už dnes všetky VOIP), pohotovostné zložky medzi sebou a neexistuje koordinácia týchto pohotovostných zložiek. Všetko celkom dosť esenciálne veci v prípade veľmi silnej búrky alebo inej prírodnej katastrofy.

Preco len 77 minut. To zalezi od poctu domov. 129MWh dokaze napajat 30 tisic domov vykonom 250W po dobu 17 hodin.

ano spotrebuje sa viacej niekto 13,5x viac niekto 30x viac niekto 5x viac
tiez dam nieco pre porovnanie. cerpadlo v studni, vykon cca 2kw zavlazuje zahradu travnik atd. bezi v priemere 2-3 hod denne v tychto horucavach skor 3 hod. spocitaj si sam kolko za mesiac spotrebuje len to cerpadlo a to nehovoriac a dalsich spotrebicoch.

Chyba je tych tvojich 77 minut. "Bateria" sa dokaze vybit za 77 minut, ale aj za 770 minut, ked ju zatazi 40 000 slovenskych, alebo 40 000 australskych, "kontinualnych, 250 wattovych domacnosti".
Ak tych domacnosti bude 30 000, tak sa bude vybijat dokonca 1026 minut, co je dostatok energie (ako je pisane v clanku), aj casu na opravu najkritickejsich poskodeni.
Aspon tak to vidim ja. 77 minutova "zaloha" by im bola na dve veci... :)

a hlavne ta bateria nema sluzit na napajanie vsetkych tych domov ale iba na vykrytie spiciek. Cize nie cela kapacita je brana z domov, ale len cast. Cely vypocet je tym padom irelevantny

Re: V Austrálii sa batérie Tesla Powerpack postarajú o ...

Nerozumiem comu nerozumies ... bateria s kapacitou 129 MWh sa pri dodavanom maximalnom vykone 100 MW UPLNE LOGICKY vybije za 1,29 hodin, co je 77 minut !!! Nespekuluj nad tym jak rexo s vajcami, proste JE TO TAK !!! Kolko slovesnkych cinziakovych domacnosti, alebo australskych klimatizovanych domov to je, su iba ireleventne odhady. Ano samozrejme pri mensom odbere napr. 50 MW to pojde 154 minut, pri 25 MW odbere 308 minut a pozor teraz tajomstvo, pri 10 MW odbere az 770 minut a pri 1 MW odbere az 7700 minut.

Avsak vzhladom na ocakavanu uzasnu spotrebu tych autraslkych klimatizovanych domov ten chudacik 1 MW z tej "baterky" staci zivit 300 domov po dobu 7700 minut. Potom je kapacita tej "baterky" velkej jak futlabovy stadion na nule = vybita. Dalej 10 MW 3000 domov 770 minut a nakoniec 100 MW 30000 domov 77 minut. Takze este raz sa zacudujem: nerozumiem comu nerozumies.

Re: V Austrálii sa batérie Tesla Powerpack postarajú o ...

pri takej brutalnej spotrebe australskeho klimatizovbaneho domu 2,4 MWh mesacne (slovenska cinziakova domacnosti 180 kWh mesacne) by to muselo mat kapacitu cca 1 GWh, aby im to tie domy so spotrebou 2,4 MWh mesacne (80 kWh denne a 3,333 kWh hodinovo) napajalo aspon signifikacnu cast dna ........... matematika ZŠ

pozn.: 3,333 kWh hodinovo cili nybrz ponivac 3,333 kWh za hodinu, t.j. 3,333 kW.h/h nie je nic ine ako hruba spriemernena kontinualna spotreba 3,333 kW :))))))))))))))))))))) (hodina deleno hodina sa anuluju na bezrozmerne cislo a ostane kW)

No a hlavne treba brat do uvahy, ze bateria ma inu kapacitu, ked ju vybijas 77minut a 770minut. Napr. je omyl mysliet si, ze 100Ah bateria dokaze dodavat 100A po dobu jednej hodiny, ona sice ma kapacitu 100Ah, ale pri konkretnom vybijacom prude, bezne to byva prud 0.05/C, teda pre 100Ah bateriu je to vybijanie prudom 5A po dobu 20hodin. Toto zalezi od typu a konstrukcie baterie, jeho vnutorneho odporu, teploty... ale plati to pre kazdu bateriu, teda ze kapacita zalezi aj od velkosti vybijacieho prudu. Samozrejme treba brat do uvahy, ze vybijanie a nabijanie velkym prudom skracuje zivotnost baterie.

