Unikátna štúdia testuje základné zákony fyziky

Výskum sa zameriava na vplyv extrémnej gravitácie na svetlo bielych trpaslíkov.


Image credit to “Julian and Jon Berengut”

Štúdiu, ktorá "otestuje naše chápanie toho, ako funguje vesmír, najmä mimo relatívne úzkych hraníc našej planéty", vykonáva medzinárodný tím výskumníkov vedený univerzitou v Leicesteri.

Výskum sleduje, či sú základné fyzikálne zákony rovnaké všade vo vesmíre. Vo svojej novej štúdii výskumný tím odhaduje, či sú tieto zákony v horúcich, hustých podmienkach v atmosfére umierajúcej bielych trpaslíkov, rovnaké ako tu na Zemi.

Tieto hviezdy majú zhruba polovičnú hmotnosť nášho Slnka, a sú stlačené do polomeru podobného polomeru Zeme, čo vedie k extrémnej gravitácii v atmosfére hviezdy.

Predbežná analýza, ktorú viedla výskumná skupina profesora Martina Barstowa, Riaditeľ strategických vedeckých projektov, na Leicesterskom inštitúte pre pozorovanie vesmíru a krajiny a Profesor astrofyziky a vesmírnej vedy na katedra fyziky a astronómie, sa nachádza na obálke online časopisu Universe.

Postdoktorandský výskumník Matthew Bainbridge je vedúcim autorom štúdie s názvom "Skúmanie gravitačnej závislosti konštanty jemnej štruktúry z pozorovaní bielych trpaslíkov".

Autorský tím štúdie zahŕňal výskumníkova Matthewa Bainbridge, Martina Barstowa a Nicole Reindlovú z Leicesteru spolu s kolegami z USA, Francúzska, Holandska, Austrálie a spolupracovníkmi vo Veľkej Británii.

Výskumníci používajú svetlo bielych trpaslíkov pozorované Hubbleovým vesmírnym teleskopom. Dr Nicole Reindlová, vedúca pozorovania, hovorí: "Tieto hviezdy obsahujú kovy, ako je železo a nikel, plávajúce v povrchových vrstvách ich atmosféry. Svetlo generované v hlbinách hviezdy prechádza ťažkými kovmi zanecháva za sebou "odtlačoky prsta" vo svetle hviezd, ktoré môžeme študovať."

Drobné rozdiely vo vlnových dĺžkach svetla, ktoré prechádzajú týmito ťažkými kovmi, v porovnaní s experimentmi na Zemi nám zanechávajú stopy o potenciálnych rozdieloch v základných zákonoch fyziky v extrémnej gravitácii v porovnaní s tými, ktoré sú na Zemi.

"Podrobné preskúmanie týchto odtlačkov prstov si vyžaduje veľmi presné meranie vlnovej dĺžky alebo farby svetla vychádzajúceho z atmosféry týchto hviezd," hovorí Dr. Matthew Bainbridge, ktorý pracuje na detailných analytických technikách potrebných na zistenie očakávaných malých zmien. "Projekt pokračuje, ale zaviedli sme sofistikovanú novú metódu a ukázali sme, ako úspešná je na deviatich hviezdach."

Jedná sa o jedinečnú štúdiu, ktorá spája naše skúsenosti a poznatky svetových lídrov v rôznych oblastiach vrátane observačnej astronómie, kozmológie, experimentálnej atómovej fyziky a vysokoenergetickej teoretickej fyziky. Kozmológia študuje vznik a vývoj vesmíru a od vzniku vedy inšpirovala základné posuny v našom chápaní nášho miesta vo vesmíre.

Vedúci projektu profesor Martin Barstow dodáva: "Táto nová práca otestuje naše pochopenie toho, ako vesmír funguje, a to najmä mimo relatívne úzkych hraníc našej planéty. Predpokladáme, že naše výsledky budú spochybňovať súčasné teoretické myšlienky v kozmológii."

Táto práca bola financovaná z grantu Leverhulme Trust Research Grant.

Článok sa nachádza na: Universe 2017, 3, 32; doi: 10,3390 / universe3020032
 

 

Zdroj: www2.le.ac.uk

 

Pridať nový komentár
TOPlist