No a hlavne treba brat do uvahy, ze bateria ma inu kapacitu, ked ju vybijas 77minut a 770minut. Napr. je omyl mysliet si, ze 100Ah bateria dokaze dodavat 100A po dobu jednej hodiny, ona sice ma kapacitu 100Ah, ale pri konkretnom vybijacom prude, bezne to byva prud 0.05/C, teda pre 100Ah bateriu je to vybijanie prudom 5A po dobu 20hodin. Toto zalezi od typu a konstrukcie baterie, jeho vnutorneho odporu, teploty... ale plati to pre kazdu bateriu, teda ze kapacita zalezi aj od velkosti vybijacieho prudu. Samozrejme treba brat do uvahy, ze vybijanie a nabijanie velkym prudom skracuje zivotnost baterie.

Re: V Austrálii sa batérie Tesla Powerpack postarajú o ...

No beznej domacnosti v panelaku na Slovensku nebezi trebars klimatizacia nonstop alebo ked uz chceme byt skromny tak len celu noc ako v horucej Australii alebo nebezi cely den filtracny system bazenu :-)))

Re: V Austrálii sa batérie Tesla Powerpack postarajú o ...

V clanky chyba jeden zakladny udaj. Kolko tato sranda bude stat?

100MWh? Gratulujem, tým získajú energiu pre jednu domácnosť na asi 12 dní alebo celý štát na cca 40min... LOL, stupid.

Re: V Austrálii sa batérie Tesla Powerpack postarajú o ...

Si mal veeeeeeeeeeelmi tazky uraz hlavy ze? 100 MWh na jednu domacnost na 12 dni? Ti amputovali mozog? Prezradim ti tajomstvo, pre jednu domacnost na 12 dni staci cca 100 kWh, pre domacnost v rodinnom dome mozno o trocha viacej.

Ano keby si mal marihuanovu farmu s mnohymi IR lampami s niekolko kW odbermi kazda a + k tomu inu farmu zo 100 ks. 375 W grafik a vsetko by to slo nonstop, mozno by si sa po mesiaci zospodu k 100 MWh priblizil ...

A ty? Priemerná spotreba na domácnosť nie je to, koľko spotrebuje domácnosť elektriky priamo, ale celková spotreba štátu (12TWh ročne)/počet domácností. Lebo, vieš, ono taká domácnosť sama nespotrebuje veľa elektriky, ale vypni elektriku celému štátu okrem tvojej domácnosti a prestane ti ísť voda, lebo väčšina ľudí je napojená u nás na mestské vodovody, ktorých čerpadlá žerú nejakú elektriku, prestane ti odtekať odpad, lebo čističky prestanú vypúšťať kanalizáciu, keď ti dojde benzín v aute, tak sa nikam neodvezieš, lebo si nenatankuješ, pretože tie čerpačky tiež majú čerpadlá na elektriku, nikam sa nedovoláš, lebo využívaš mobilného operátora, ktorý má sieť na elektriku fungujúcich vysielačov a podobne...

si si isty ja mam dom a rocne mi dom zozere 9500kwh a to mam elektricke kurenie niekde si spravil chybu pri vypocte :D

http://oenergetice.cz/nazory/jizni-australie-kraj-bez-baseloadu/
"AEMO nezaznamenalo žádné systémové hrozby, které by nebyly zvládnutelné pomocí současných postupů a procesů. – mluvčí AEMO (Australský operátor trhu s elektřinou)"
-Južná Austrália, 2016.
Néééééé, vôbec neni problém, že vypatlanci nemajú baseload...
"Minulý september 50-ročná búrka poškodila kritickú infraštruktúru v štáte Južná Austrália, čo spôsobilo celoštátny výpadok energie a ponechalo 1,7 milióna obyvateľov bez elektriny. Ďalšie vznietenie sa vyskytlo pri horúčave austrálskeho leta na začiatku roka 2017."

30000tisic domov t.j.1,7miliona obyvatelov?....tak to vyplyva z toho clanku.....poskytne dostatok energie pre viac ako 30 000 domov, čo sa približne rovná množstvu domov, ktoré stratili energiu počas výpadku.....čo spôsobilo celoštátny výpadok energie a ponechalo 1,7 milióna obyvateľov bez elektriny......tak asi velke domy-aj ked neviem ci ten vypadok bol vo velkych mestach,ale aaj tak si dovolim pochybovat,ze takmer tretina slovenska by vedela cerpat energiu len z baterii-a pri poskodenej infrastrukture aj tak nebudu k nicomu...

ak vas zaujima realita u lidra v oblasti obnovitelnych zdrojov tak tu je: https://stopthesethings.com/

najvyssie ceny elektriny, pravidelne vypadky, stamilionove straty, odchody firiem. keby nemohli brat elektrinu z ostatnych ako tak pricetnych statov, tak su uplne v prd3li.

tesla baterie vobec nic nevyriesia. jeden z velkych vypadkov bol kvoli tomu, ze dramaticky poklesla vyroba z vetrika a vzhladom na zataz vyhoreli istice na klasickej elektrarni, ktora mala pokryt tento pokles. nemaju infrastrukturu a ani dost zdrojov na to aby pri tom ako si veternymi elektrarnami rozdrb4li stabilitu siete udrzali cely system v chode. a to ich o par mesiacov caka letny vrchol spotreby, na ktory nemaju dost kapacity uz teraz. smiesne tesla baterie su ako prd vo vetre, kedze pri velkych vypadkoch boli tisice domacnosti bez prudu dva az tri dni.

takze skusme znova, kedze cenzor nepusta komentare s faktickymi informaciami.

realita juznej australie a celej australie v tom ako vyzera ked je niekto lider v obnovitelnych zdrojoch energie sa da overit tu: https://stopthesethings.com/

juzna australia ma najvyssie ceny energii, pravidelne male a relativne caste velke vypadky dodavok elektriny, ktore firmam a ludom sposobuju stamilionove skody, velke firmy, zavisle na dodavkach energie odchadzaju do inych statov.
jediny biznis, ktory tam narasta je obchod s diesel generatormi. ludi si ich kupuju aj sukromne k domom.

jeden z poslednych velkych vypadkov bol sposobeny tym, ze drasticky poklesla vyroba z vetrika (ktora je samozrejme umelo uprednostnovana, inac by neprezila) a vdaka narastu zataze zhoreli istice na klasickej elektrarni, ktora mala zabezpecit dodavky elektriny. tisice domacnosti boli bez prudu dva az tri dni. tomuto nezabrania ziadne baterie. navyse ked ich kapacita pri vacsom vypadku sa rata na desiatky minut.

juzna australia je typicky priklad toho ako su zelene energie nepouzitelne v sirsom meradle.

Elon to ma vymakane a vyratane verim muDDD

CENA ? CENA ?? CENA ??? CENA ???? CENA ?????

mna skor zaujalo:
celostatny vypadok; 30 000 domov (domacnosti?); 1,7mil obyvatelov = 56,7 obyvatela na dom? :D
alebo ak sa to vztahuje iba na domy a nie domacnosti tak suseda v byte odpoja z tohoto rezervneho zdroja a budu napajat len domy?

Poslať nový komentár

TOPlist